video alan vat

Arti i heshtjes së mendjes (nga Alan Watts)

Një video e shkurtër që na tregon në lidhje me përfitimet e meditimit për të qetësuar mendjen. E gjithë kjo rrëfehet me zërin e shkëlqyeshëm të filozofit britanik Alan Watts.

emilio vështirë në zinxhir të jetë

Emilio Duró në rrjetin SER

Video me audion e një interviste në radio me Emilio Duró në rrjetin SER. Optimizëm i pastër dhe komunikues i shkëlqyeshëm.

karma e jetes

Video: Karma e jetës

Kjo video është një reklamë Thai. Ka titra në anglisht, por nuk është e nevojshme të dihet anglisht, sepse historia që tregon është kuptuar në mënyrë të përsosur.

fle keq

Fjetja e dobët ju shëndosh

Shumica e njerëzve e dinë që mos gjumi i mjaftueshëm ka pasoja të tilla si disponimi i keq, por hulumtimi i fundit konkludon se mund të ndikojë edhe në peshë.

Amor

Nga çfarë përbëhet dashuria?

Kemi vetëm një masë kur bëhet fjalë për të ditur se çfarë të bëjmë për të tjerët: çfarë ndiejmë vetë. Jini ata që jemi, jini të vërtetë dhe mos e tradhtoni veten.

bruce lee duke kërcyer

Në këtë ditë Bruce Lee vdiq

Artisti legjendar marcial, filozofi dhe regjisori i filmit Bruce Lee u bë një figurë me famë botërore. Unë ju tregoj 10 kuriozitete për jetën e tij

motivimi i vrapuesve

Pse po vrapon [Video motivuese]

Kam hasur në këtë video motivuese për vrapuesit. E dini të ashtuquajturën "lartësia e vrapuesit"? Vrapimi shkakton çlirimin e endorfinave.

Salvador Dali

Salvador Dalí: fraza dhe kuriozitete

Në këtë ditë, Salvador Dalí, piktori, skulptori dhe shkrimtari çuditshëm katalanas, lindi. Këtu janë 5 kuriozitetet për të dhe 7 frazat e tij më të mira.

harta e trurit të njeriut

Harta e trurit të njeriut

Një nga projektet më ambicioze shkencore të kësaj dekade: të vizatojë një hartë shteruese të trurit që lejon të zbulohen sekretet e tij.

Cilat janë borxhet e ëndrrave?

Ky është emri i vonesës midis kohës që po flemë dhe kohës që duhet t'i kushtojmë këtij aspekti të rëndësishëm për shëndetin tonë.

sa orë duhet të fle

Sa orë duhet të fle?

Ndërsa nevojat për gjumë ndryshojnë pak nga personi në person, shumica e të rriturve të shëndetshëm kanë nevojë për 7,5 deri në 9 orë gjumë në natë.

ndikim pozitiv

Ndikimi pozitiv

Ne besojmë se ushtrimi i një ndikimi pozitiv në mjedisin tonë mund të jetë një nga mënyrat më efektive për të ndryshuar botën.

lexoj

Libra që ju kanë ndryshuar jetën

Një libër që ju vjen në kohën e duhur mund të ndryshojë jetën tuaj, është si një person. Le të flasim për këtë, për librat që kanë ndryshuar jetën tënde.

Zig Ziglar

Zig Ziglar ka vdekur

Zig Ziglar, një nga folësit kryesorë motivues në botë, vdiq dje nga pneumonia në moshën 86 vjeç.

Mbajnë duart

Si ta ndihmojmë atë qenie të veçantë

Unë kam një mik që jam lidhur shumë kohët e fundit dhe ai vuan nga depresioni, çështja është që ai ndihet diçka më e fortë për mua, por unë ende nuk vrapoj tek ai

Insomnio

Unë fle vetëm 3 orë në ditë

Unë kam një problem serioz, një problem shumë serioz. Unë kam pasur një çrregullim të ngrënies gjithë jetën time dhe tani fle vetëm 3 orë

Buzëqeshni ose vdisni

Buzëqeshni ose vdisni

Video që përmbledh pozicionin e shkrimtarit të librit "Buzëqesh ose vdes" mbi të menduarit pozitiv.

Një shembull i meditimit

Praktika e meditimit parandalon shumë sëmundje, përveç nxitjes së një gjendje paqeje të brendshme e vështirë për tu arritur nga ...

Meditimi forcon trurin

UCLA (Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles) ka sugjeruar për vite me rradhë që meditimi trash trurin dhe forcon ...

Një meditim i thjeshtë me frymë

Ankthi mund të shkaktojë sëmundje, por qetësia shpirtërore mund të ndihmojë në shërimin e saj. Kjo është arsyeja pse meditimi është kaq i dobishëm.

punë familjare

Histori e një njeriu të zënë

Njëherë e një kohë, një baba i një familje vendosi të kushtojë orët e lira të mbetura nga puna e tij për të studiuar ...

Një mesazh shprese

Përmes kësaj historie dua të dërgoj një mesazh shprese për të gjithë ata që vuajnë për shkak të ...

Ndërveproni me të tjerët

Të jetosh me të tjerët ka avantazhet dhe disavantazhet e saj: 1) Ju nuk do të jeni kurrë vetëm. Vetmia e ruajtur zakonisht nuk është ...

10 libra për lumturinë

Ndjekja e lumturisë është graili i shenjtë modern, është ai për të cilin aspiron çdo njeri dhe për shumë ...

Kur të bëhet dita

Dita po mbaron. Ka qenë një ditë e përvojave të reja, e emocioneve konfliktuale, disa pozitive dhe të tjera ...

