Cila është dita e javës me më shumë vetëvrasje të regjistruara?

A mendoni se është e hënë? Jo, e mërkura është dita e javës me më shumë vetëvrasje të regjistruara. Një studim sugjeron që stresi në punë mund të jetë prapa këtyre të dhënave.

Studimi, botuar në Psikiatria Sociale dhe Epidemiologjia Psikiatrike, zbuloi se njerëzit kanë më shumë të ngjarë të vrasin veten në mes të javës sesa në fillim ose në fund të saj: pothuajse 25% e vetëvrasjeve ndodhin të Mërkurën, E hëna dhe e shtuna janë të lidhura me 14%. E enjtja ka normën më të ulët, me vetëm 11% të vetëvrasjeve.

dëshpërimi

Pothuajse 25% e vetëvrasjeve ndodhin të Mërkurën.

Popullisht mund të thuash “Unë tashmë jam kujdesur për mbeturinat të hënën dhe të martën. Unë nuk dua të vazhdoj të merrem me mbeturina të enjten dhe të premten. » Në fakt, Të mërkurat janë ditët më pak produktive për sa i përket performancës së punëtorëve.

Nevojiten më shumë studime për të kuptuar rezultatet, por studiuesit dyshojnë se mund të shohim një ndikim pozitiv nga teknologjia në vetëvrasje dhe depresion. Me ardhjen e postës elektronike, grupeve të diskutimit në Internet dhe mesazheve me tekst, njerëzit mund të qëndrojnë në kontakt me botën e jashtme, edhe kur janë të izoluar në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)