Zbuloni si është cikli jetësor i pemës - Shpjegim për fëmijë dhe të rritur

Cikli jetësor i pemës është jashtëzakonisht interesant për të zgjeruar kulturën e përgjithshme të fëmijëve dhe të rriturve; kështu që të mësuarit për të na ka tërhequr vëmendjen dhe kjo është arsyeja pse ne kemi bërë një shënim shpjegues.

Pemët janë pjesë e bimëve, të cilat kanë një kërcell drunor dhe gjithashtu degëzohen nën dhe mbi tokë; Ky term përdoret për t'iu referuar të gjitha klasave të bimëve që arrijnë një lartësi specifike në fazën e tyre të zhvillimit, e cila mund të ndryshojë midis dy dhe gjashtë metra sipas studiuesve.

La rëndësia e pemëve Për mjedisin Vitalshtë jetike, pasi ato sigurojnë një sasi të madhe të oksigjenit në planet, pastrojnë ajrin nga substancat e dëmshme ose toksike, janë pjesë e peizazhit natyror, ndihmojnë në kontrollin e temperaturave të tokës dhe janë gjithashtu elementë të përdorur në bujqësi, peizazhit, fabrika (si material) dhe janë një burim energjie në vendet në zhvillim.

Cilat janë fazat e ciklit jetësor të pemës?

Pemët mund të kenë një cikël të larmishëm në varësi të llojit. Sidoqoftë, ne do të flasim në një mënyrë të përgjithshme për ato pemë që kanë një cikël të ngjashëm jetësor, nga mbjellja te ripyllëzimi.

Mbjellje

Për mbjellja e pemëve Aspekte të ndryshme duhet të merren parasysh, të tilla si klima, terreni, speciet, ekspozimi në diell dhe thellësia e tokës; meqenëse secila prej tyre do të përcaktojë gjasat e suksesit ose dështimit të mbjelljes.

Jo të gjithë pemët mund të përshtaten me terrenin ose klimën në të cilën do të mbillen, kështu që zgjedhja e specieve të tyre është jashtëzakonisht e rëndësishme; që nga ana tjetër, lloji i pemës duhet gjithashtu të merret parasysh, pasi që disa specie kanë një kufi në lartësinë në të cilën ata mund të mbijetojnë (në lidhje me detin. Ndriçimi dhe thellësia gjithashtu luajnë një rol kryesor, sepse ajo duhet të jetë adekuate me pema e zgjedhur.

Mbjellja gjithashtu mund të bëhet në disa mënyra: përmes farërave, transplantimit të lastarëve të egër, rritjes së farave dhe transplantimit të tyre në tokë ose shartimit të një segmenti.

 • Nëse është një plan ripyllëzimi, së pari gjëja e duhur do të ishte njohja dhe studimi i zonës ku do të bëhet mbjellja duke marrë parasysh aspektet e lartpërmendura; atëherë duhet pastruar vendi i barërave të këqija dhe çdo element që mund të ndikojë negativisht në mbjellje dhe më pas të mbillet fara.
 • Nëse do të mbillet dhe më vonë do të transplantohet, toka ku do të zhvillohet mbjellja duhet të jetë e lirë, përveç që të ketë lëndët ushqyese të nevojshme për rritjen e pemës. Më të rekomanduarat janë tokat e lumenjve ose përrenjve dhe xhunglave.

Zhvillimi ose maturimi

Kjo fazë e ciklit jetësor të pemës mund të ndryshojë shumë në varësi të specieve, pasi që disa do të marrin më shumë kohë ose më pak për tu zhvilluar; si dhe lartësinë që do të arrijë, kohën në të cilën do të japë fryte ose në riprodhimin e saj. Sidoqoftë, ne mund të nxjerrim në pah të dhënat e mëposhtme:

 • Çdo vit prodhohen degë dytësore, gjë që lejon origjinën e një kurore të re.
 • Përkundër faktit se secila specie është e ndryshme, pemët karakterizohen nga jetëgjatësia më e madhe se bimët e tjera. Aktualisht ekzistojnë ekzemplarë që kalojnë me lehtësi 2.000 vjet të moshës. Sipas të dhënave të gjetura, dy pemët më të vjetra të njohura janë 4849 dhe 5067 vjeç.
 • Pemët zakonisht arrijnë madhësi prej tre deri në njëqind metra të larta, duke qenë se drurët e kuq janë më të mëdhenjtë. Për shembull, në Parque de las Secuoyas, pema më e madhe është e lartë 84 metra.
 • Ka më shumë se 100.000 specie të ndryshme të pemëve, të cilat ndër të gjitha janë pjesë e 25% të bimëve që banojnë në planet. Sidoqoftë, ka ende shumë fusha për të hetuar.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e mundur të flitet në përgjithësi për lindjen e pemës dhe zhvillimin e saj, duke u mbështetur në disa nga kërkimet e kryera në ripyllëzimin.

