Cikli jetësor i një kompjuteri - Prodhimi dhe dizenjimi, përdorimi dhe asgjësimi

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se kompjuterët gjithashtu kanë një cikël jetësor, pasi që materialet janë marrë, deri në prodhimin e elementeve të nevojshëm për ndërtimin e tyre; projektin ose montimin e kompjuterit, përdorimin e tij dhe asgjësimin pasues.

Për shkak të rëndësia e ndotjes nga materialet elektronikeShtë e rëndësishme jo vetëm të njohësh ciklin jetësor të një kompjuteri; por gjithashtu detajon secilën nga fazat dhe gjithashtu i bën njerëzit të vetëdijshëm për riciklimin.

Fazat ose fazat e ciklit jetësor të një kompjuteri

Fazat ose fazat e ciklit janë ato që përmendëm më parë, domethënë marrja e materialeve, prodhimi i elementeve dhe dizajni, përdorimi dhe së fundmi, asgjësimi. Secili prej tyre me karakteristikat e veta domethënëse, të cilat do t'i shohim më poshtë.

Marrja e materialeve

Ky proces kryhet nga ato kompani ose kompani të dedikuara në fushën e marrjes së materialeve dhe procesit delikat të përfshirë në përgatitjen e tyre për tregti.

Më vonë, u dërgohet fabrikave ku ndërtohen elementët që do të përdoren në hartimin e kompjuterit, si p.sh. procesorë, pllaka amë, ndër të tjera. Meqenëse ata kanë materiale të tilla si plastike, hekur, alumin, qelq, bakër dhe silic.

Prodhimi dhe dizajni i përbërësit

Prodhimi i përbërësve që do të përbëjnë kompjuterin do të ketë nevojë për materialet e përmendura më lart, pasi për shembull:

 • Bakri zakonisht përdoret si përçues i energjisë elektrike, kështu që zakonisht përdoret si në pllakën amë të kompjuterit, ashtu edhe në kabllot e tij. Përveç kësaj, edhe mikroçipet, qarqet e integruar dhe sinjalet e ngrohjes janë bërë nga ky material.
 • Silici nga ana e tij është gjithashtu një nga më të rëndësishmit, pasi është gjysmëpërçues që mbështet temperaturat e larta. Ky është një nga materialet më të bollshëm dhe përdoret gjithashtu për mikrokompanitë kompjuterikë dhe qarqet e integruar.
 • Plastikat do të ishin materialet më të përdorura për kompjuterin, pasi që shumica e përbërësve e përdorin atë. Midis tyre, një nga më të përdorurat është termoplastik akrinotril-butadien-stiren.

Normalisht ka një kompani ose kompani të ndryshme për secilin përbërës, si për shembull dikush mund të jetë i ngarkuar me prodhimin e pllakave amë; ndërsa një tjetër prodhon përpunuesit.

Pasi secila kompani të jetë e ngarkuar me zhvillimin e përbërësve, ata dërgohen në kompaninë përgjegjëse për montimin dhe dizajnimin e kompjuterit. Vetë modeli është mesatarisht gjatë dy deri në tre vjet.

Të dhënat shqetësuese të gjetura sipas një studimi të kësaj faze të ciklit jetësor të një kompjuteri janë:

 • Inxhinierët dhe prodhuesit nuk janë shumë të vetëdijshëm për dëmtimin e materialeve në mjedis; përveç nuk ka "këshillim toksikologjik"i pershtatshem.
 • Gratë që punojnë në prodhimin e përbërësve kanë më shumë të ngjarë të abortojnë, veçanërisht 40% më shumë se punëtorët e tjerë.
 • Përdorimi i ujit është një nga pikat e dobëta të kompanive të teknologjisë, pasi ato janë ndër ato që përdorin më shumë sasi (më shumë se një trilion litra në prodhimin e gjysmëpërçuesve çdo vit në Shtetet e Bashkuara) dhe që nga ana tjetër duhet të investojnë shumë pastrimi i vajrave dhe ujërave të ndotur.

