42 fraza krenarie

Fraza për të mësuar më shumë rreth krenarisë

Të gjithë jemi ndjerë krenarë në një moment, edhe pa e kuptuar. Krenaria është një emocion që nëse nuk e menaxhojmë mirë mund të dëmtojë marrëdhëniet tona, ose përkundrazi, kur menaxhohet në mënyrë korrekte, është në gjendje të përmirësojë vetëvlerësimin tonë dhe na bëjnë të përmirësohemi si njerëz në të gjitha fushat e jetës sonë.

Kur flasim për krenarinë i referohemi ndjenjës së kënaqësisë që një person ndjen ndaj personit të tij. Është një ndjenjë që mund të jetë pozitive në shumë raste dhe që mund të përmirësojë shanset tona për zhvillim. Edhe pse, në anën negative, mund të shndërrohet në kotësi dhe krenari. Zbuloni frazat më të mira të krenarisë.

Fraza që do t'ju bëjnë të kuptoni krenarinë

Në çdo rast, krenaria mund të bëhet një mësues i madh në jetën tonë, nëse dimë të gjejmë shenjat. Për ta bërë më të lehtë për ju, ne kemi përzgjedhur disa fraza për krenarinë në mënyrë që ta përdorni këtë ndjenjë në mënyrë të kënaqshme në jetë. Ata do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë atë emocion pasi mund të kuptohet në mënyra të ndryshme... Mos humbisni asgjë!

Fraza që ju tregojnë se çfarë është krenaria

 • Edhe pse krenaria nuk është virtyt, ajo është babai i shumë virtyteve. – John ChurtonCollins
 • Krenaria na kushton më shumë se uria, etja dhe i ftohti. – Thomas Jefferson
 • Njerëzit krenarë krijojnë trishtim për veten e tyre. – Emily Bronte
 • Shumë njerëz shpenzojnë paratë që kanë fituar... për të blerë gjëra që nuk i duan... për t'u bërë përshtypje njerëzve që nuk i pëlqejnë. – Will Rogers
 • Kur krenaria bërtet, dashuria qëndron e heshtur. - Peter Ustinov
 • Një njeri krenar është gjithmonë duke parë me përçmim gjërat dhe njerëzit; dhe sigurisht, për sa kohë që shikoni poshtë, nuk mund të shihni diçka që është mbi ju. – CS Lewis
 • Është më mirë të humbisni krenarinë tuaj me dikë që doni, në vend që të humbni atë person që doni për shkak të krenarisë suaj të padobishme. - John Ruskin
 • Nëse je krenar, duhet ta duash vetminë; krenarët mbeten gjithmonë vetëm.- Amado Nervo
 • Ndaj i kërkoj krenarisë sime që të shkojë gjithmonë krah për krah me mendjen time të shëndoshë. Dhe kur mendja ime të më braktisë, sepse atij i pëlqen të fluturojë, edhe krenaria ime të fluturojë krah për krah me çmendurinë time. – Friedrich Nietzsche
 • Krenaria duhet të vdesë në ju, ose asgjë nga qielli nuk mund të jetojë në ju. – Andrew Murray
 • Ne rrallë jemi krenarë kur jemi vetëm. -Volter
 • Krenaria lind tiranin. Krenaria, kur më kot ka grumbulluar pakujdesi dhe teprime, duke u ngjitur në majën më të lartë, ajo zhytet në një humnerë të ligash, nga e cila nuk ka mundësi të dalësh. – Sokrati
 • Gjatë gjithë jetës tuaj, njerëzit e tjerë do të përpiqen t'ju heqin arritjet. Mos i hiqni ato vetë. – Michael Crichton
 • Lëreni krenarinë, egon dhe narcizmin tuaj diku tjetër. Reagimet e atyre pjesëve tuaja do të përforcojnë frikën më primitive të fëmijëve tuaj. - Henri Cloud
 • Gjatë fëmijërisë time kam dashur vetëm të më duan. Çdo ditë mendoja se si të vrisja veten, edhe pse thellë në vetvete isha tashmë i vdekur. Vetëm krenaria më shpëtoi. - Coco Chanel

