Bebet që qajnë më pak kanë më pak (video)

A i mbani mend foshnjat që janë parë në YouTube muajt e fundit?

Në këtë video mund t’i mbani mend:

Në lajmet e Telecinco Ata kanë folur me regjisorin e atij dokumentari. Ai u ka thënë atyre se foshnjat që qanin më pak kishin më pak. Merrni me mend të vetmen gjë që bëri një foshnjë në Namibia të qajë: një shishe plastike e sjellë nga ekipi i dokumentarit.

Ne jemi të destinuar për diçka që të na mbajë gjithmonë zgjuar. Por kjo diçka nuk është e njëjtë për të gjithë. Ata ndoqën gjurmët e 4 foshnje nga 4 cepa të ndryshëm të planetit dhe ata zbuluan se ata që posedojnë më pak gjëra materiale janë gjithashtu më të lirë.

Thomas Balmès, drejtori i "Bebeve" ka thënë se foshnja afrikane u përlesh vetëm një herë kur u grind me vëllain e tij për një shishe plastike që ata sollën në fshat. Kurioz apo jo? kur njeriu i bardhë ndërhyn dhe kontribuon në një objekt material nga bota e tij teknologjike dhe hiper-civilizuese, kjo është kur ndodh konflikti në atë qytet të përulur.

Regjisori thotë se ai i zgjodhi foshnjat kur ishin ende në zorrë të nënave të tyre përkatëse.

Disa do të duhet të ecin përgjatë shtegut prej guri, të tjerët do të marrin shkurtore të autostradës, por të gjithë do të dëshirojnë që ju të arrini të njëjtin qëllim: ajo e përkëdheljeve, ajo e asaj që është më e ngjashme me lumturinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.