Si është cikli jetësor i Lulediellit?

Luledielli është një bimë që i përket familjes Asteraceae, i cili e ka këtë emër sepse kërkon të shikojë gjithmonë diellin për të marrë dritën e tij në mënyrë optimale; prandaj mbillet dhe zhvillohet edhe në temperatura të nxehta. Cikli jetësor i lulediellit është mjaft i shkurtër dhe shumë interesant, kështu që ne kemi përgatitur një hyrje për të shpjeguar secilën nga proceset në detaje.

Kjo specie karakterizohet jo vetëm sepse gjatë ditës shiko diellin, por edhe sepse është një lule e aftë për të matur deri në 3,5 metra të lartë, me rrënjë që mund të arrijnë më shumë se një metra e gjysmë të thellë në mënyrë që të ruajnë stabilitetin e saj. Përveç kësaj, ajo ka një kërcell me flokë dhe të drejtë, me gjethe të mëdha dhe një kokë të verdhë që mund të masë deri në 38 cm në diametër.

Fazat e ciklit jetësor të lulediellit

Mbjellje

L fara luledielli ato janë të mbuluara nga një shtresë që arrin të largohet kur temperatura dhe kushtet janë të favorshme për mbirjen; të cilat prodhohen në kohën e pranverës kur fillon moti i nxehtë, pasi ato janë bimë që ushqehen me rrezet e diellit.

Që mbjellja të jetë efektive, nuk nevojitet shumë kujdes. Kryesisht duhet të kemi parasysh se ata kanë nevojë për rrezet e diellit, të cilat mbillen normalisht në fillim të pranverës, se toka nuk është me baltë dhe ka një vlerë të pH prej 6,0 deri në 7,5.

 • Një nga rreziqet kryesore është toka e thatë, prandaj duhet të ujitet me bollëk, por jo gjatë gjithë kohës.
 • Ata nuk duhet të paguhen më shumë.
 • Nëse mbillen disa luledielli, duhet të lihet një ndarje prej 30 centimetra për lulediellët e vegjël, 60 centimetra për ato mesatare dhe 90 centimetra për ato të mëdha.
 • Gjithashtu në varësi të llojit të lulediellit, fara duhet të mbillet e thellë midis 3 dhe 9 cm.
 • Për të arritur një rezultat më të mirë, disa njerëz preferojnë të mbjellin farat në një enë me tokë të lagur dhe sapo të arrijnë të mbijnë, t'i transferojnë ato në tokë.

Mbirjes së lulediellit

La mbirjes së lulediellit Shtë një proces që ndodh në afërsisht 5-10 ditë maksimumi; që do të thotë se nëse nuk prodhohet në atë kohë, atëherë ato nuk do të mbijnë dhe duhet të mbillen përsëri.

Në procesin e mbirjes, jepen kushtet e favorshme dhe shtresa që përmendëm më lart shkëputet në mënyrë që rrënjët të mbijnë në tokë, të cilat tentojnë të ankorohen në thellësi të madhe.

Zhvillimi ose rritja

Në këtë fazë të ciklit jetësor të lulediellit, temperatura lejon që të dy rrënjët dhe fidani (kërcelli që rritet gjatë mbirjes) të rriten në drejtime të kundërta. Për shkak se fidani mund të arrijë deri në tre metra i gjatë, rrënjët arrijnë të rriten deri në 1,8 metra nën tokë për të ruajtur ekuilibrin e bimës.

 • Duhet të merret parasysh se luledielli ka nevojë për një mbështetje për të qenë në gjendje të rritet në mënyrë korrekte, pasi rrjedhjet e tyre mund të prishen gjatë zhvillimit të tyre; në të njëjtën mënyrë që temperatura ideale që ajo të rritet është 25º C.

Bima e bimës do të rritet në të njëjtën kohë me rrënjën (kërcelli dërgon një sinjal ndërsa rritet, në mënyrë që të veprojë si një mbështetje natyrore). Ku i pari do të rritet gjethe me formë të ngjashme me një lopatë dhe pas një muaji ata do të rriten do të zhvillojë sythin e luleve, i cili e kalon tërë ditën duke ndjekur diellin për të marrë rrezet e diellit direkte deri në pjekurinë e tij; Ndërsa rrënjët konsiderohen të rëndësishme, domethënë, është një rrënjë e madhe që përbëhet nga ato më të vogla që janë të organizuara në mënyrë radiale.

Luledielli dallohet për të qenë lulja e vetme që mund të rritet çdo ditë dhe ju mund të dalloni, domethënë çdo ditë mund të shohim se sa është më e lartë se një ditë më parë. Sigurisht, ata duhet të jenë në gjendjen e duhur.

Si është lulëzimi?

Pas një muaji që butoni arrin të formohet, ai fillon të rritet dhe hapet gradualisht, derisa të ketë sukses dhe petalet tepër të verdha të fillojnë të bëhen të dukshme; të cilat nga ana tjetër fillojnë të rrokullisen rreth skajeve të butonit për rreth një javë.

Wilting

Në fund të fazës së rritjes, ajo lëshon petalet e saj dhe fillon një fazë e re, e cila quhet "vyshkje" si në lule të tjera, vetëm kjo është një nga proceset më të pabesueshme të ciklit.

Butoni do të fillojë të tkurret dhe në të njëjtën gjë disa fara do të lindin në qendër, të cilat fryhen në afërsisht tridhjetë ditë. Këto thahen dhe bien në tokë, të cilat mund të hahen ose të përdoren për të rimbjellë më shumë luledielli.

Rilindja e bimës

Më në fund, farat që bien në tokë dhe janë në kushtet ideale, do të fillojnë përsëri ciklin.

 

Shpresojmë të keni shijuar ciklin jetësor të lulediellit, i cili është mjaft i shkurtër dhe i mahnitshëm. Ndajeni atë në rrjetet tuaja sociale në mënyrë që njerëzit e tjerë të dinë për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ismabel dijo

  shumë faleminderit!!! artikull shumë i mirë për fillestarët në lulediellin

bool (e vërtetë)