Cilat janë borxhet e ëndrrave?

Ky është emri i vonesës midis kohës që po flemë dhe kohës që duhet t'i kushtojmë këtij aspekti të rëndësishëm për shëndetin tonë.

Në këtë drejtim, psikiatri William C. Dement pohon se orët që marrim nga gjumi për të provuar të kemi një ditë më produktive grumbullohen dhe kjo ka një efekt në shikimin dhe aftësinë tonë për të mbajtur mend gjërat. Me kalimin e kohës, kjo mungesë në gjumë favorizon sëmundje të tilla si mbipesha dhe sëmundjet e zemrës.

borxhet ëndërrojnë

Në këtë artikull Sa orë duhet të fle? Unë tashmë kam folur për sa kohë duhet t'i kushtojmë diçka aq të rëndësishme për shëndetin tonë sa gjumi.

Ekzistojnë dy lloje të borxheve të gjumit:

1) Heqja e pjesshme e gjumit: Ndodh kur një person fle shumë pak për disa ditë ose javë.

2) Heqja totale e gjumit: Ndodh kur personi qëndron zgjuar me ditë.

Sa kohë mund të kalojë një person pa gjumë?

Përgjigja e lehtë për këtë pyetje është Ore 264 (rreth 11 ditë). Në vitin 1965, Randy Gardner, një student 17-vjeçar vendosi këtë rekord të dukshëm botëror për një panair të shkencës.

Njerëz të tjerë kanë mbetur zgjoheni nga tetë dhe 10 ditë në eksperimente të kontrolluara me kujdes. Askush nga këta individë nuk përjetoi probleme serioze mjekësore, neurologjike, fiziologjike ose psikiatrike. Sidoqoftë, të gjithë ata treguan deficite progresive dhe domethënëse në përqendrim, motivim, perceptim dhe procese të tjera mendore.

Ka të dhëna të tjera anekdotale si ato që përshkruajnë ushtarë që qëndrojnë zgjuar për katër ditë në një betejë.

Revista National Geographic ka raportuar se kërkesat për punë, aktivitete shoqërore dhe disponueshmëria e formave të reja të argëtimit në shtëpi gjatë gjithë kohës (siç është aksesi në internet) kanë bërë që njerëzit të flenë më pak tani sesa në të kaluarën. Shumica e të rriturve në SHBA flenë mesatarisht prej një orë më pak se gjumi mesatar i 40 viteve më parë.

Unë ju lë me një video të lidhur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.