Cila është buzëqeshja e Duchenne

buzeqeshje duken

A keni vërejtur ndonjëherë që ekzistojnë në thelb dy lloje buzëqeshjesh: një buzëqeshje e mirëfilltë dhe një e rreme? Ky dallim ka qenë me interes për studiuesit për mjaft kohë. Në fakt, buzëqeshja e vërtetë ka një emër. Quhet "buzëqeshja Duchenne" për mjeku francez Guillaume Duchenne, i cili studioi fiziologjinë e shprehjeve të fytyrës.

Buzëqeshja Duchenne përfshin një tkurrje të vullnetshme dhe të pavullnetshme të dy muskujve: zygomaticus major (ngritja e cepave të gojës) dhe orbicularis oculi (ngritja e faqeve dhe prodhimi i këmbëve të sorrës rreth syve). Një buzëqeshje e rreme nënkupton tkurrjen vetëm të zygomaticus major pasi që ne nuk mund të kontraktojmë vullnetarisht muskulin orbicularis oculi.

Dy lloje të ndryshme buzëqeshjesh

Shkencëtarët kanë zbuluar se këto dy lloje të buzëqeshjeve në të vërtetë kontrollohen nga dy pjesë krejtësisht të ndryshme të trurit tonë. Kur një pacient me dëmtim të korteksit motorik në hemisferën e majtë të trurit përpiqet të buzëqeshë, buzëqeshja është asimetrike dhe ana e djathtë e buzëqeshjes nuk lëviz siç duhet. Sidoqoftë, kur i njëjti pacient qesh spontanisht, buzëqeshja është normale pa asimetri. Kjo do të thotë që buzëqeshja e mirëfilltë kontrollohet nga ndonjë pjesë tjetër e trurit.

Tani kur një pacient me dëmtim të cingulatit anterior (pjesë e sistemit limbik) në hemisferën e majtë përpiqet të buzëqeshë, nuk ka asimetri. Buzëqeshja është normale. Sidoqoftë, kur i njëjti pacient përpiqet të buzëqeshë spontanisht, shfaqet asimetria.

Prandaj, buzëqeshja e rreme kontrollohet nga korteksi motorik, ndërsa lëvizjet që lidhen me emocionet, të tilla si buzëqeshja Duchenne, Ato kontrollohen nga sistemi limbik (qendra emocionale e trurit).

buzeqeshje duken

Një buzëqeshje e sinqertë që gjeneron emocione pozitive

Në këtë kuptim, një buzëqeshje Duchenne është një buzëqeshje e natyrshme e kënaqësisë, e bërë duke kontraktuar muskulin zygomaticus major dhe muskulin orbicularis oculi. Kur shihni dikë që tregon një buzëqeshje Duchenne, natyrshëm ndjeni emocione pozitive për personin që buzëqesh. Buzëqeshja është karakteristike, me gojën të ngritur lart (muskulin kryesor zygomaticus), faqet e ngritura dhe gropat e syve të rrudhosur për të krijuar këmbët e sorrës (orbicularis oculi).

Duchenne është e veçantë. Buzëqeshja Duchenne është e ndryshme nga një buzëqeshje jo-Duchenne për arsye të ndryshme. Së pari, buzëqeshja Duchenne përdor si zygomaticus major ashtu edhe orbicularis oculi. Buzëqeshja jo-Duchenne nuk arrin në sy, por qëndron vetëm në buzë dhe ndoshta në faqe.

Së dyti, buzëqeshja Duchenne konsiderohet si një buzëqeshje natyrale e kënaqësisë. Në të kaluarën, konsensusi midis studiuesve ishte se një buzëqeshje e vërtetë Duchenne nuk mund të ishte e rreme. Një hulumtim më i fundit e vë atë në dyshim. Tani, studiuesit po kalojnë më shumë kohë duke u përpjekur të kuptojnë se si përfitojmë dhe si mund të prodhojmë buzëqeshjen Duchenne.

Buzëqeshja e kënaqësisë

Pse do të ndryshonin buzëqeshjet e kënaqësisë nga buzëqeshjet e tjera? Dallimet midis kënaqësisë dhe buzëqeshjeve të tjera burojnë nga neuroanatomia funksionale. Duket se ekzistojnë dy rrugë nervore të dallueshme që ndërmjetësojnë në shprehjet e fytyrës; një rrugë është për veprime vullnetare të fytyrës, dhe një e dyta për veprimet e padëshirueshme dhe emocionale të fytyrës.

