Ata na tregojnë brenda pak minutash se cila është mënyra më e mirë për tu qetësuar

Një muaj më parë hasa në një kanal qesharak në YouTube me titull «Aleanca për Diabetin« Ekziston një seri kapitujsh nën të njëjtën moton "21 ditë për të përmirësuar shëndetin kardiovaskular".

Rezulton se në kapitullin 16 ata flasin për Mindfulness, një temë që ne kemi provuar tashmë shumë në këtë blog. Megjithatë, Kjo video ofron një notë humori dhe ata shpjegojnë shumë mirë se nga çfarë konsiston kjo mendje.

Ricardo Moure bisedon me ekspertin e Mendjes, José María López, i cili shpjegon në një mënyrë shumë të thjeshtë se çfarë përbëhet nga kjo teknikë:

Ju mund të interesoheni për "Si të relaksoheni: 26 ekspertë zbulojnë këshillat e tyre më të çmuara"

Një shkollë zëvendësoi meditimin për ndëshkim dhe rezultatet ishin mbresëlënëse.

Në vend që të ndëshkojë fëmijët ose t'i dërgojë në zyrën e drejtorit, një shkollë në Baltimore ka diçka që ata e kanë quajtur "Mindful Moment Room".

moment i vëmendjes

Dhoma nuk është aspak si një dhomë dënimesh. Përkundrazi, ajo është plot drita dhe e zbukuruar me jastëkë prej pelushi të purpurt. Fëmijët që nuk sillen mirë inkurajohen të ulen në dhomë dhe të bëjnë një seancë meditimi përmes frymëmarrjes së tyre, e cila i ndihmon ata të qetësohen. Atyre gjithashtu u kërkohet të flasin për atë që ka ndodhur.

meditimi në shkollë

Një studim sugjeron që vëmendja mund t'i pajisë njerëzit me një lloj forca të blinduara mendore kundër emocioneve shqetësuese, dhe kujtesa gjithashtu mund të përmirësohet.

ndërgjegjësimi në shkolla

Kjo nuk është diçka unike për këtë shkollë. Ka shkolla të tjera në pjesë të tjera të botës që po përfshijnë këtë lloj teknike në klasë me rezultate të pabesueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Barbarit dijo

    me të vërtetë interesante, kjo është e nevojshme për të gjithë për të krijuar një mjedis dhe një botë tjetër