Audiolibro Njeriu që mbolli pemë

Libër audio "Njeriu që mbolli pemë"

Ka kaluar një kohë e gjatë që kur nuk gjeta ndonjë libër audio të denjë për të hyrë në listën e Librave të Vetë Ndihmës që krijova më parë ...

Një përrallë rreth talentit

Jeta falsifikohet përmes vendimeve. Gjëja themelore është të marrësh një vendim që pajtohet me talentin tënd, ...

Konsiderata për lirinë

Të gjithë janë të lirë të bëjnë çfarë të duan, si rregull i përgjithshëm, duke iu përmbajtur rregullave themelore të ...

Kutia e kujtimeve

Kutia e kujtesës është e pashtershme. Kujtimet janë gjithmonë të pranishme në ne. Veçanërisht mendoj se është e pamundur të harrosh ...

Zhvilloni një mendje të fuqishme njerëzore

Imazhi: http://pixelnase.deviantart.com/art/Flying-Brain-70830224… Sot kam mundësinë t'ju prezantoj me një hyrje madhështore nga Richard Gere mbi potencialin e pabesueshëm që ai ka

Bilanci në jetë: Ying dhe Yang

Mirë se vini në selfhelpresources.com. Faleminderit për praninë tuaj. Motoja jonë: “Kujtimi dhe meditimi janë fuqitë e para të njeriut”. Gjithmonë…

Hyrje në Chi Kung

Unë kam qenë duke u përpjekur për një kohë për të gjetur disa përmbajtje për këtë blog që ndryshon nga mijëra bloge në lidhje me përmirësimin dhe ...

Parimet themelore për meditim

Do të përshkruaj një seancë meditimi. Në thelb duhet të keni parasysh se meditimi në tibetian do të thotë të bëhesh i njohur. Njihuni ...

Dita 9: Meditimi

Sot është 9 janar dhe këtu vjen detyra e 9-të për këtë Sfidë të 21 ditëve të para të ...

Dita 4: Flini 8 orë në ditë

Mirësevini në këtë ditë të 4-të të Sfidës sonë. Gjatë këtyre 21 ditëve të para të janarit ne po përpiqemi të krijojmë zakone ...

"Thesari" nga Joan Davis

Një libër me titull “El Tesoro” më ka rënë në dorë dhe do të jetë leximi im i radhës këto ditë….

Mos harro

Nxjerrë nga libri El camino de la spiritualidad nga Jorge Bucay. Një nga skenat më mbresëlënëse të lashtësisë ...

Frika nga Emilio Garrido

Të kesh frikë nuk është problem, të gjithë kemi frikë. Nëse nuk do ta kishim atë, do të ndërmerrnim shumë rreziqe, të cilat nuk do të ndihmonin në ...

Rishikimi i librit "4 çelësat"

"Katër çelësat: Hapni derën për lirinë tuaj të brendshme" është një libër i shkruar nga Denise Marek dhe Sharon…

Vdekja nga Emilio Garrido-Landívar

Somethingshtë diçka e zakonshme, dhe sado e zakonshme të jetë, ne nuk mësohemi: çdo ditë ditaret tona të shkruara botojnë midis ...

6 emocione që duhet të kultivoni

Ne kemi nevojë të kultivojmë emocione dhe vlera pozitive në mendjen tonë për të arritur një mirëqenie më të madhe. Kjo kërkon përpjekje, këmbëngulje dhe ...

Fuqia e vendimeve

Sot kam vendosur të krijoj Podcast-in tim të parë. Do të përpiqem të bëj një podcast ditor prej rreth 5 minutash në mënyrë që ...

Psikologjia e urrejtjes

Psikologjia e urrejtjes është një libër i shkruar nga Robert Sternberg në të cilin ai analizon këtë emocion të fuqishëm. Siç mundemi

Roli i përvojave të kaluara

Ne jemi edukuar në thelb, në bazë të kushtëzimit, atributeve: ju jeni "kështu", jeni si babai juaj, si xhaxhai juaj, ...

Rishikimi im i "As a Man Thinks"

Dje, ndërsa bëja shëtitjen time të zakonshme, unë po dëgjoja librin audio siç mendon një burrë. Mezi prisja ta mbaroja. Jo

Fuqia e emocioneve pozitive

Emocionet pozitive: ata shërojnë mendjen Në këtë artikull do të gjeni: - Rëndësinë e emocioneve pozitive. - Anekdotë personale për ...

Imazhe krijuese të semaforit

Me siguri që të gjithë e dini sinjalin tipik të semaforit të njeriut të kuq në këmbë dhe burrit të gjelbër që ecën. Epo, ato ekzistojnë ...

Lexoni 180 libra në vit

Dëshironi të lexoni 180 libra në vit? Në këtë artikull unë ju tregoj zakonin që kam përfshirë për të arritur ...

Kush ishte Osho?

Sipas tij, iracionale. Sipas tij, vetëm në të ardhmen do të kuptohet. Ai bëri disa parashikime që nuk u përmbushën: ai profetizoi ...

Duke filluar me Budizmin

Sot filloj udhëtimin tim në këtë shteg të madh dhe intrigues të quajtur Budizëm. Nuk do të dija ta përcaktoja: a është filozofi ...

Fasule dhe Krishnamurti

Pasi foli për gati një orë, Krishnamurti tha se kishte ardhur koha për pyetje. Dje dikush ...

Zgjimi shpirtëror i njeriut

Çdo mëngjes, kur hapim sytë, kapërcejmë pragun që na kthen në botën e jetës tonë të përditshme. Kthehemi nga ...

Ku mund të gjendet talenti?

Ekziston një izolues nervor i quajtur mielinë, që disa neurologë e konsiderojnë si skalitje të shenjtë të përvetësimit të aftësive dhe