Zbuloni se si të bëni betimet më të bukura të dashurisë dhe frymëzohuni

“Çdo ditë të jetës sime do të të dua, me gabimet dhe virtytet e tua. Nuk premtoj të buzëqesh gjatë gjithë kohës, por premtoj të bëj më të mirën për të bërë më të mirën. Jeta dhe dashuria jonë mund të ndërtohen ditë për ditë me një copë të vogël nga ne ".

Betimet e dashurisë që bëhen në ditën e dasmës janë një nga momentet më emocionuese të ceremonisë. Ato janë ato fjalë që çifti i martuar i thotë vetes ku shprehin gjithçka që janë të gatshëm të bëjnë gjatë martesës së tyre në mënyrë që kjo durojnë në bazë të respektit, besimi, toleranca dhe dashuria.

Aryshtë zakon që t’i thuash para mysafirëve dhe megjithëse për disa duket e qetë, ai moment kur ata deklarojnë dashurinë është një nga më të rëndësishmit për pjesën tjetër të jetës së re që fillon si njerëz të martuar. Sidomos për ata që janë vërtet të dashuruar dhe duan që çdo detaj të jetë në vendin e duhur. Betimet e dashurisë, në disa është hequr, megjithatë, është Importantshtë e rëndësishme t'i rimarrni ato, sepse dashuria duhet të shprehet.

Nëse jeni gati të martoheni dhe po mendoni se si të bëni betimet e dashurisë:

 • Në parim, të dy bashkëshortët duhet të bien dakord, kështu që ata duhet ta diskutojnë atë paraprakisht në mënyrë që të jeni të përgatitur në ditën e martesës.
 • Përcaktoni me babanë ose kush do të drejtojë martesën se duhet të ketë një hapësirë ​​për zotimet e martesës.
 • Tani po, bëhu gati të shkruash.

Votat nuk duhet të ndjehen si presion ose ngarkesa mbi shpatullat tona, dashuria është një ndjenjë që gjeneron një sërë përvojash dhe me atë që kemi, ne thjesht duhet t'i lëmë fjalët të rrjedhin. Merrni parasysh atë që dëshironi të shprehni, si jeni ndjerë me të, atë që kanë kaluar së bashku deri më tani, mendoni se është një letër që i shkruani të dashurit tuaj. Nëse është e vështirë, këtu janë disa shembuj që mund t'i përshtatni realitetit tuaj:

 1. Për këtë dashuri që na bashkon në martesë sot, unë premtoj të jem me ju në çdo kohë, të jem mbështetja juaj dhe plotësuesi juaj. Sa për gabimet e mia, bëj çmos për t'i korrigjuar ato, Por mbi të gjitha, unë premtoj të mos të lëndoj.
 2. Ti je dashuria ime, e dashura ime, shoqja ime, prandaj do të të mbështes sa herë të jetë e nevojshme, do të të shoqëroj në projektet e tua dhe do të të ndihmoj nëse është e nevojshme. për të përmbushur ëndrrat tuaja, Unë do ta bëj jetën tënde të përditshme plot dashuri.
 3. Nuk ka rëndësi se sa herë ne bëjmë gabime, sepse kjo është ajo, nuk ka manuale që shpjegojnë se si duhet të jetë, ajo që unë e kam të qartë është se dashuria ime për ty do të mbetet e vendosur përballë çdo fatkeqësie, se ky premtim shoqërimi që ne bëjmë këtu sot është i ngarkuar me synimet më të thella për të qenë përkrah jush.
 4. Përballë të gjitha vështirësive që ju premtoj të jem atje, do t'ju përqafoj fort çdo ditë në mënyrë që të ndjeni se dashuria ime mbetet. Unë premtoj se do të besoj te ju jini bashkëpunëtori juaj dhe partneri juaj (a), miku juaj (a) dhe i dashuri.
 5. Në këtë ditë, siç kam bërë, unë ju jap zemrën time, nën premtimin se do të eci me ju, kudo që të na çojë udhëtimi ynë. Të mësojmë dhe të jetojmë së bashku gjithmonë.
 6. Unë ju marr si gruan time, duke njohur dhe pranuar dobësitë dhe pikat tuaja të forta, siç bëni me mua. Unë premtoj të jem besnik dhe i kuptueshëm dhe gjithmonë ta bëj dashurinë dhe lumturinë e familjes sonë përparësinë time. Unë do të jem i juaji në bollëk dhe në nevojë, në sëmundje dhe në shëndet, në dështim dhe në triumf. Do të të ëndërroj, do të festoj me ty dhe do të ec pranë teje Përmes gjithçkaje që sjell jeta jonë. Ju jeni personi im, dashuria ime dhe jeta ime, sot dhe gjithmonë.
 7. Nëse bashkohemi së bashku, nuk ka asgjë me të cilën nuk mund të përballemi, kjo është arsyeja pse unë premtoj të jem gjithmonë pranë jush, për t'ju ndihmuar të përballeni me sfidat që paraqiten. Jam i sigurt që një jetë me ty nuk do të mjaftojë, por për sa kohë që e kemi, të premtoj se do të të bëj të lumtur.
 8. Ti je dashuria e jetës time dhe më bën më të lumtur Seç mund ta kishit imagjinuar ndonjëherë. Ju më keni bërë një person më të mirë. Kështu që unë jam vërtet e bekuar që jam pjesë e jetës tënde, e cila nga sot bëhet jeta jonë së bashku, për të vazhduar ta duam njëri-tjetrin siç kemi bërë tani.
 9. Unë premtoj se do të të dua në liri, të jesh atje kur të kesh nevojë për mua, të të shoqëroj në triumfet e tua dhe të të mbështes në disfatat e tua, sepse tani gjithçka do të jetë gjithashtu pjesë e imja. Pra, nëse është për të kandiduar me ju unë do.
 10. Më vjen keq, nuk mundem  përshkruaj ndjenjën që kam ndaj teje, e di që është e mrekullueshme, që më zgjerohet në gjoks, që më lëviz. Se dua të jem me ty çdo ditë kur zgjohem dhe kur shkoj të fle. Unë nuk mund t'ju shpjegoj atë që ndjej, përtej kësaj sytë më ndriçohen kur jeni atje, dhe e bëj këtë zotim sot për t'ju bërë të ditur se do të bëj çmos për ta mbajtur këtë ndjenjë të pashpjegueshme për pjesën tjetër të jetës tonë.
 11. Unë premtoj besnikëri dhe durim, respekt dhe pa kujdes, vëmendje dhe përmirësim personal. Unë do të festoj triumfet e tua dhe do të dua edhe më shumë për dështimet e tua.
 12. Ti je drita ime dhe më ke treguar më shumë dashuri sesa kam njohur ndonjëherë, prandaj premtoj të kem durimin që kërkon dashuria, të flas kur duhen fjalë dhe të ndaj heshtjen kur garantohet.

