Rëndësia e dashurisë në jetën tuaj

çift ​​i dashuruar

Afekti është hapi më i ulët i dashurisë, por po aq i rëndësishëm për jetën e njerëzve. Afeksioni është një ndjenjë e moderuar dashurie ose afeksioni që ndihet ndaj një personi ose kafshe. Kur ndiheni mirë për një person tjetër dëshironi dhe shoqëria e tij kënaqet. Kuptimi i tij dhe ndjenja që gjeneron është aq e bukur sa përdoret gjithashtu si fjalë e afërsisë midis dy njerëzve që e duan njëri-tjetrin.

Afekti është i rëndësishëm në jetën e njerëzve sepse na bën të ndihemi mirë, na bën të ndihemi të pranuar nga të tjerët dhe gjithashtu zgjon ndjenja pozitive për ata që janë afër nesh dhe i vlerësojnë ato. Afekti, si dashuria, është ilaçi më i mirë për çdo të keqe, veçanërisht emocionale, që mund të ketë.

Fuqia e qëndrimit

Qëndrimi i njerëzve mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore. Për shembull, nëse shkoni në një zyrë të një mjeku dhe qëndrimi i tyre është negativ ndaj jush, do të largoheni me një ndjenjë të keqe… Nga ana tjetër, nëse qëndrimi i tyre është pozitiv dhe i dashur, ju ndoshta do të ndiheni shumë më mirë edhe nëse nuk jeni kuruar nga sëmundja juaj.

vajzë që kërkon dashuri

Njerëzit kanë fuqinë të jenë më mirë ose më keq dhe të rrisin ndjenjat pozitive ose negative të të tjerëve me qëndrimin tonë. Njerëzimi dhe afeksioni që ne u japim të tjerëve do të jenë në gjendje të shënojnë marrëdhëniet personale që keni për jetën. Me njerëz që nuk kanë shumë marrëdhënie, ju nuk i trajtoni me dashuri, sepse keni nevojë për më shumë marrëdhënie për të, por dashuria hyn në lojë këtu. Edhe pse është në një hap poshtë dashurisë, Isshtë qëndrimi që do t'ju ndihmojë të ndiheni mirë me të tjerët dhe që të tjerët të ndihen mirë me ju.

frazat e humorit
Artikulli i lidhur:
Mbledhja e frazave inkurajuese

Afeksioni është një ilaç shumë i fuqishëm emocional

Nëse sëmureni dhe askush rreth jush nuk ju trajton me dashuri, ka më shumë të ngjarë që sëmundja juaj të vuajë më keq dhe akoma më keq në intensitet ose të komplikojë. Kjo mund të ndodhë thjesht për shkak të mungesës së dashurisë në jetën tuaj. Essentialshtë thelbësore që të jetë një realitet sepse është ilaçi më i mirë që ekziston, së bashku me dashurinë. Për shembull, nëse pranoheni në spital, të afërmit tuaj do t'ju japin dashuri të pakushtëzuar në çdo vizitë, por të njohurit apo mjekët tuaj që nuk ju njohin por ju trajtojnë, ata ... do t'ju japin dashuri.

Të gjithë kemi brenda nesh fuqinë për t'i dhënë dashuri të tjerëve dhe për të qenë në gjendje të ndalojmë dhimbjet e shpirtit të atyre që na rrethojnë. Qëndrimi i dashurisë është padyshim më i miri që mund të bëjmë për të qenë në gjendje të lidhemi pozitivisht me njëri-tjetrin. Afeksioni ndihmon në lulëzimin e emocioneve pozitive, dhe këto janë të nevojshme për mirëqenien e përgjithshme. Nëse ndiheni mirë, do të keni shëndet më të mirë dhe nëse keni shëndet më të mirë ... Jeta do të jetë më e mirë për ju!

