Buzëqeshni ose vdisni

Barbara Ehrenrich është një aktivist për ndryshime shoqërore, anëtar i Partisë Social Demokrate të Amerikës. Ai ishte kolumnist për revistën Time dhe tani shkruan për gazetën The Progressive.

Në vitin 2011 ai shkroi një libër me titull "Buzëqesh ose vdes" dhe kjo është një lutje kundër të menduarit pozitiv në kohë krizash. Ja çfarë mendoni për këtë:

Buzëqeshni ose vdisni Mendimi im pa u përfshirë kaq shumë:

1) Barbara Ehrenreich identifikon "mendimin pozitiv" me librin "Sekreti". Ato janë 2 gjëra të ndryshme:

* "Sekreti" libër i shkruar me një qëllim tregtar bazuar në një ide absurde: universi do t'ju japë gjithçka që dëshironi nëse përqendroheni në të. Mendja juaj do ta tërheqë atë. Qesharak

* Mendimi pozitiv: interpretojë realitetin në një mënyrë më pozitive dhe efektive pa mohuar faktet.

Ato janë dy gjëra krejt të ndryshme, apo jo?

2) Ekziston një trend shumë i madh popullor që i urren këto tema të vetë ndihmë dhe përmirësim personal. Pozicioni i Barbara-s për psikologjinë pozitive buron nga një paragjykim ndaj këtyre çështjeve prandaj ai thotë se gjëra të tilla si "mendimi pozitiv" është prapa krizës ekonomike dhe madje edhe regjimeve totalitare. Argumentet e tyre nuk më duken të qëndrueshme.

3) Psikologjia pozitive përqendrohet në zhvillojnë të gjitha pikat e forta dhe kapacitetet e qenies njerëzore. A ka ndonjë problem me të?

Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oliver dijo

  Unë sapo e kisha parë videon më parë që kur u shfaq në mename dhe mund të them se kam të njëjtin mendim si ju, mendoj se ka një përzierje të pabesueshme të koncepteve absurde në video, por ajo që duhet të bëhet e qartë pa asnjë dyshim është se mendimi Pozitiv nuk është padyshim humbje kohe. Mendimet bëhen besime, zakone, qëndrime dhe veprime. Një person pozitiv gjithmonë do të gjejë mundësi milje larg dhe gjithmonë do t'i përgjigjet situatave të pafavorshme me një mendje më të qartë.

  Përshëndetje!

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit për mendimin tuaj iverliver. Në të vërtetë, ajo u shfaq dje në Menéame dhe në atë faqe në internet ata i urrejnë pikërisht këto çështje, prandaj u shfaq në kopertinë dhe ishte artikulli më i komentuar i ditës.

   Përshëndetje.

 2.   Luisa romero dijo

  Patjetër që unë të praktikoj meditimin, unë jam identifikuar me një mendje të qetë dhe të ushqyer me mendime pozitive, kjo më bën vërtet një person më ALERT !!! Më shumë ZGJOHU për të disponuar siç duhet me fuqinë më të madhe që kam, që është të ZGJIDH se si e marr realitetin. Unë jam një kimist, një shkencëtar, për shkak të lakimeve në jetën time kam ecur nëpër ALKIMINY e intuitës dhe tani përpiqem të "Hani Lulet e mia" me këmbët në tokë dhe shqisat e mia të akorduara. Ndjej se jetoj në momentin më të mirë të historisë sime, ku kam qasje në gjithçka, gjithmonë duke përgatitur dhe planifikuar bazat, në mënyrë që të ndodhin MREKULLI. Unë e dua blogun tuaj. Gëzoni frymëzimin tim. Faleminderit nga Venezuela

 3.   Graciela Fernandez dijo

  Njerëzit pozitivë jetojnë më mirë, pa dyshim. Dhe jo sepse ajo merr më shumë para, punë më të mira ose është më e suksesshme: thjesht sepse ajo mëson të jetë e lumtur me atë që ka dhe të shijojë atë që bën dhe të ndërtojë marrëdhënie më të shëndetshme. Të jesh pozitiv, ose të mendosh pozitivisht, do të thotë të jesh proaktiv, të jesh kreativ, të ecësh përpara, të kërkosh rrugë të reja dhe mënyra të reja për të bërë gjërat.