Bota magjepsëse e ëndrrave

Bota magjepsëse e ëndrrave
Dndrrat mund të jenë magjepsëse, të frikshme, ose thjesht të çuditshme. Shihni se çfarë ka zbuluar kërkimi i fundit në lidhje me ëndrrat. Unë ju lë me 10 fakte argëtuese për ëndrrat:

1) rendrrat zgjasin ndërmjet 5 dhe 20 minuta.

Gratë, burrat, foshnjat, të gjithë ëndërrojnë. Edhe ata që thonë se nuk ëndërrojnë. Në fakt, studiuesit kanë zbuluar se njerëzit zakonisht kanë shumë ëndrra çdo natë, secila zgjat nga 5 deri në 20 minuta. Gjatë një jete, njerëzit kalojnë mesatarisht gjashtë vjet duke ëndërruar!

2) 95% e ëndrrave harrohen.

Sipas hulumtimit të një psikiatri amerikan dhe studiuesit të gjumit, J. Allan Hobson, deri në 95 për qind e të gjitha ëndrrave harrohen shpejt pak pasi të zgjoheni.

Pse ëndrrat tona janë kaq të vështira për tu mbajtur mend? Sipas një teorie, ndryshimet në tru që ndodhin gjatë gjumit nuk janë në përputhje me përpunimin dhe ruajtjen e informacionit. Skanimet e trurit të aplikuara tek njerëzit që flenë kanë treguar se lobet ballore, zona që luan një rol kryesor në formimin e kujtesës, janë joaktive gjatë gjumit REM, fazë në të cilën ndodhin ëndrrat.

3) Disa njerëz ëndërrojnë bardh e zi.

Jo të gjitha ëndrrat janë me ngjyra. Ndërsa afërsisht 80 përqind e të gjitha ëndrrave janë me ngjyra, ekziston një përqindje e vogël e njerëzve që pretendojnë se ëndërrojnë bardh e zi.

4) Burrat dhe gratë kanë ëndrra të ndryshme.

Studiuesit kanë gjetur një numër ndryshimesh midis burrave dhe grave kur bëhet fjalë për përmbajtjen e ëndrrave të tyre. Në një studim, burrat raportuan ëndrra më agresive sesa gratë.

Sipas studiuesit William domhoff, gratë priren të kenë më pak ëndrra, por më shumë se burrat dhe me më shumë karaktere. Personazhet që shfaqen në ëndrrat e burrave priren të jenë kryesisht burra ndërsa gratë priren të ëndërrojnë të dy gjinitë në mënyrë të barabartë.

5) Kafshët ndoshta ëndërrojnë gjithashtu.

A keni parë ndonjëherë një qen të tundë bishtin ose putrat ndërsa flenë? Edhe pse është e vështirë të thuash me siguri nëse kafsha po ëndërron me të vërtetë, studiuesit besojnë se kafshët ka të ngjarë të ëndërrojnë gjithashtu.

Ashtu si njerëzit, edhe kafshët kalojnë nëpër faza të gjumit që përfshijnë cikle gjumi.

6) Ju mund të kontrolloni ëndrrat tuaja.

Një ëndërr e kthjellët është ajo në të cilën subjekti është i vetëdijshëm se po ëndërron edhe pse është akoma në gjumë. Gjatë këtij lloji të gjumit, shpesh mund të kontrolloni përmbajtjen e ëndrrës.

Rreth gjysma e njerëzve mund të kujtojnë të paktën një rast ëndërrimi të kthjellët, dhe disa njerëz mund të kenë ëndrra të kthjellta mjaft shpesh.

Videoja më e mirë motivuese në YouTube7) Emocionet negative janë më të zakonshme në ëndrra.

Për më shumë se dyzet vjet, studiuesi Calvin S. Hall regjistroi historitë e 50.000 ëndrrave të studentëve të kolegjit.

Këto histori zbulojnë se shumë emocione përjetohen gjatë ëndrrave: gëzimi, lumturia dhe frika. Emocioni më i zakonshëm i përjetuar në ëndërr ishte ankthi dhe emocionet negative në përgjithësi janë shumë më të zakonshme sesa ato pozitive.

8) Si ëndërrojnë të verbërit?

Njerëzit që kanë humbur shikimin para moshës pesë vjeç, zakonisht nuk kanë ëndrra vizuale në moshën e rritur. Pavarësisht nga mungesa e efekteve vizuale, ëndrrat e të verbërve janë po aq komplekse dhe intensive sa ato të çdo personi tjetër normal. Në vend të ndjesive vizuale, ëndrrat e të verbërve shpesh përfshijnë informacione nga shqisat e tjera, të tilla si tingulli, prekja, shija, dëgjimi dhe nuhatja.

9) Kur ëndërroni, trupi juaj paralizohet.

Gjumi ndodh gjatë fazës REM dhe karakterizohet nga paralizë e muskujve vullnetarë. Pse Fenomeni njihet si "atoni REM" dhe ju pengon të veproni ndërsa jeni në gjumë. Në thelb sepse neuronet motorike nuk stimulohen. Trupi juaj nuk lëviz.

Në disa raste, kjo paralizë mund të zgjatet në gjendje zgjimi për dhjetë minuta. Kjo simptomë njihet si paralizë e gjumit. A nuk jeni zgjuar kurrë nga një ëndërr e frikshme dhe keni mbetur të paralizuar? Kjo përvojë mund të jetë tmerruese. Ekspertët pohojnë se është krejtësisht normale dhe mund të zgjasë vetëm disa minuta para se trupi juaj të kthehet në normalitet.

10) Shumë ëndrra janë universale.

Dndrrat shpesh ndikohen shumë nga përvojat tona personale. Sidoqoftë, studiuesit kanë zbuluar se tema të caktuara janë shumë të zakonshme në mesin e njerëzve. Për shembull, shumë njerëz shpesh ëndërrojnë se po ndiqen, sulmohen ose bien nga një shkëmb. Përvojat e tjera të zakonshme të ëndrrave përfshijnë momente kur personi ëndërron që nuk mund të lëvizë, se është vonë, ata fluturojnë dhe pastaj ekziston ëndrra mitike në të cilën gjendeni lakuriq në mes të rrugës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.