Vetë biopsikosociale: përbërësit thelbësorë

emocione biopsikosociale

Ndoshta keni dëgjuar ndonjëherë për vetveten biopsikosociale dhe të pyesni saktësisht se çfarë është dhe si ka të bëjë me zhvillimin njerëzor. Vetë biopsikosociale është një teori që vjen nga psikologjia dhe mjekësia dhe flet për aspektet e ndryshme të qenies njerëzore që na bëjnë ata që jemi.

Kjo do të thotë, për të qenë ai që jemi, na duhen tre komponentë të rëndësishëm, të tillë si biologjik, psikologjik dhe social. Këto tre komponentë i bëjnë njerëzit që jemi, si fizikisht ashtu edhe mendor.

Cfare eshte

Prandaj vetja biopsikosociale ose modeli biopsikosocial lindi në 1977 nga George Engel. Tre komponentët që duhet të konsiderohen të përmendur në paragrafin e mëparshëm, Ai i vuri në dukje ato si më poshtë për kuptimin tuaj më të mirë:

  • Bio (patologji fiziologjike)
  • Psiko (mendime, emocione dhe sjellje të tilla si shqetësimi psikologjik, besimi i frikës / shmangies, metodat aktuale të përballimit dhe atribuimi)
  • Faktorët socialë (faktorë socio-ekonomikë, socio-mjedisorë dhe kulturorë, siç janë çështjet e punësimit, rrethanat familjare dhe përfitimet / ekonomia)

mendje biopsikosociale

Uni biopsikosocial mund të përdoret gjithashtu për dhimbje kronike pasi ndodh për shkak të sjelljes psikofiziologjike Nuk klasifikohet në faktorë biologjikë, psikologjikë ose socialë. Por përveç kësaj, termi përdoret gjithashtu për të komentuar aspekte të shëndetshme të një personi çdo herë.

Aktualisht, ky model përdoret kryesisht për të trajtuar sëmundjet dhe për të kuptuar më mirë se çfarë i shkakton ato ... megjithëse shpjegimet mund të jenë të përhapura dhe nuk ndihmojnë shumë për të kuptuar qenien njerëzore. vështirësitë e tyre, veçanërisht kur shpjegimet krijojnë konfuzion.

Çfarë ka të bëjë me zhvillimin njerëzor

Sipas ekspertëve, vetvetja biopsikosociale ka të bëjë gjithçka me zhvillimin njerëzor, sepse ka kaluar nga teoritë që janë përdorur vetëm për të kuptuar sëmundjet për të kuptuar më mirë çdo lloj fenomeni që lidhet me përvojën njerëzore. Psikologjia e zhvillimit është përgjegjëse për të studiuar se si qenia njerëzore evoluon në çdo fazë të jetës së tij.

Sikur të mos mjaftonte kjo, ajo gjithashtu hulumton vështirësitë kryesore të gjetura në secilën fazë, në mënyrë që personi i shëndetshëm të transformohet dhe evoluojë ndërsa kalon secilën nga këto faza.

biopsikosociale

Një polemikë e njohur është lindja kundrejt prindërimit. Ekspertët argumentojnë për atë që peshon më shumë në zhvillimin e dikujt, personalitetin ose karakteristikat, gjenetikën ose edukimin. Megjithëse në realitet, dihet që për të formuar personalitetin e një personi është i nevojshëm një kombinim i faktorëve, duke filluar nga gjenetika dhe edukimi, te faktorët socialë që rrethojnë një person.

Ambienti, siç tregon psikologjia përçuese, luan një rol shumë të rëndësishëm në mënyrën dhe trajnimin e njerëzve. Marrëdhëniet dhe shoqëria në të cilën jetojmë përcaktojnë zhvillimin e njerëzve. Qasja biopsikosociale i përfshin të gjitha këto dhe integron të tre elementët brenda së njëjtës teori ose mendim. Por është kurioze të dimë se si secili nga tre elementët e përmendur që ndikojnë në zhvillimin e një personi, nuk kanë një peshë më të madhe se një faktor tjetër. Të gjithë ata janë të rëndësishëm, nxitës ose me ndikim.

