5 vende latine që kanë më shumë bimë në rrezik zhdukjeje

Bimët prodhojnë ushqimin e tyre përmes një procesi të quajtur fotosintezë, ashtu si kafshët janë qenie të gjalla dhe janë përgjegjëse që përmes klorofilit të thithin dioksidin e karbonit dhe ta shndërrojnë atë në oksigjen. Ato kanë rëndësi të madhe për qeniet njerëzore, pasi që ato prodhojnë oksigjen në procesin e tyre të frymëmarrjes gjë që është jetike në jetën e njerëzve.

Për këtë arsye, bimët në rrezik zhdukjeje janë një shenjë e dëmit që njerëzit po i shkaktojnë planetit dhe jo vetëm që prek vetveten, por edhe miliona qenie të gjalla që banojnë në të. Më poshtë do t'ju tregojmë disa nga vendet latine me numrin më të lartë të bimëve të rrezikuara.

Vendet latine me bimët më të rrezikuara 

Ekuador

Trajtohen gjithsej 1848 lloje bimësh në rrezik zhdukjeje. Ky është një nga vendet me larminë më të madhe të florës dhe faunës, kjo për shkak të klimës së shkëlqyeshme të lagësht dhe tropikale çdo muaj të vitit, duke rezultuar në strehimin e specieve të ndryshme, por gjithashtu, për shkak të shpyllëzimeve, është një nga vendet në të gjithë botën me bimët më të rrezikuara. Siç janë:

 • heliconia (Heliconia brenner, Heliconia dark, Heliconia berryi dhe): specie tropikale me më shumë se 100 gjini krejt, njihet gjithashtu si zog i parajsës dhe platanillo.
 • Ferns (Filicinae, taxon, Polypodiophyta, Pterophyta dhe ilicopsida): mbretëri bimore parazitare që përveç që nuk prodhon farë, karakterizohet edhe nga gjethet e gjelbra të krehura dhe nuk prodhon lule.
 • Lauraceae (Aniba pilosa): bimë lulëzuese që i përket grupit Laurel, me më shumë se 3500 specie dhe 55 gjini, që u përkasin bimëve me rrezikun më të lartë të indeksit të zhdukjes në Ekuador.
 • manaferra (Pseudolmedia manabiensis): përveç që kanë vetëm dy specie të njohura në këtë vend, ato tashmë janë në rrezik zhdukjeje, megjithëse shkaku i kësaj është i panjohur, parqet kombëtare e shoqëruan atë me shpyllëzimet.

Brasil

Me një total prej 516 llojesh bimësh në rrezik zhdukje të trajtuar, ky është një nga vendet që konsiderohen, si më të gjelbrit në botë, kjo për shkak të specieve të shumta që gjenden në Amazon. Sidoqoftë, studimet e fundit tregojnë se Brazili hyn në vendet me speciet më të rrezikuara, si ekuatori, për shkak të shpyllëzimit të mjediseve tropikale, shitjeve të paligjshme dhe ndotjes. Do të përmenden bimët e mëposhtme:

 • Giant Bromeliad: Bimë e bukur dhe monumentale e madhe që i përket familjes Bromeliad, me origjinë nga Brazili, duhen më shumë se 10 vjet për të arritur madhësinë e dëshiruar, është shumë e popullarizuar në kopshte dhe kjo është për shkak të ngjyrës së kuqe dhe jeshile të mrekullueshme të gjetheve të saj.
 • Orkide ose orkide: bimë e karakterizuar nga kompleksiteti i luleve të saj pasi vepron në mënyrë ekologjike me kërpudhat dhe bletët polenizuese, duke thithur dhe sintetizuar lëndë ushqyese për vete. Kjo është një fabrikë parazitare e kërkuar për trafik të paligjshëm dhe shitje në vendet e tjera.

Kolumbi

Me një total prej 245 llojesh bimësh në rrezik zhdukje të trajtuar, kjo karakterizohet nga të pasurit paramos, të cilat kanë pyje të lagësht, gjithashtu ka savana, xhungla, mjedise tropikale dhe kserofile, një shumëllojshmëri habitatesh të afta për të strehuar më shumë se 60.000 lloje të bimë në tokat e saj të bukura. Por si në çdo vend latin praktikohet shpyllëzimi dhe nuk ka vetëdije për florën. Disa nga bimët e rrezikuara janë:

 • Pouteria caimito ose qimnon kaçurrel: E njohur gjithashtu në Brazil dhe Ekuador për frutat e saj ngjitëse, është e shijuar dhe e famshme në Kolumbi për lëvoren e saj që përdoret për të bërë shtëpi, gardhe dhe jakë. Ka një lartësi prej 26 metrash. Për shkak të prerjes së tepërt të trungut të saj, ajo është konsideruar si një specie e rrezikuar.
 • Pëllëmbë dylli: Përveç që është një pemë kombëtare e kësaj, ajo gjendet në lugina dhe mund të ketë një gjatësi deri në 2.5, dhe mund të ketë më shumë se 90 vjet jetë, është një specie e mbrojtur në Kolumbi, pasi konsiderohet bimë së shpejti të zhduket.
 • Qimnon kaçurrel ose rrugë mbretërore: Colshtë shumë e kërkuar në Kolumbi për cilësinë e drurit të saj, pasi ato kryejnë punë të shumta zdrukthtari me bagazhin e tij, i cili është rezistent ndaj ujit dhe elementeve të tjerë klimatikë. Shtë një pemë e madhe me diametër 50 cm dhe lartësi më shumë se 25 metra.

