Kromoterapi; shërimin e mendjes dhe trupit

grua me kromoterapi në një klinikë

Dihet që ngjyrat mund të ndikojnë në disponimin tuaj në shumë mënyra të ndryshme. Ka ngjyra që mund të ju bëjnë të ndiheni më mirë dhe të tjera që mund t'ju bëjnë të ndiheni më keq. Kromoterapia shkon shumë më tej dhe përbëhet nga një teknikë nga zona Sensory Naturopathy e cila konsiston në përdorimin e ngjyrave për të trajtuar sëmundjet fizike ose emocionale tek njerëzit.

Shtë një metodë harmonizuese për shërimin natyror. Sigurisht, nëse keni ndonjë lloj sëmundjeje, përveç këtij lloji të terapive alternative, duhet të konsultoheni dhe t’i bindeni asaj që një mjek ju këshillon sipas nevojave tuaja individuale.

Drita, së bashku me ngjyrat që e përbëjnë atë, përdoren për të shëruar trupin, mendjen dhe shpirtin e njerëzve. Ky është parimi themelor i kromoterapisë. Përfiton nga fakti që ngjyrat kanë efekte të drejtpërdrejta në mendjen dhe trupin e njerëzve.

Ngjyrat që janë përdorur gjithmonë janë kaq të rëndësishme dhe kromoterapia mund të përdoret në kombinim me metoda të tjera. A keni vërejtur se si më parë kirurgët operonin pacientët e tyre me pallto të bardha dhe tani ata e bëjnë atë me pallto të gjelbërta? Kjo është kështu sepse jeshile sjell qetësi dhe besim. A keni vërejtur sa restorante përdorin ngjyrën e verdhë? Kjo pasi kjo ngjyrë të hap oreksin. Ngjyrat përdoren në shoqëri për shumë qëllime, sepse terapia me ngjyra është kudo.

dushe relaksuese për kromoterapi

Si funksionon kromoterapia

Kromoterapia mund të përdoret për të përmirësuar mendjen e kujtdo. Për shembull, nëse përdorni një ngjyrë të caktuar në rrobat tuaja çdo ditë, mund të trondisni bukurinë tuaj, por gjithashtu do të përmirësojë disponimin tuaj. Nëse zgjidhni ngjyra për veshjen tuaj që i përshtaten personalitetit tuaj, mund të keni një jetë më të mirë profesionale dhe personale. Në kromoterapi emocionet dhe ndjenjat mund të stimulohen. Për shembull: e kuqja ndihmon në rritjen e vitalitetit, portokalli përmirëson optimizmin, jeshile sjell besim tek vetja dhe tek të tjerët, e verdha sjell gëzim dhe vjollcë, qetësi dhe shpirtëror.

Kur flasim për kromoterapinë sduhet të keni kujdes se secila ngjyrë ka një kuptim të ndryshëm. Tonet janë gjithashtu të rëndësishme sepse varësisht nga tonaliteti mund të ndihet ndryshe. Për shembull, nëse përdorni ngjyra në veshje, pjesa e sipërme e trupit lidhet me botën emocionale, dëshirat dhe nevojat. Pjesa e poshtme e trupit lidhet me nevojat materiale dhe energjinë e personit. Në këtë kuptim, ngjyrat ndikojnë drejtpërdrejt te njerëzit dhe kontribuojnë (ose jo) në ekuilibrin emocional fizik dhe mendor.

