Cinizëm: si njerëzit helmojnë mendimet e tyre

fytyra e cinizmit

Cinizmi është mjaft i pranishëm në shoqëri sot, por është e nevojshme ta identifikoni atë për të shmangur helmimin nga mendimet tuaja. Një person cinik gjithmonë do të dijë çfarë të thotë kur të tjerët duhet të zgjidhin problemin, por ata nuk do të jenë në gjendje të ngrenë gishtin me të vërtetë. Ata gjithashtu janë zakonisht njerëz sarkastikë që përpiqen të tregojnë veten superiorë intelektualisht se njerëzit e tjerë.

Në realitet ata po fshehin mungesën e tyre të bazës morale ose etike mbi të cilën bazohet sjellja e tyre. Ata përpiqen të mashtrojnë dhe e kanë të vështirë të pranojnë se gabojnë. Ata përdorin sarkazëm dhe humor të zi për të shmangur pasojat e sjelljes së tyre, të paktën në një periudhë afatshkurtër.

Rreziqet e cinizmit

Një studim i vitit 2009 i botuar në ahajournals.org ndoqi më shumë se 97.000 gra dhe tregoi se gratë që ishin më optimiste kishin norma më të ulëta të sëmundjes koronare të zemrës, vdekjeve të lidhura me kancerin dhe në fund të fundit më pak vdekshmëri. Anasjelltas, gratë me personalitetin më pesimist dhe cinik kishin përqindje më të lartë të këtyre sëmundjeve dhe vdekjes. Kur mendojmë se armiqësi dhe negativiteti janë kushte të rrezikshme për jetën, qëllimi për të qenë më pak cinik është edhe më vendimtar.

ikonë e cinizmit

Cinizmi është pjesë e një qëndrimi mbrojtës që ne adoptojmë për të mbrojtur veten. Zakonisht shkaktohet kur ndihemi të lënduar ose të zemëruar për diçka, dhe në vend që të merremi me ato emocione drejtpërdrejt, i lejojmë ata të dobësojnë dhe shtrembërojnë perspektivën reale të gjërave. Kur bëhemi cinikë ndaj diçkaje, ngadalë mund të fillojmë të djegim një siguresë të fishekzjarrëve. Mund të kthehet nga diçka që ju bezdis pak duke filluar të keni një qëndrim vazhdimisht armiqësor ... dheJu ndizni siguresën dhe pluhuri përfundon duke shpërthyer.

Fjalori e bën të qartë kuptimin e tij: "Qëndrimi i personit që gënjen paturpësisht dhe mbron ose praktikon në mënyrë të paturpshme, të paturpshme dhe të pandershme diçka që meriton mosmiratim të përgjithshëm."

Kur shfaqet cinizmi

Cinizmi shpesh lind kur emocionet negative ose perceptimet që kemi për veten tonë drejtohen drejt njerëzve përreth nesh. Shumë nga emocionet cinike lindin kur ne ndjehemi të pambrojtur dhe / ose me vetëvlerësim të ulët dhe në mënyrë të pavetëdijshme duam të mbrohemi. Në kohërat kur ndihemi të prekshëm dhe të dekurajuar, kemi shumë më shumë gjasa të reagojmë duke forcuar veten dhe duke u bërë mbrojtës, edhe pse në të vërtetë është thjesht një fasadë.

Një ndjeshmëri e shtuar ndaj cinizmit mund të jetë një shenjë e sigurt se ne jemi të përqendruar tek vetja, duke qenë tepër egoist. Kur hyjmë në këtë gjendje mendore, ne shpesh jemi duke parë ata që na rrethojnë përmes të njëjtit filtër kritik, por në realitet është duke parë veten tonë duke projektuar. Likeshtë si një zë i brendshëm tepër kritik.

vajzë me cinizëm

Ju mund ta gjykoni veten ashpër por e projektoni atë kritik të brendshëm mbi njerëzit përreth jush. Ndoshta filloni të shihni një person që e doni vetëm për të metat e tij pa pasur dhembshuri për betejat e tyre të brendshme, për shembull.