dashuri në jetë

Nga ana tjetër, ka edhe emocione negative që ato na lëndojnë vetëm fizikisht dhe emocionalisht. Kështu që ata të mos na dëmtojnë, ne nuk duhet t'i lejojmë ata të na kontrollojnë dhe të mos bëhen shumë intensivë. Emocionet negative janë të domosdoshme dhe ne duhet t’i pranojmë, sepse ato na ndihmojnë të kuptojmë se çfarë na ndodh dhe pse na ndodh. Përveç kësaj, ata janë përgjegjës që ju të veproni për të ndryshuar atë që ju shqetëson ose irriton dhe të ktheheni në mirëqenien fizike dhe emocionale. Nëse lejoni që emocionet negative të mbizotërojnë në jetën tuaj, mund të keni dhimbje barku, dhimbje koke, ankth, probleme me gjumin, do të sëmureni ... Nëse kur keni emocione negative që kalojnë nëpër trupin tuaj, keni një dozë të mirë dashurie, atëherë ato emocione do të humbasin fuqinë e tyre ndaj jush.

Afekti mund të merret dhe jepet në mënyra të shumëfishta: një fjalë e bukur, një gatishmëri për të ndihmuar të tjerët, një përqafim ngushëllues, fjalë të sinqerta ... ato janë përkëdhelje në shpirt që ndihmojnë trupin tuaj të ketë shëndet më të mirë. Që shoqëria dhe të gjitha marrëdhëniet në përgjithësi të shkojnë më mirë, varen në një masë të madhe, nga sasia e dashurisë që ne jemi të aftë t’i japim njëri-tjetrit.

Gjeni dashuri

Në këtë pikë, mund ta keni të vështirë të gjeni një mënyrë për t'u kujdesur më shpejt në jetën tuaj, apo jo? As nuk blihet as nuk shitet, është si dashuria ... ajo thjesht ekziston dhe duhet të lind nga brenda për të qenë e vërtetë dhe e vërtetë. Ju nuk mund të kërkoni që njerëzit e tjerë t'ju japin dashuri nëse ata nuk e ndiejnë atë për ju… Dhe nuk mund ta detyroni veten të jepni dashuri për të tjerët nëse nuk mendoni se e bëni atë nga zemra. Do të ishte një person i rremë dhe askush nuk dëshiron njerëz toksikë përreth tyre.

Por, vlen të kujtohet se të gjithë kemi aftësinë për t'i dhënë dashuri të tjerëve për sa kohë që jemi në gjendje të punojmë brenda vetes: ndjeshmëri, altruizëm dhe këmbëngulje. Të gjithë mund të marrim dashuri edhe nga njerëzit që më pak prisnim ose papritur. Afekti është padyshim një qëndrim i shkëlqyeshëm që na mbush shpirtrat me përkëdhelje të dëshiruara.

miqësi me dashuri

Nëse filloni t'i kushtoni vëmendje mjedisit tuaj, do të filloni të kuptoni se afeksioni ju vjen në shumë mënyra të ndryshme. Nëse ditët kalojnë dhe nuk jeni në gjendje të zbuloni se nga vjen dashuria ose si po e merrni atë, atëherë, do të duhet të shikoni pak më shumë ... ne do t'ju ndihmojmë.

Keni njerëz të afërt që ju duan. Keni njerëz të afërt që ju vlerësojnë dhe ju duan, të cilët dinë t'ju dëgjojnë kur keni nevojë të flisni dhe që ju kuptojnë edhe kur është e vështirë për ju ta bëni këtë. Të qeshurit së bashku është një mënyrë e fuqishme për të kaluar kohërat e këqija.

Bëni miqësi me fëmijë dhe të moshuar. Fëmijët ofrojnë një ngrohtësi dhe dashuri që nuk do ta gjeni në asnjë mënyrë tjetër. Ata janë të pastër, të sinqertë dhe altruistë ... Kur japin dashuri, ata e bëjnë atë nga zemra e tyre. Të moshuarit, nga ana e tyre, janë njerëz që dinë shumë për jetën dhe që ju flasin nga përvoja… ata gjithmonë do t'ju flasin nga dashuria, nëse më parë i trajtoni me respekt.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.