Kur punoni me kromoterapi, teknika të ngjashme me Reiki por duke përdorur ngjyrën. Zbatimet e ngjyrave mund të shkojnë në organike duke punuar konceptin e stimulimit të fotografive duke punuar ngjyrat e spektrit. Ky lloj i kromoterapisë quhet edhe kromoterapi klinike. Ngjyrat e nevojshme për punën terapeutike zgjidhen në varësi të sëmundjeve të personit dhe fillon duke vendosur ngjyrat në chakras Në varësi të problemit, ngjyra do të vendoset në një zonë ose në një pjesë tjetër të trupit.

si funksionon kromoterapia te njerëzit

Funksionon duke projektuar energjinë e ngjyrës në qendrat e energjisë për të ekuilibruar nivelet e personit. Ngjyrat nuk mund të përdoren rastësisht, as nuk mund të vendosen askund në trup. Nëse aplikohet më gjatë sesa është e nevojshme mund të ketë efekte anësore të pakëndshme. Shtë e nevojshme të mbani mend se këto lloje të terapive janë alternative dhe se ato në asnjë mënyrë nuk duhet të zëvendësojnë mjekësinë tradicionale ... është një plotësues për tu konsideruar por kurrë një zëvendësues.

Terapia me ngjyra në trup

Prandaj, kur kromoterapia përdoret për të shëruar trupin dhe mendjen, ngjyrat përdoren në varësi të funksioneve dhe vetive të tyre specifike. Disa ngjyra ngrohin ose ftohin trupin dhe nervat. Për shembull, ngjyrat që qetësojnë dhe freskojnë nervat janë vjollcë ose indigo, dhe ngjyrat që ngacmojnë ose ngrohin gjakun janë ngjyrat si e kuqja ose portokalli. Ngjyrat më të përdorura për të shëruar trupin dhe mendjen janë këto, edhe pse sigurisht, kromoterapisti do të zgjedhë ngjyrën që i përshtatet më mirë personit dhe gjendjes së tij të veçantë.

 • E kuqe Ngjyra e kuqe përdoret për të rritur gjakun në trup, ajo sjell gjallëri, pasion dhe eksitim. Kjo ngjyrë përdoret për të punuar me njerëz me paralizë, sepse thekson lëvizjen dhe energjinë e brendshme të njerëzve.
 • E verdhe. Ngjyra e verdhë është ideale për të trajtuar njerëzit që kanë probleme me bronkiale ose ftohje. Alsoshtë gjithashtu një mundësi e mirë për njerëzit që të hanë më shumë dhe të kenë shëndet më të mirë të zorrëve. E verdha është gjithashtu ngjyra e gëzimit.

ngjyra blu e kromoterapisë për shëndetin emocional

 • Blu Ngjyra blu ka një fuqi qetësuese dhe relaksuese që kanë pak ngjyra. Anshtë një ngjyrë ideale për të qenë e qetë dhe sjell qetësi kur është së bashku me vjollcën. Ajo gjithashtu sjell kreativitet kur është me ngjyra të tjera. Blu është ideale për një dhomë gjumi ose vend pune që kërkon imagjinatë. Blu dhe e bardha së bashku në kromoterapi përdoren për të shëruar reumatizmin, nervat ...
 • Vjollca ose vjollca. Këto ngjyra më të ftohta janë ideale për të punuar në spiritualitetin e personit, lidhjen me unin e brendshëm, për të njohur veten dhe për t'u lidhur me të tjerët në një nivel shpirtëror.
 • E gjelbra. Ngjyra jeshile është një përzierje e kaltër dhe e verdhë dhe ka veti të rritjes së imunitetit. Gjithashtu rrit besimin, shpresën dhe lidhjen e personit me natyrën. E gjelbra na qetëson dhe na relakson falë asaj që do të thotë: jetës.

ngjyrat ndikojnë pozitivisht tek njerëzit

Këto janë vetëm disa shembuj se si magjia e ngjyrave mund të ndihmojë në ndryshimin e jetës së njerëzve. Kromoterapia e aplikuar mirë nga një profesionist dhe e marrë me mendje të hapur, do t'ju ndihmojë të shëroheni. Por gjithashtu, mund ta përdorni çdo ditë në jetën tuaj, duke ditur se cilat ngjyra mund t'ju sjellin. Ju mund të përdorni kromoterapinë për të dekoruar shtëpinë tuaj, për tu veshur çdo ditë, për të pikturuar jetën tuaj në ngjyrat që ju japin më shumë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.