Për shkak se qëndrimet cinike dhe të dyshimta krijojnë një filtër negativ përmes të cilit vëzhgojmë rrethinën tonë, kur jemi në këtë gjendje, ne priremi të humbasim gëzimet në jetë. Kënaqemi me një mentalitet "ne kundrejt tyre" që na shtyn kundër një personi ose grupi të caktuar. Kur e bëjmë këtë, është e vlefshme të pyesim veten: 'Kush është pikëpamja? Kështu ndihem vërtet, apo po reagoj tepër, bazuar në ndjenjat e vjetra nga e kaluara ime? "

Këto lidhje nuk janë gjithmonë të lehta për tu bërë, por shumë shpesh, qëndrimet tona cinike pasqyrojnë ato të figurave me ndikim nga e kaluara. Qëndrimet kritike ndaj të cilave jemi të ekspozuar në fillim të jetës, qofshin ato të drejtuara drejt vetes sonë apo ndaj njerëzve të tjerë, mund të formojnë mënyrën se si ne i shohim njerëzit ndërsa rritemi. Ngjarjet që na bëjnë të ndihemi të prekshëm, të lënduar ose të zemëruar shpesh shkaktojnë këto reagime shekullore dhe shpesh cinike. Si të rritur, është përgjegjësia jonë t'i ndajmë këto qëndrime nga tonat dhe të dallojmë nga ndikimet e hershme shkatërruese, në mënyrë që të mos u bëjmë dëm emocional të tjerëve, as vetvetes.

Të jesh pozitiv është një bast më i sigurt

Ndjenjat pozitive në të vërtetë na bëjnë më elastik kur përballemi me rrethana negative. Prandaj, pyetjet që duhet t'i bëni vetes janë: "Pse të mos kërkojmë më të mirën tek njerëzit?", "Pse e bëjmë veten të vuajë për dështimet e të tjerëve?", "Si mund t'i lëmë mënjanë pikëpamjet qëndrimet cinike dhe shkatërruese dhe kritike? që na çojnë në një spirale në rënie? "

llambë cinike dhe llambë pesimiste

Shmangia e cinizmit nuk do të thotë të shmangni emocionet që ata ndiejnë. Nuk ka të bëjë me të qenët false me mjedisin. Përkundrazi, ka të bëjë me lehtësimin e vuajtjeve tona duke u marrë me emocione drejtpërdrejt pa i lejuar ata të ngjyrosin thjerrëzat përmes të cilave ne shohim botën. Kuptoni emocionet tuaja Dhe gjetja e zgjidhjeve nëse ato na bëjnë të ndihemi keq është mënyra më e mirë për të shmangur cinizmin dhe për të pasur një marrëdhënie të shëndetshme me veten dhe me të tjerët. Shtë e rëndësishme të njohim emocionet tona dhe të lejojmë që t'i ndiejmë ato plotësisht. Atëherë ne mund të vendosim se si duam të veprojmë.

Në vend që të lëmë komentet kritike ose thashethemet për dikë nga i cili ndihemi të provokuar, ne mund të mendojmë se çfarë po shkakton reagimet tona cinike. A po projektojmë vetë-sulmet tona? Po përjetojmë dhimbje apo zemërim? Më pas është një ide e mirë të flasim me dikë tjetër për ato ndjenja, ose të paktën t'i pranojmë ndjenjat ndaj vetvetes. Nëse vendosni cinizëm mënjanë, nuk do të sabotoni përvojën tuaj.

Kur jemi në gjendje të ndjehemi të sigurt dhe të sigurt në vetvete, mund të shprehim më mirë dhembshuri ndaj të tjerëve pa rënë në helmin e cinizmit. Ne mund të fillojmë duke pranuar që të gjithë luftojnë. Shpesh herë, kur një person bën diçka që na dëmton, ai vepron nga një vend i mbrojtjes dhe dëmton veten. Disa njerëz mund të kenë tipare më të këqija se të tjerët, por të gjithë kanë mangësi.

Tregoni dhembshuri për të tjerët dhe veten tuaj

La dhembshuri kërkon një kombinim unik të pranimit se secili prej nesh ka mendje që mendojnë ndryshe, ndërkohë që gjithashtu e kuptojnë se të gjithë jemi në të njëjtën varkë, se të gjithë jemi lënduar në mënyrën tonë. Kundërshtoni cinizmin duke na lejuar të ndiejmë zemërimin, dhimbjen ose zhgënjimin tonë pa i sjellë këto ndjenja në një vend të errët që na lëndon si ne ashtu edhe ata që janë pranë nesh në një mënyrë të errët.

Ju jeni mendimi juaj dhe krijoni botën në të cilën jetoni. Nëse kultivoni dhembshuri në vend të cinizmit, do të ndiheni më mirë dhe do të jetoni më plotësisht. Ju do të filloni të ndjeheni më pranë njerëzve pranë jush dhe do të ndiheni më të kënaqur me veten dhe me jetën që bëni. Qëndrimet shkatërruese do të jenë një e kaluar. 


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.