Ajo që ka vërtet rëndësi

Shembuj betimesh martesore në mënyrë që të mund të merrni ide se si mund të bëhet, është më mirë të lini atë dashuri të rrjedhë që ndjeni, në fund secili me një prekje personale sipas shijeve të çiftit. Mund të shtoni edhe një referencë për diçka që ju identifikon si çift dhe diçka që shpesh e bëni së bashku, mund të jenë udhëtime, sporte, aventura, gastronomi. Gjëja më e rëndësishme është që ajo që thuhet atje të ruhet gjatë martesës pavarësisht nga vështirësitë, është e rëndësishme të mbash gjithnjë premtimet dhe zotimet që janë bërë.

 

Gjithmonë respektimi i marrëveshjeve është thelbësor për të mbajtur çiftin

 

Rinovimi i zotimeve të dashurisë

Të qenit i martuar ju bën të kuptoni disa gjëra që kur mezi dilnin nuk dalloheshin, përvojat që krijohen në martesë dhe përgjegjësitë që sjell kjo me të lejojnë që çifti të bëhet më i fortë, nëse i kanë rregulluar kështu. Sigurisht që ka pasur raste kur ato janë lëkundur, konflikte dhe probleme që mund të krijohen nga rrethana të jashtme ose të brendshme, por në një mënyrë apo në një tjetër që i ka bërë ato kuptoni se çfarë do të thotë në të vërtetë të jesh mbështetës dhe shoqëro bashkëshortin.

Pas kalimit të disa viteve të martuar, marrëdhënia është pjekur dhe ndoshta ato premtime ose angazhime në fillim kanë nevojë për disa ndryshime që mund t'i përshtaten jetës martesore që ata mbajnë për ca kohë. Për këtë arsye, çiftet vendosin të rinovojnë zotimet e tyre në mënyrë që të mbajnë zotimet e tyre dhe t'i përshtatin ato në jetën që bëjnë tani.

Shumë çifte organizojnë rinovimet e tyre dhe disa i bëjnë fëmijët e tyre të bëjnë nderimet. Një nga tendencat që duam janë miqtë më intim të çiftit, mbase shoqëruese e nuses dhe burri më i mirë, i cili vendos të organizojë ngjarjen. E cila mund të mbahet në një shtëpi lutjeje, në shtëpi, në plazh, në një kopsht apo park të bukur, në majë të një mali ose në një anije udhëtimi, ose kudo që ka kuptim sentimental për të dy ju.

Rinovimi i zotimeve nuk është një ceremoni ligjore e detyrueshme, kështu që çdokush me vlerësim të lartë për të dy mund të gjykojë: një gjykatës, fëmijët tuaj, një i afërm ose miq të ngushtë. Po kështu, të ftuarit janë vendim i bashkëshortëve, veçanërisht miqve të ngushtë dhe familjes, por që mund të organizojnë një aheng për të festuar përvjetorin e tyre dhe mund të rinovojnë zotimet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.