Ahuehuete: cikli jetësor, kuriozitetet dhe karakteristikat

Ahuhuete është një nga emrat më të zakonshëm të Taxodium mucranatum, një pemë që i përket cupresáceas dhe është me origjinë meksikane, teksane dhe guatemalase. Nga ana tjetër, është gjithashtu pema kombëtare e Meksikës, e cila u zgjodh në festimin e pavarësisë së atij vendi në 1921.

Nga ana tjetër, kjo pemë mund të gjendet edhe në Spanjë, specifikisht në Xhennete Retiro në Madrid dhe në Kopshti i Princit në të njëjtin qytet.

Fazat e ciklit jetësor të Ahuehuete

El selvi meksikane (siç dihet gjithashtu) është një pemë që karakterizohet nga jetëgjatësi, për këtë arsye quhet Ahuehute (pemë që nuk plaket kurrë) Përveç kësaj, ata janë me të vërtetë të bukur, ata arrijnë të arrijnë lartësi të mëdha prej 20 deri në 50 metra dhe është pjesë e shumë traditave, legjendave, historive dhe madje u kanë atribuar cilësi të shenjta.

Ato janë gjithashtu pemë që mund të jetojnë në temperatura ekstreme në të dy anët, domethënë nga klimat më të nxehta deri në ato më të ftohtat; meqenëse këto ushqehen përmes rrënjëve që janë zakonisht mjaft të thella dhe që përveç kësaj, toka mban një temperaturë të ndryshme.

Duke qenë një qenie e gjallë, ajo ka ciklin e vet të jetës dhe për shkak se njihet gjerësisht në pjesë të ndryshme të botës, është gjithashtu një objekt tipik studimi në disa shkolla. Për atë arsye ne kemi kërkuar informacion që na lejon të bëjmë një përshkrim të hollësishëm rreth fazave të tyre të jetës, në mënyrë që të dimë më shumë rreth tij.

Mbjellje

Ahuehuete është një pemë që mund të merret natyrshëm ose artificialisht. Në rastin e mënyrës natyrale, keni nevojë për tokë të lagur në mënyrë që farat të mbijnë në mënyrë korrekte, përveçse duhet të marrin rrezet e diellit direkte. Përveç kësaj, rekomandohet të kërkoni zona ku ka rrymat e ajrit. Për metodën artificiale duhet të konsultoheni me aparatin e riprodhimit.

Në kohët antike, pema ishte mbjellë nga Aztekët shumë kohë para kolonizimit; Ata po kërkonin zona pranë përrenjve (të tilla si ujëvarat) ku u gjetën toka të lagura dhe zonat ishin pjellore për të korra ose të korra.

Zhvillim

Vitet e para të rritjes në ciklin jetësor të Ahuehuete janë shumë të ndryshme nga llojet e tjera të pemëve, pasi ato mund të "zënë rrënjë" më lehtë. Përveç kësaj, ajo është e aftë të përballojë periudhat e thatësirës dhe është imune ndaj shumicës së sëmundjeve që rezultojnë nga modifikimi i pH në tokën ku është mbjellë.

Qiparisi meksikan, siç e përmendëm më herët, mund të matë mesatarisht 35 metra i lartë, në varësi të moshës së tij dhe faktorëve të ndryshëm siç është vendi ku është mbjellë. Sidoqoftë, shumica dërrmuese janë kolosale në përmasa, prandaj quhen edhe "gjigandë". Për më tepër, jo vetëm lartësia është e habitshme, por ato gjithashtu arrijnë deri në 40 metra të gjerë, në lidhje me të gjithë zonën e zënë prej tyre.

Lidhur me moshën e tyre, pjesa më e madhe e Taxodium mucranatum janë mbi 500 vjeç dhe madje edhe sot është e mundur të gjesh selvi mbi 1.000 vjet të vjetra; kështu që nofka e shpikur është mjaft e drejtë, pasi është një pemë që nuk plaket kurrë në krahasim me ne.

Këto pemë kanë aftësinë të kenë gjethet e tyre të gjelbërta gjatë gjithë jetës së tyre, një karakteristikë e quajtur "gjeth i përhershëm”, E cila është e mundur falë zhvillimit të vazhdueshëm të gjetheve të reja që zëvendësojnë ato të vjetrat kur bien. Sidoqoftë, kjo aftësi mund të dështojë kur pema nuk merr ujë të mjaftueshëm përmes rrënjëve të saj.

riprodhim

Këto pemë nuk kanë lule. Sidoqoftë, këto prodhojnë shpërthime të të dy gjinive (meshkuj dhe femra) ndërmjet tremujorit të parë të vitit; të cilat polenizohen përmes rrymave të erës dhe formojnë "ananasit", të quajtur kështu një lloj kapsulash që përmbajnë fara dhe që flladi është përgjegjës për përhapjen.

Në rast se fara bie në një tokë me kushte të favorshme për mbirjen e saj, cikli do të përsëritet përsëri.

Kuriozitetet e ahuehuete

 • Ka ekzemplarë vërtet të vjetër, si Pema e Tulit që gjendet në Oaxaca, Meksikë; i cili besohet të jetë mbi 1.500 vjeç.
 • Ata me një diametër të madh të tillë si Tule Tree (më shumë se 40 metra) kanë kapacitetin për të strehuar më shumë se 450 njerëz në hijen e saj.
 • vajtueshme Isshtë në rrezik zhdukjeje, e cila është arsyeja pse ka disa agjenci të ngarkuara për ripopullimin e tokave me to.
 • Në ilaçet alternative zakonisht përdoren gjethet, lëvorja dhe rrëshira e saj.

 

Shpresojmë që informacioni i dhënë në lidhje me ciklin jetësor të Ahuehuete do t'ju lejojë të mësoni pak më shumë rreth tij dhe mbase të reflektoni mbi rëndësinë e kujdesit për mjedisin për të shmangur humbjen e ekzemplarëve kaq të mrekullueshëm siç janë këto vepra të natyrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  eshte interesante