Fraza për të kuptuar krenarinë

 • Çdo gjel është krenar për plehun e tij. - John Heywood
 • Mos e pranoni admirimin e qenit tuaj si provë përfundimtare se jeni i mrekullueshëm. – Ann Landers
 • Karakteri ynë na fut në telashe, por është krenaria jonë ajo që na mban në të. – Ezopi
 • Krenaria është plotësimi i injorancës.- Bernard Le Bouvier de Fontenelle
 • Kryelartësia është e dobishme, çdo njeri duhet të jetë mendjemadh. – Fenelon
 • Asgjë e bukur nuk mund të dalë nga rivaliteti; dhe krenaria, asgjë fisnike. - John Ruskin
 • Herë pas here, krenaria e njeriut ndikon në rënien tuaj. - Criss Jamie
 • Të gjithë njerëzit bëjnë gabime, por një njeri i mirë dorëzohet kur e di se ka bërë diçka të gabuar dhe e ndreq. I vetmi krim është krenaria. – Sofokliu
 • Nëse nuk do të kishim krenarinë tonë, nuk do të pendoheshim kurrë për krenarinë e të tjerëve. – Duc de la Rochefoucauld
 • Krenaria ngre kokën kur të gjithë rreth teje kanë përkulur të tyren. Guximi është ajo që ju bën ta bëni atë. -Bryce Courtenay
 • Të gjitha varrezat janë plot me njerëz që konsideroheshin thelbësorë. – Georges Clemenceau
 • Të tjerët le të krenohen me sa faqe kanë shkruar; Preferoj të mburrem me ato që kam lexuar. - Jorge Luis Borges
 •  Përulësia nuk është gjë tjetër veçse e vërteta dhe krenaria nuk është gjë tjetër veçse gënjeshtra. - Shën Vincenti i Palit
 • Djemtë ishin shumë krenarë, gjithmonë duhet t'i lini të mendojnë se janë të mirë në gjëra. – Diane Zahler
 • Krenaria është e para e tiranëve, por edhe e para e ngushëllimeve. – Charles Ducios
 • Krenaria na bën të dëshirojmë një zgjidhje për gjërat: një zgjidhje, një qëllim, një shkak përfundimtar; por sa më të mirë të jenë teleskopët, aq më shumë yje do të shfaqen. - Julian Barnes
 • Krenaria është burimi i të gjitha sëmundjeve, sepse ajo është burimi i të gjitha veseve. - San Agustin
 • Prova që duhet t'i vëmë vetes nuk është të marshojmë vetëm, por të marshojmë në atë mënyrë që të tjerët të duan të bashkohen me ne. - Hubert Humphrey
 • Injoranca, fuqia dhe krenaria janë një përzierje vdekjeprurëse, a e dini këtë? – Robert Fulgham

dashuria për veten si krenari

 • Krenaria që ushqehet me kotësinë përfundon në përbuzje. - Benjamin Franklin
 • Krenaria ngre një mbretëri të vogël më vete dhe vepron si sovrane në të. – William Hazlitt
 • Një njeri krenar është shumë i vështirë për t'u kënaqur, sepse ai gjithmonë pret shumë nga të tjerët. – Richard Baxter
 • Përulësia dhe krenaria do të luftojnë përgjithmonë kurdo ose kudo ku përfshihet dashuria. – Jeremy Aldana
 • Krenaria është e njëjtë tek të gjithë njerëzit, vetëm mënyrat dhe mënyra e shfaqjes së saj ndryshojnë. – Francois de la Rochefoucauld
 • Të mësoj të jetoj me më pak krenari ka qenë një investim i madh në të ardhmen time. – Katerina Stoykova Klemer
 • Krenaria është një plagë dhe kotësia është zgjebe. Jeta zgjedh zgjeben për të hapur plagën përsëri dhe përsëri. Tek meshkujt, ajo shërohet rrallë dhe shpesh bëhet septike. – Michael Ayrton
 • Krenaria, si magneti, tregon vazhdimisht nga një objekt, tek vetja; por ndryshe nga magneti, ai nuk ka një shtyllë që tërhiqet, krenaria zmbrapset në të gjitha pikat. - Charles Caleb Colton

Cila nga të gjitha këto fraza ju pëlqen më shumë?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.