Komponentët e vetes biopsikosociale

Siç e kemi përmendur më lart, vetja biopsikosociale përbëhet nga faktorë biologjikë, psikologjikë dhe socialë. Për kuptimin tuaj më të mirë, më poshtë ne do të flasim për secilin nga përbërësit në një mënyrë të zbërthyer të secilit prej 3 "mua".

Biologjike

Pjesa biologjike është pjesa gjenetike e personit, është pjesa që vjen në gjen dhe që ka një ndikim të drejtpërdrejtë në trup dhe mendjen e personit. Gjenetika me të cilën ju keni lindur mund të ndikojë shumë tek njerëzit që bëhemi, ato ndikojnë te secili prej njerëzve. Përveç kësaj, substancat ndaj të cilave një fëmijë në zhvillim është i ekspozuar në barkun e nënës gjithashtu ndikojnë në aspektet e jetës së ardhshme të personit. Nga ana tjetër, hormonet dhe neurotransmetuesit përcaktojnë si gjendjen fizike ashtu edhe gjendjen mendore.

Gjenet përcaktojnë se kush jemi për sa i përket pjesës fizike të personit, por gjithashtu ndikojnë në faktorë psikikë si personaliteti ose temperamenti, të cilët mund të trashëgohen nga prindërit ose paraardhësit tanë. Depresioni, sëmundjet e zemrës, prirja për depresion ose intversion, janë gjëra që mund të shpjegohen me gjenetikë.

vajzë biopsikosociale

Psikologjike

Uni psikologjik ka të bëjë me faktorët që kanë të bëjnë me mendjen e njeriut, si të vetëdijshmit ashtu edhe të pavetëdijshmes. Uni psikologjik ka të bëjë me mendimet, emocionet dhe veprimet që burojnë pas shfaqjes së atyre mendimeve në mendje.

Mendimet e ndërgjegjshme kanë një ndikim të madh në cilësinë e jetës dhe zhvillimit. Mënyra e të menduarit i bën njerëzit të jenë në një mënyrë apo në një tjetër dhe të reagojnë ndryshe ndaj të njëjtave situata. Mënyra se si i interpretoni gjërat mund të bëjë që përvojat të interpretohen ndryshe.

Për më tepër, si emocionet, ashtu edhe mënyra për t’i menaxhuar ato ndikojnë në trupin dhe mendjen e njerëzve, në mënyrë që, varësisht nga mënyra se si një person është në një nivel emocional, mënyra se si ata i perceptojnë përvojat e jetës mund të ndryshojë. Gjithashtu, në varësi të kësaj, gjithashtu mund të ndryshojë predispozicionin për të vepruar përballë rrethanave të jetës.

social

Pjesa sociale ka një ndikim të madh dhe një ndikim të madh në atë që jemi sot. Që nga momenti i lindjes së një fëmije, ai merr ndikime shoqërore nga mjedisi i tij i ngushtë. Ata marrin një edukim dhe disiplinë nga prindërit e tyre ose njerëz të afërt dhe Kjo do ta bëjë zhvillimin e një personi të ndryshëm nga një tjetër, në varësi, për shembull, të mjedisit familjar ose kulturës.

Njerëzit duan të jenë pjesë e një grupi të caktuar shoqëror, dhe nganjëherë ata sillen në një mënyrë ose në një tjetër në varësi të asaj që ata mendojnë se pritet prej tyre. Kjo mund të ndikojë në faktorët psikologjikë pasi që emocionet, besimet dhe mënyrat e veprimit përballë rrethanave ndryshojnë.

Por përveç kësaj, faktorët socialë lidhen gjithashtu me biologjinë dhe pjesën psikologjike pasi gjithçka ka të bëjë me të, njerëzit largohen ose ndahen nga njëri-tjetri në varësi të llojit të njerëzve që janë ... siç mund ta shihni, të tre përbërësit janë të ndërlidhur ngushtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.