Kjo do të thotë se kompanitë e dedikuara për sektorin e teknologjisë duhet të jenë të vetëdijshëm dhe gjetja e një mënyre për të mos humbur një burim kaq të rëndësishëm natyror si uji, si dhe shqetësimin për dëmet e shkaktuara nga materialet e përdorura në punëtorët e saj dhe mjedisin.

Në të njëjtën mënyrë, rregullatorët e secilit vend duhet t'i vëzhgojnë ata, megjithëse teknologjia ka qenë jashtëzakonisht e dobishme për njerëzimin, ajo gjithashtu ka disavantazhet e saj dhe duhet gjetur një mënyrë për të arritur një ekuilibër, pasi që vetëm ne kemi një planet dhe ne duhet të kujdesemi për të.

Përdorimi dhe dizenjimi i kompjuterit

Sapo kompjuteri të jetë gati për t’u shitur, konsumatorët fillojnë t’i blejnë ato nga dyqanet dhe t’i çojnë në shtëpitë e tyre, bizneset, bizneset ose zyrat. Atje, jetëgjatësia mesatare është afërsisht tre vjet, pa marrë parasysh sektorët më të varfër socialë dhe vendet e pazhvilluara, ku periudha zakonisht është më e gjatë.

Sidoqoftë, koha e përdorimit është relativisht e shkurtër në shumicën e rasteve; që do të thotë një sasi më e madhe e mbeturinave. Padyshim, kompanitë duhet të shesin më shumë produkte kohë pas kohe ose të ofrojnë teknologji më të mira, por me ritmin që kemi avancuar vitet e fundit ne kemi bërë dëm të madh në mjedis dhe kjo mund të na dëmtojë ndjeshëm nëse nuk bëhet asgjë për këtë.

La skrap elektronik Isshtë pjesa e fundit e ciklit jetësor të një kompjuteri, pasi ato përfundojnë në deponi, një vend ku materialet shkatërrojnë mjedisin nëse nuk trajtohen si duhet. Për shembull, vetëm duke djegur mbulesën metalike çliron një sasi të madhe toksinash në ajër; ndërsa disa nga kimikatet dhe substancat e përdorura në prodhimin e përbërësve mund të rrjedhin në tokë dhe kështu të arrijnë në ujërat nëntokësore.

 

Shpresojmë që ky postim të ketë arritur të zgjojë lexuesit tanë dhe se ata janë të vetëdijshëm për rrezikun që mund të paraqesë shkatërrimi i një kompjuteri ose i ndonjë pajisje teknologjike pa procedurën e duhur. Sidoqoftë, të gjithë duhet të bashkohemi për të hartuar ligje dhe rregullore që na lejojnë të shijojmë teknologjinë ndërsa kujdesemi për planetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E VRTET dijo

  Cila është mënyra më e mirë që këta përbërës të mos kenë rrezik ndotjeje, ku duhet të merrni kur merrni një kompjuter të ri?

 2.   Hoze Colmenares dijo

  Përmbajtja e kësaj analize të mbeturinave të kompjuterëve është shumë e rëndësishme sepse prodhuesit nuk japin njohuri për përdorimin përfundimtar të kësaj dhe se ku duhet të merret për shkatërrimin përfundimtar të tij.

 3.   Anahi dijo

  Më pëlqeu faqja juaj shumë interesante, më pëlqeu shumë

 4.   Irving dijo

  Më duket një tekst shumë kompleks i cili ka meditimet që e plotësojnë atë

 5.   Efrain dijo

  Veryshtë shumë e vërtetë pasi që kompjuterët duhet të hidhen siç duhet

 6.   Alexa Valeria Salas Hdz dijo

  faleminderit për informacionin

 7.   Përshëndetje, çfarë po bën dijo

  shoku fillimisht mëso të shkruash dizajn
  ishte e mire dhe interesante

 8.   gjermanisht dijo

  eshte shume interesante faleminderit per informacionin

 9.   Imazhi i vendosësit të Lucero hernandez dijo

  Faleminderit për informacionin, më ndihmoi shumë në punën time të kontabilitetit, faleminderit shumë dhe informacion shumë të mirë.

 10.   ximena dijo

  Holi, pz kjo më ndihmoi shumë është një informacion i shkëlqyer faleminderit 8w7: 7