Mësoni rreth fazave të ciklit jetësor të breshkave të detit

Cikli jetësor i breshkës është objekt studimi në shumë shkolla, sepse është një kafshë që zakonisht tërheq vëmendjen e fëmijëve. Në të njëjtën mënyrë, ka shumë dokumentarë për këtë në televizione dhe internet, të cilat lejojnë të njohin breshkat më hollësisht dhe të kultivojnë popullsinë.

Breshkat konsiderohen si një nga zvarranikët më të vjetër në botë, ata kanë një trung të gjerë dhe janë të rrethuar nga një predhë që vepron si mbrojtëse e organeve të brendshme të trupit të tyre. Sidoqoftë, ajo arrin të marrë ekstremitetet e saj: katër këmbë, kokë dhe bisht.

Si është cikli jetësor i breshkave?

Breshkat kalojnë nëpër pesë periudha ose faza në ciklin e tyre të jetës, ndër të cilat gjejmë folezimin, shumimin, rritjen ose zhvillimin, migrimin dhe riprodhimin. Secila fazë ka karakteristikat dhe shpjegimet e veta, kështu që ne do të detajojmë secilën prej tyre në më shumë detaje më poshtë.

1. Folezimi ose pjellja e vezëve

Cikli fillon kur breshkat femra gërmojnë në rërë në plazh për të formuar foletë e tyre dhe vendosin vezët e tyre atje. Procesi zakonisht kryhet në muajt e verës, pasi rëra duhet të ketë një temperaturë optimale për rritjen e vezëve (kjo është arsyeja pse ngrohja globale ndikon breshkat e detit direkt dhe indirekt); Kjo temperaturë duhet të lëvizë ndërmjet 24 dhe 25 gradë.

Edhe pse ende nuk është provuar, mendohet se breshkat femra japin vezet e tyre në të njëjtin vend ku kanë lindur; diçka që do të kishte kuptim dhe që do të shpjegonte sesi janë mbajtur disa nga popullatat dhe kolonitë e breshkave.

Si një fakt interesant, vezët e breshkave kanë një shtresë mbrojtëse, e cila përbëhet nga një guaskë gëlqerore dhe një shtresë albumine.

2. Lindja e fazës së viçit dhe foshnjës

Në këtë cikël jetësor të breshkës, vezët e vezëve që arritën të kapërcenin periudhën e inkubacionit do të jenë gati të çelin, të ngrihen në sipërfaqe dhe të drejtohen në det.

2.1 Këputja e guaskës

Për të thyer predhën ata përdorin caruncle që ndodhet në fund të sqepave të tyre. I gjithë procesi mund të zgjasë deri në tre ditë derisa të dalin të gjitha breshkat, në të cilën pikë fillon zhvendosja.

2.2 Lëvizja drejt sipërfaqes

Siç e përmendëm, një herë të gjithë breshkat kanë arritur të çelin (ose shumica), këto do të fillojnë të lëvizin drejt sipërfaqes. Për ta bërë këtë, ata kryejnë një sërë lëvizjesh që rezultojnë në shkëputjen e rërës nga sipërfaqja. Kjo bie dhe shërben nga ana tjetër, si një mbështetje për të rinjtë që të rriten e kështu me radhë derisa të largohen nga foleja; ku procesi është zakonisht natën për të shmangur praninë e grabitqarëve.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se në varësi të temperaturës procesi mund të pezullohet, domethënë nëse temperatura është e lartë ata ndalojnë së bërëi lëvizjet; ndërsa përkundrazi, ato vazhdojnë. Prandaj, ky proces mund të zgjasë edhe disa ditë.

2.3 Lëvizja drejt detit

Pasi breshkat arrijnë të dalin në sipërfaqe, ata drejtohen drejt detit, ku kalojnë një kohë të pacaktuar duke notuar për t'u larguar nga bregu, kryesisht për shkak të grabitqarëve dhe për të arritur në zona ku mund të ushqehen më lehtë.

Sidoqoftë, ata mund të kalojnë vite ose edhe një dekadë pa u kthyer në tokë, megjithëse shumë prej breshkave të reja shpesh eksplorojnë brigjet, vetëm si një lloj "argëtimi i të rinjve".

3. Zhvillimi ose pjekuria

Breshkat pas fazës së notit, zakonisht ndodhen në zona pranë plazheve ose brigjeve për t'u ushqyer; dieta e tyre omnivore është e zakonshme. Sidoqoftë, edhe pse është më lehtë të gjesh ushqim në këto zona, ato gjithashtu janë në rrezik më të madh nga grabitqarët; Kjo është arsyeja pse ata normalisht lëvizin në këto vende vetëm kur të kenë arritur një madhësi të konsiderueshme që u lejon atyre të mbrojnë veten.

Quiteshtë mjaft e zakonshme të vëzhgohen breshkat e rritura në vendet e ushqimit për të rimarrë energjinë pas periudhës së vezëve; për të migruar më vonë në zonat e çiftëzimit.

Një breshkë konsiderohet e rritur kur personazhet morfologjike e shënojnë atë, të cilat mund të ndryshojnë sipas specieve. Midis tyre janë madhësia, pesha, shkallët dhe ngjyrosja e tij; si dhe sjelljet e tyre në faza të ndryshme (riprodhimi, folezimi, pjelloria ose ushqimi) dhe në zonat ku janë vendosur.

Nga ana tjetër, ky zvarranik detar arrin maturimi seksual në një periudhë prej shtatë deri në pesëmbëdhjetë vjet për breshkat në robëri dhe pesëmbëdhjetë deri në pesëdhjetë vjet në habitatin e tyre; megjithëse duhet theksuar se këto periudha mund të ndryshojnë sipas specieve.

4. Migrimi 

Në ciklin jetësor të breshkës ekziston edhe një fazë migrimi, në të cilën secila popullatë ka zonat e veta të të ushqyerit dhe riprodhimit. Përkundër kësaj, ai ende nuk e di nëse femrat dhe meshkujt migrojnë në të njëjtën kohë.

Kryesisht, breshkat shkojnë në zonën ushqyese për të marrë ushqim dhe kështu marrin energjinë e nevojshme. Më pas, këto janë lëviz në zonat e luajtjes, e cila mund të jetë larg mijëra milje.

5. Riprodhimi

Pasi të kenë migruar në zonat e çiftëzimit, fillon riprodhimi, ku femra çiftëzohet me një mashkull në mënyrë që ai të mund të fekondojë vezët e saj. Sidoqoftë, në disa lloje të breshkave janë vërejtur çiftëzime të shumta, kështu që do të ketë vezë nga prindër të ndryshëm.

El periudha e riprodhimit të breshkave ajo përsëritet çdo vit në sezonin e verës (disa specie janë dyvjetore ose trevjeçare), ku femrat pasi të kenë mbaruar periudhën e riprodhimit, udhëtojnë në brigjet për të filluar procesin e folezimit.

 

Më në fund ka përfunduar cikli jetësor i këtyre kafshëve të pabesueshme dhe të veçanta, për të cilat duhet të kujdesemi dhe t'i mbrojmë për të shmangur zhdukjen e tyre. Ndani artikullin me miqtë tuaj dhe i bëni ata të zbulojnë se sa të mrekullueshme janë breshkat!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.