Çfarë është një Flask Kitasato?: Mësoni konceptet themelore të shkencës

Kimia është një degë e shkencës së cilës duhet t’i atribuojmë shumicën dërrmuese të zbulimeve dhe përparimeve që qeniet njerëzore, si racë, kanë arritur. Falë kësaj dege të veçantë, ka qenë e mundur të zbulojmë dhe kategorizojmë të gjithë ata elementë që ne përdorim çdo ditë sot. Përveç kësaj, falë kimisë, janë bërë përparime në botën e mjekësisë, plastikës dhe ushqimit.

Sidoqoftë, megjithëse mund të jemi të vetëdijshëm për gjithçka kimia ka bërë për ne, shumë rrallë ndalemi dhe kërkojmë kohë për të kujtuar, jo vetëm vetë shkencën, por ato materiale që na lejojnë të kryejmë ato eksperimente që na kanë shërbyer aq mirë.

Bilanci Kitasato është një nga këto materiale laboratorike për të cilin flitet shumë pak, dhe në këtë postim ne do të veshim shtresën tonë të bardhë, do të hyjmë në laborator dhe do të zbulojmë se çfarë përdorimi mund të jepet balonë Kitasato.

Çfarë është një balonë Kitasato?

Bilanci Kitasato, ose thjesht i quajtur kitasato, është një balonë që përfshihet në qelqe të laboratorit. Në shpjegimin e saj më themelor, është një balonë Erlenmeyer, së cilës i është shtuar një tub i vogël shkëputjeje ose grykë anësore. Përdoret në eksperimente me ujë, të tilla si distilimi, mbledhja e gazit, filtrimi i vakumit, Ndër të tjera.

Historia e balonë kitasato

Shpikja e kësaj balonë daton më shumë se njëqind vjet në të kaluarën, gjatë së cilës kohë bakteriologu Shibasaburo Kitasato ndihmoi së bashku me shumë të mëdhenj të kohës në zbulimin e agjentëve infektivë dhe çrrënjosjen e tyre pasuese. Gjetjet e tij janë të njohura në hulumtimet mbi murtajën bubonike, i cili ishte i pari që gjeti me sukses agjentin infektiv, në dizenteri, difteri, ndër të tjera.

Duke u përqëndruar në degën e kimisë kushtuar mjekësisë, ai ishte në gjendje të zhvillonte me sukses një balonë që mban sot emrin e tij dhe përdoret periodikisht në punën me gazra dhe solucione, pasi lejon distilim të lehtë, përveç kryerjes së rrjedhjeve të vakumit.

Karakteristikat kryesore

Bilanci Kitasato, i përdorur shpesh si në laboratorët kimikë ashtu edhe në laboratorët mjekësorë, ende shpesh ngatërrohet sot me balonë Erlenmeyer, kryesisht për shkak të formës së tij.

Kjo balonë ka një formë konike me një qafë të zgjatur, një gojë të trashë për kalimin e substancave dhe një buzë të hollë për të shmangur derdhjen; Dhe me pak fjalë është shumë e ngjashme me balonë Erlenmeyer. Gota nga e cila është bërë, sidoqoftë, duhet të jetë shumë më e trashë sepse kjo balonë duhet të jetë në gjendje të përballojë presionet e larta.

Karakteristika e tij më identifikuese është tubi i vogël që del nga njëra anë e saj, në pjesën më të ngushtë të shishes. Ky tub përmbush funksione interesante, sepse gazi që do të ndahet nga një përbërës tjetër do të kalojë nëpër të në mënyrë që ato të mund të studiohen veçmas.

Përdorimet e kësaj balonë

Siç u përmend, balonë Kitasato është projektuar, ose është përdorur veçanërisht, për studime të lidhura me ujin. Megjithatë, Trashësia e tij e konsiderueshme bën të mundur vlerësimin e llojeve të tjera të gazrave, pasi mbështet nivele të ndryshme presioni. Përdorimet e tij ndryshojnë në laborator. Këtu janë më të zakonshmet:

distilim 

Distilimi është procesi me të cilin kërkohet të nxirret gaz nga një përzierje që është bërë gaz pasi të ketë qenë më parë një përbërje e gaztë ose e ngurtë. Për shkak të reaksionit përbërësit ndahen, dhe për të punuar me gaz duhet të distilohet në mënyrë që të lërë mbetjet e ngurta ose të lëngshme. Falë kësaj metode, një element i paqëndrueshëm mund të ndahet nga ata që nuk janë të paqëndrueshëm, dhe ai kryhet duke ndarë gazin me avullim dhe më pas kondensimin e tij pasues.

Vëllimet e ndërrimit

Në këtë metodë, vëllimi i një objekti të padepërtueshëm studiohet në mënyrë që ta identifikojë atë duke vëzhguar sjelljen e tij brenda një lëngu. Kjo metodë është e shkëlqyeshme dhe përdoret shpesh në studimin e vëllimit të lëndëve të ngurta të parregullta.

Meqenëse mund të thuhet se një objekt do të ketë një vëllim të barabartë me hapësirën që zë, duke zhvendosur vëllimin e lëngut ne mundemi, me një llogaritje të thjeshtë matematikore, të përcaktojmë vëllimin e objektit në fjalë.

Filtrimi i vakumit

Me këtë metodë, ajo që kërkohet është të ndahen përzierjet që përbëhen nga elementë të lëngshëm, si dhe trupa të ngurtë. Ajo që ju po kërkoni është të filtroni këto duke përdorur një pompë vakumi së bashku me një gyp Büchner, në të cilën duhet të vendoset një filtër. Kjo hinkë do të vendoset në majë të balonë Kitasato.

Kjo metodë përdoret kur ju doni të rikuperoni substancën e ngurtë të përbërjes, veçanërisht kur përbërja në fjalë ka një viskozitet të lartë, ose kur elementët e ngurtë janë shumë të vegjël.

Avantazhet në përdorimin e kësaj balonë

Ka disa përparësi të përfshira në përdorimin e kësaj balonë të veçantë. Këtu do të rendisim disa.

  • Avantazhi më i dukshëm është se, në sajë të tubit të tij të shkëputjes, ai na lejon të izolojmë substanca të gazta që ishin përzier më parë me përbërje të ngurta ose të lëngshme.
  • Na jep gjithashtu një avantazh të mirë kur trajtojmë lëngje, pasi që buza e ngushtë e hapjes së sipërme të saj lejon që substanca të mbahet sa më e pastër kur punon me të. Në këtë mënyrë, shmanget avullimi i përbërësit ose ndotja e tij me agjentë të jashtëm.
  • Brenda kësaj balonë përbërësit mund të trazohen shumë më me efektshmëri sesa edhe brenda një gote, e cila ka një strukturë më të gjerë që, megjithëse është e dobishme në shumë raste, favorizon edhe derdhjen.
  • Kjo balonë gjithashtu na lejon një trajtim të mirë të substancës me të cilën po punojmë, pasi që ndryshe nga disa balonë laboratorik, kjo na lejon ta lëmë substancën në qetësi pa rrezikuar që të derdhet përbërja

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.