Lëvizjet vullnetare të fytyrës e kanë origjinën në shiritin motorik kortikal të trurit dhe arrijnë në fytyrë përmes sistemit motorik piramidal. Lëvizjet e pavullnetshme të fytyrës, të tilla si ato të përfshira në një shprehje emocionale, lindin kryesisht nga bërthamat nënkortikale dhe ato arrijnë në fytyrë përmes sistemit motorik ekstrapiramidal.

buzeqeshje duken

Si të thuash që një buzëqeshje kënaqësie është e vërtetë

Siç e kemi theksuar më lart, por vlen të përmendet, në një buzëqeshje të kënaqësisë së vërtetë, lëkura sipër dhe poshtë syrit shtrihet drejt bebit të syrit, dhe kjo prodhon ndryshimet e mëposhtme në pamje. Faqet janë ngritur; lëkura nën sy mund të grumbullohet ose të fryhet; qepalla e poshtme lëviz lart. Rrudhat e këmbëve të sorrë mund të shfaqen në cepin e jashtëm të gropës së syrit; lëkura mbi sy është tërhequr pak poshtë dhe brenda; dhe vetullat lëvizin shumë pak poshtë.

Një buzëqeshje jo e këndshme, në të kundërt, shfaq të njëjtën lëvizje të qosheve të buzëve si buzëqeshja e kënaqësisë, por nuk përfshin ndryshime për shkak të muskujve rreth syve. Inshtë në pamjen mbi të gjitha, në shkëlqimin e syve, ku mund ta vlerësoni vërtet nëse një person buzëqesh vërtet, apo jo.

Buzëqeshje të rreme

Të gjithë ne kemi qeshur në mënyrë të gabuar në një moment të jetës sonë. Në një buzëqeshje, mungesa e lëvizjes në pjesën e jashtme të muskujve që rrotullohet rreth syrit (orbicularis oculi pars lateralis, në latinisht) dallon një buzëqeshje të rreme nga një të mirëfilltë. Nëse buzëqeshja është e butë ose e moderuar për nga qëllimi, mungesa e kësaj lëvizjeje është e lehtë të zbulohet sepse nuk ka këmbë të sorrës dhe faqet nuk ngrihen nga veprimi i muskujve, duke zvogëluar hapjen e syrit.

Nga ana tjetër, një buzëqeshje e gjerë e bërë qëllimisht do të prodhojë të gjitha këto shenja, duke e bërë fabrikimin më të vështirë për t'u zbuluar, kështu që duhet të kërkohet një e dhënë shumë më delikate: një rënie shumë e vogël në vetullat dhe lëkurës midis vetullës dhe sipërme qepallë, e cila quhet rrudhë e mbulesës së syrit. Ky ndryshim është i vështirë të njihet, dhe shumicën e kohës ne mashtrohemi lehtë nga një buzëqeshje e gjerë e rreme, e cila gjithashtu mund të shpjegojë pse njerëzit e përdorin atë si një maskë të zakonshme emocionale.

buzeqeshje duken

Buzëqeshje sociale

Buzëqeshjet sociale, janë të vërteta apo të rreme? Normalisht ato janë të rreme sepse ne e bëjmë, "sepse duhet të jetë kështu" dhe jo sepse ajo buzëqeshje ndihet në të vërtetë në atë moment, të paktën, në shumicën e rasteve.

Antropologët kulturorë gjithashtu vunë re se njerëzit nga kultura të ndryshme buzëqeshin në situata që përfshijnë emocione negative dhe pozitive, duke përforcuar më tej përfundimet e psikologëve eksperimentalë ... Këta antropologë arritën në përfundimin se kuptimi i buzëqeshjes ishte përcaktuar kulturalisht, i cili në terma të përgjithshëm nuk kishte asnjë shprehje të emocioneve, dhe në veçanti, nuk kishte shprehje universale të gëzimit të fytyrës, megjithëse ka shprehje të fytyrës të përdorura gjerësisht të emocioneve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.