5 aftësi të të menduarit

Koka jonë, mendja, është një fabrikë mendimesh. Zbuloni cilat janë aftësitë e të menduarit për të ndryshuar jetën tënde meqenëse ajo që mendojmë me përsëritje përfundojmë duke u kthyer në besim.

Përmes mendimeve tona ne mund të arrijmë kryesisht 5 gjëra:

1) Ne ndryshojmë qëndrimin tonë ndaj vuajtjeve.

 

Mendimi ynë ka aftësinë të ndryshojë qëndrimin tonë ndaj vuajtjeve dhe kështu të adoptojë një qëndrim më konstruktiv. Vuajtja është një mundësi për t’u rritur në brendësi dhe në të gjitha rastet vuajtjet zhduken, herët a vonë (pasi stuhia vjen gjithmonë e qetë. Në ato raste në të cilat vuajtjet përfundojnë me vdekje, ne gjithashtu mund t'i dhurojmë vuajtjeve tona me një kuptim: nëse jeni fetar ju mund t'ia ofroni Zotit. Nëse nuk jeni, ju mund të përdorni vuajtjet për t'u afruar me tuajat, për të hapur zemrën tuaj dhe për t'u përmirësuar si person. Kjo do t'ju bëjë të ndiheni më mirë.

Mos harroni: kurrë mos i parashikoni vuajtjet. Ka njerëz që vuajnë vetëm sepse mendojnë se do të vuajnë. Thuaji vetes në mendjen tënde se je mirë, se tani nuk ke dhimbje apo asgjë që të shqetëson ... mos parashiko se çfarë do të vijë. Ajo që mendoni se nuk mund të vijë kurrë.

2) Ne marrim kontrollin e jetës sonë.

Tregojini vetes pa pushim që ju jeni arkitekti i fatit tuaj, që kontrolloni rrethanat, se mund të arrini atë që keni vendosur të bëni, që të tjerët të mos kontrollojnë jetën tuaj.

Mendimet e këtij lloji, të përsëritura çdo ditë, përfundimisht do të bëhen besime.

3) Ne eliminojmë besimet e gabuara.

Kjo video shpjegon shumë mirë se çfarë shkakton një besim të gabuar:

4) Ne e shijojmë jetën më shumë.

mendime për të shijuar jetën
Jeta është e mbushur me gjëra të mira por ka njerëz që shohin vetëm negativët ose që mendojnë se diçka e keqe do të ndodhë nëse janë mirë. Ata janë njerëz që kanë një karrierë të gjatë vuajtjesh prapa tyre dhe nuk i japin vetes një armëpushim për të filluar të mësojnë të shijojnë jetën.

Mendja juaj duhet të besojë se asgjë e keqe nuk do të ndodhë nëse kaloni mirë. Ky besim duhet të ngulitet me mendime si: ““shtë në rregull të relaksohesh dhe të shijosh jetën. Sa më shumë merita! Asgjë e keqe nuk ndodh, ose nuk do të ndodhë, për të shijuar jetën më shumë.

5) Ne rrisim vetëvlerësimin tonë.

Ne duhet të besojmë se jemi të barabartë para të tjerëve, as më shumë e as më pak. Nëse mendoni se jeni inferior ndaj dikujt, po e bëni atë person të largohet nga ju. Ju duhet të tregoni se jeni të fortë. Ju duhet të besoni, mendoni, se askush nuk është mbi ju dhe ju keni aftësinë për të kontrolluar atë që dëshironi. Kjo padyshim do të rrisë vetëvlerësimin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lili Frausto dijo

  I dua të gjithë artikujt në lidhje me përmirësimin që i përgëzoj

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit Lili, e vlerësoj shumë këtë koment.

 2.   Isabel Serrano Vjedhur dijo

  Goodshtë mirë që ka njerëz që na japin një shembull të kapërcimit, bravo për ta, faleminderit