Faza e lindjes dhe foshnjës

Të quajtur "platón", këto janë zakonisht të dobëta dhe pjesa më e madhe e energjisë përqendrohet në rritjen e së njëjtës, në mënyrë që të arrihen kërcell dhe rrënjë të trasha në thellësi më të madhe. Në këtë fazë të ciklit jetësor të pemës, shumë qeliza punojnë për të mbrojtur trungun dhe për të ndihmuar transportimin e ujit nga toka në të gjithë bimën.

 • Isshtë vërejtur se si gjeneron me një bosht të drejtë dhe të përcaktuar.
 • Disa pemë kanë nevojë për mbështetje ose mbështetje për t'u rritur drejt.

Rinia dhe zgjerimi

Kur pema është e re, ajo fillon të ngadalësojë rritjen e saj për t'i dhënë përparësi energjisë detyrave të tjera. Pamja e saj është e ngjashme me një pemë të rritur, edhe pse më e vogël dhe pa aftësinë për të riprodhuar.

 • Jepet normalisht dhënë nga mosha pesë vjeç. Këto kanë një lidhje më të përcaktuar, ashtu siç nuk kanë nevojë për ndonjë mbështetje ose mbështetje për stabilizimin e tyre.
 • Në mënyrë të ngjashme, pema duhet të krasitet në gjysmën e lartësisë së saj për të eliminuar pinjollët ose degët që e dekompensojnë atë.
 • Në të njëjtën fazë, pema do të fillojë fazën e saj "të majmërisë", në të cilën kurora përbëhet nga degë dhe gjethe.

Pjekuria

Rrënjët e pemës arrijnë thellësi më të madhe, kështu që thithja e ujit dhe lëndëve ushqyese ndodh natyrshëm dhe asnjë kujdes intensiv nuk është i nevojshëm në rastin e ripyllëzimit. Sidoqoftë, mbjellësit shpesh ujisin dhe përdorin plehra para fillimit të kësaj faze në mënyrë që të përshpejtojnë këtë proces "natyralizimi".

Një pemë konsiderohet të jetë në fazën e pjekurisë kur është e aftë të prodhojë fara dhe polen në mënyrë që të mund të riprodhohet në mënyrë efektive. Prandaj, shumica e energjisë që përmbahet në to përdoret në riprodhim.

riprodhim

Pemët mund të shumohen në mënyra të ndryshme, megjithëse shumica e bëjnë këtë përmes farërave. Këto fara formohen në lule femra, të cilat polenizohen nga efekti i erës ose insekteve, të cilat mbajnë qelizat e luleve mashkullore. Megjithëse lulet mund të jenë edhe hermafrodite.

Në rast se riprodhimi i pemës përmes faraveAta arrijnë të arrijnë në tokë me ndihmën e erës ose specieve të ndryshme të kafshëve; ku fara mund të mbin dhe të zhvillohet nëse kushtet janë të përshtatshme.

Përveç kësaj, ekzistojnë edhe dy lloje të riprodhimit, ai i rizomeve ose rrënjëve dhe ai i shartimeve ose prerjeve. Lloji i parë i riprodhimit i referohet lastarëve ose pinjollëve të dhënë nga rrënjët që më vonë do të bëhen pemë; ndërsa shartimet janë riprodhime të kontrolluara nga njerëzit në mënyrë që të marrin pemët që u nevojiten për tregti.

 

Ky është procesi i jetës së pemës në secilën nga fazat e saj, kështu që ne shpresojmë që informacioni i dhënë të ketë pëlqyer tuajin. Ndajeni atë në rrjete për ta përhapur këtë njohuri midis miqve tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rody dijo

  informacion shumë i mirë