Burri i saj tashmë ka vdekur, por ajo drekon me të çdo ditë

Mbaj mend që më kanë dashur

Shumë njerëz kanë frikë nga vdekja, megjithatë duhet të jetë shumë e trishtueshme të kalosh 20, 30, 40 ose 50 vjet me një person pranë jush dhe zgjohu një ditë për të zbuluar se ai kurrë nuk do të jetë më pranë teje. Kjo situatë tmerron shumë njerëz, më shumë sesa vetë vdekjen e saj.

Kur përballeni me një dhimbje të madhe, e vetmja mënyrë për të përballuar është të vazhdoni të ecni përpara. Nuk ka dobi shtrirë në shtrat për të qarë ditë pas dite, ju duhet të vazhdoni me jetën.

Unë ju lë me një dëshmi të një personi të moshuar i cili na mëson vizionin e tij të veçantë rreth si ta përballoni dhimbjen:

«Ok, këtu është komenti im. Unë tashmë jam plakur. Kjo do të thotë se Unë (deri më tani) i kam mbijetuar humbjes së shumë njerëzve që kam njohur dhe dashur. Unë kam humbur miqtë e mi më të mirë, bashkëpunëtorët, gjyshërit, nënat, të afërmit e tjerë jo shumë të afërt, mësuesit, fqinjët dhe njerëzit e panumërt që njoh.

Unë nuk kam fëmijë dhe as nuk mund ta imagjinoj dhimbjen që duhet ndjerë kur humbet një fëmijë, por këtu Unë ju lë dy centët e mi.

Unë do të doja të mund të them se ju jeni mësuar të shihni njerëz që vdesin. Por nuk është kështu. Askush nuk mund të mësohet me diçka aq tronditëse si vdekja. Në zemrën time shfaqet një vrimë sa herë që vdes dikush që dua. Shenjat e mia janë një dëshmi e dashurisë dhe marrëdhënies që kam pasur me atë person. Nëse mbresë është shumë e thellë, kjo është për shkak se e keni dashur atë person shumë.

Shenjat janë një dëshmi e jetës një dëshmi që unë mund ta dua thellë një person dhe se mund të shëroj humbjen e tyre, të vazhdoj të jetoj dhe të vazhdoj të dua ... dhe indi i mbresë është më i fortë se indi origjinal.

Sa për penalltinë ... është si dallgët Kur një anije shkatërrohet, ju po mbyteni në mbeturinat përreth jush. Gjithçka që noton përreth jush ju kujton bukurinë që ajo anije ishte dhe nuk ekziston më. E vetmja gjë që mund të bësh është të notosh. Gjeni disa rrënoja dhe e mbani për një kohë. Ndoshta është diçka fizike, ndoshta është një kujtim i mirë ose një fotografi ... mbase është një person i cili gjithashtu noton. Për një kohë, gjithçka që mund të bësh është të notosh ... qëndro i gjallë.

elasticitet

Në fillim valët janë 20 metra të larta dhe përplasen me ju pa mëshirë. Ata vijnë çdo 10 sekonda dhe Ata as nuk ju japin kohë të merrni frymë. E vetmja gjë që mund të bësh është të varet dhe të notosh. Pas një kohe, mbase javë, ndoshta muaj, ju zbuloni se valët janë ende 20 metra të gjata, por ato vijnë gjithnjë e më të distancuara. Ata ende vazhdojnë të përplasen me ju, por ju mund të vazhdoni të merrni frymë.

Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të shkaktojë dhimbjen. Mund të jetë një këngë, një foto, një kryqëzim rruge, aroma e një filxhani kafeje. Mund të jetë gjithçka ... dhe vala përplaset kundër teje. Por mes dallgëve ka jetë.

Në një moment do të zbuloni se valët janë vetëm 10 ose 5 metra të larta dhe megjithëse vazhdojnë të vijnë, ata e bëjnë atë gjithnjë e më të distancuar. Ju mund t'i shihni ata duke ardhur. Një përvjetor, një ditëlindje apo një Krishtlindje. Ju mund t'i shihni se si vijnë dhe përgatiteni për të. Kur ju kapin ju e dini që do të dilni nga ana tjetër. Valët nuk pushojnë së ardhuri dhe disi ju nuk doni që ato të ndalen kurrë. Sidoqoftë, ju e dini që do t'i mbijetoni sulmit të tyre.

Valë të tjera do të vijnë dhe ju do të mbijetoni përsëri. Nëse jeni me fat, do të keni shumë plagë që janë produkt i shumë dashurive ... dhe shumë mbytje anijesh ".

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.