A e dini se si mund të jeni më krijues? Shihni se çfarë thonë këta shkencëtarë

mërzia Shkencëtarët në Universitetin e Central Lancashire (Mbretëria e Bashkuar) kanë zbuluar se të bësh një aktivitet që zgjat 15 minuta dhe është qartësisht i mërzitshëm dhe i mërzitshëm (për shembull, kushtojuni kopjimit të numrave të telefonit nga një libër telefonik), veçanërisht stimulon krijimtarinë.

Ky përfundim u mor kur grupi që iu përkushtua vetes për të bërë detyrën e mërzitshme u krahasua me 2 grupe kontrolli që iu përkushtuan vetes për të kaluar të njëjtat 15 minuta duke bërë aktivitete që përfshinin të menduarit ose shpenzimin e drejtpërdrejtë të njëjtën kohë duke mos bërë asnjë lloj aktiviteti.

Studiuesit thonë se detyrat që janë shumë interesante për disa punëtorë, të tilla si përmendja e leximit të një teksti ose pjesëmarrja në një takim pune, ndihmojnë për të përdorni mendimin në një mënyrë më krijuese.

"Gjithmonë është thënë që duhet të shmangim mërzitjen në punë, megjithatë ky studim tregon se nëse duam të promovojmë kreativitetin dhe aftësinë për të shpikur tek punëtorët, mbase duhet të kemi parasysh të kërkojmë një shërbim"tha Sandi Mann, një nga studiuesit e ngarkuar me studimin.

Ky studim u raportua në Konferencën Vjetore të Divizionit të Psikologjisë së Punës të Shoqërisë Britanike të Psikologjisë. Ky shkencëtar më tej thotë se është e mundshme që njerëzit, puna e të cilëve është e mërzitshme «Jini shumë më kreativë në aspektet e tjera, ose kur të kthehen në shtëpi ata fillojnë shkruaj një libër ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

0 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.