Meksikë

Me një total prej 382 llojesh bimësh në rrezik zhdukje të trajtuar, ky vend konsiderohet si një nga territoret me ekosistemin më të mirë, qeveria meksikane krijoi një punë të biodiversitetit të ngarkuar me promovimin e mbrojtjes dhe kujdesit të 2500 specieve, duke krijuar vetëdijen për jeta e gjelber. Por në të njëjtën mënyrë ata janë të ekspozuar ndaj shpyllëzimit që çon në bimë që rrezikojnë të zhduken, midis tyre bien në sy:

 • Mammillaria mathildae: i njohur gjithashtu si kaktus, endemik në Meksikë. Karakterizohet nga ferrat dhe lulet e tij, ajo ka një formë globoze, e konsideruar në rrezik zhdukje pasi ato i përkasin tokave tropikale dhe po humbin habitatin e tyre.
 • Lophophora diffusa ose peyote: Endemike, bën pjesë në grupin e kaktusëve, me ndryshimin që ata rriten përmes gurëve (rupicola), nuk kanë kurriz si Mammillaria mathildae, përkundrazi ato janë me ngjyrë të gjelbër shumë të butë dhe të lëmuar.
 • Pterocereus Gaumeri: Gjithashtu i përkasin Kaktusit, me një lartësi prej 4 deri në 16 metra, ato mbeten në formën e një kaçubeje sepse rriten në grupe, është një specie me më shumë se 9 anëtarë në gjininë e saj, ata lulëzojnë dhe japin fryte.
 • Echinocereus lindsayi: Karakteristikë për lulen e saj pasi që mund të masë më shumë se kjo, ato gjithashtu prodhojnë fruta të ngrënshëm. Këto përdoren gjithashtu si zbukurime për florën e tyre të bukur, ato vijnë nga grupi i kaktuseve me më shumë se 50 specie të njohura.
 • Kaktus artichoke: E njohur gjithashtu si peyotillo obregonito, një specie endemike, dihet se përdoret si një bimë medicinale, një metodë e përdorur si terapi antibiotike me shikim të gjerë, dhe kjo ka çuar në shkatërrime në të gjithë Meksikën, duke e vendosur atë si një bimë në rrezik.

Peru

Me gjithsej 318 speciet e bimëve të rrezikuara të trajtuaraPërveç se është një vend me kushte të ndryshme klimatike, Peruja ka një florë të jashtëzakonshme, pasi secila përshtatet me secilën klimë. Sidoqoftë, ata gjithashtu kanë një sërë speciet bimore që janë duke u kërcënuar, ndër to kemi:

 • Mangrove: Karakteristikë për ekzistencën e tij qartë në det, duke toleruar nivele të larta të përqendrimit të kripës, ajo jep fryte dhe gjendet në bregdetin e Perusë, me degë të gjata që mund të matin më shumë se 16 metra për të mbështetur shtratin e detit.
 • La Puya Raimondi ose Titanca de Raimundo: Me origjinë nga Peruja dhe Bolivia, kjo fabrikë mund të matet nga 3000 deri në 4500 metra mbi nivelin e detit, vjen nga grupi i bromeliadave dhe karakteristika e saj më e veçantë është se bima vdes kur arrin 100 vjet, megjithëse ky fakt nuk është bërë ende shkencërisht provuar
 • Thua e maces: Me origjinë nga bregu i Perusë, ajo i përket bimëve parazitare zvarritëse, mund të lëvizë deri në 14 metra të larta dhe karakterizohet nga enigma e saj medicinale, meqenëse populli indigjen tha që ata mund të shërojnë çdo sëmundje me këtë bimë të mrekullueshme.
 • Pema kininë: Edhe pse është endemike në Amazon, ne gjithashtu mund ta gjejmë atë në xhungël të Perusë. Isshtë i madh në madhësi por mbizotëron në klimat e lagështa.

Bimët dhe qeniet njerëzore shkojnë dorë për dore, pasi ata marrin frymë CO2 dhe kur nxjerrin jashtë krijojnë oksigjen që është thelbësor për jetën e njerëzimit, është për ta që duhet të provohet sa më shumë që të jetë e mundur për të mbrojtur të gjitha zonat e gjelbërta, pasi që kërko një të mirë për të dy speciet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.