50 fraza nga Walter Riso për të kuptuar dashurinë

Walter riso

Nëse keni lexuar ndonjëherë një libër nga Walter Riso, do të njihni të gjithë mençurinë emocionale që ai ka në fjalët e tij dhe si ju bën të reflektoni për të përmirësuar jetën tuaj në të gjitha aspektet. Mbi të gjitha, mund t'ju ndihmojë të kuptoni marrëdhëniet e dashurisë me këshillat e një eksperti në Terapinë Kognitive.

Walter Riso është një psikolog klinik me origjinë italiane dhe ai ka kombësi argjentinase dhe është një ekspert në marrëdhëniet. Ai ka disa libra që lexuesit e tij i pëlqejnë shumë, të tilla si: "Manual për të mos vdekur nga dashuria: Dhjetë parime të mbijetesës afektive", "Bie në dashuri me veten tënde: Vlera thelbësore e vetëvlerësimit" ose "Dashuri shumë të rrezikshme, ndër të tjera."

Walter Riso citon

Kështu që ju të mund ta kuptoni më mirë mënyrën e tij të të menduarit dhe shprehurit e ideve të tij, ne do t'ju lëmë disa fraza që me siguri do t'ju pëlqejnë aq shumë sa të shkoni në librari për të blerë një nga librat e tij

çift ​​duke mbajtur duar

 1. Gëzimi nuk është në arritjen e Vetes ideale, por në vetë procesin e udhëtimit drejt tij pa vetë-zhvlerësim dhe pa ankth.
 2. Në këtë kohë diku në botë, është dikush që do të ishte i lumtur të të kisha.
 3. Mendoni se në një pjesë të largët të Tokës, është dikush që do të dëshironte të ishte pranë jush.
 4. Nëse nuk digje për diçka ose dikë, nëse asgjë nuk të trondit shpirtin, nëse entuziazmi mezi të arrin; jeni duke gabuar, diçka po ju ndalon. Ju jetoni gjysmën.
 5. Lëreni të ju lëndojë, qani gjithçka që mundeni, por mos e lini trishtimin të zgjasë më shumë sesa duhet.
 6. Optimizmi iluziv mund të jetë po aq i tmerrshëm sa pesimizmi kronik.
 7. Bërja e gabimeve është mënyra se si evoluojmë. Nëse jo, ngecim.
 8. Ju nuk duhet të shihni kë e doni me sy të ndryshëm. Ndaloni idealizimin e tij, ai mund të ketë shumë virtyte, por edhe defekte.
 9. Dashuria nuk është sinonim i gëzimit të vazhdueshëm. Kur bie në dashuri, duhet të vlerësoni të mirën dhe të keqen e atij personi, të ftohtë, pa anestezi.
 10. Ji i fortë dhe mos u nënshtro dhimbjeve të dashurisë.
 11. Mësoni të jetoni vetëm dhe mos e vendosni dashurinë mbi ëndrrat dhe nevojat tuaja.
 12. Dashuria e vërtetë gjendet kur të lejon të jesh vetvetja pa frikë se marrëdhënia do të marrë fund, se do të lëndohesh.
 13. Nëse nuk mund të më duash në mënyrë të drejtë, unë preferoj të shkosh, unë do të gjej dikë që më kënaq vërtet. walter riso me mustaqe
 14. Shkëputjet shërbejnë për të mësuar fytyrat më të këqija të dashurisë.
 15. Abuzimi më i dhimbshëm është ai që nuk lëndon fizikisht, ai që në vend të mavijosjeve, lë kujtime.
 16. Mos humb më asnjë sekondë të jetës tënde me dikë që të afrohet nga interes i pastër, i cili nuk të do vërtet, që nuk e merr seriozisht marrëdhënien, i cili është në kohë të këqija, por jo në kohë të mirë, ose që shkëputet kur flas
 17. Ju do ta dini se ata me të vërtetë ju duan kur ju mund të tregoni veten ashtu siç jeni pa frikë se do të lëndoheni.
 18. Dhënia e pushtetit dikujt ose diçkaje që të dominojë mbi ju dhe të marrë përsipër mendjen tuaj është një formë delikate e vetëvrasjes psikologjike.
 19. Dëgjoni njerëzit që mendojnë ndryshe nga ju.
 20. Shkëputja nuk është mungesa e dashurisë, por një mënyrë e shëndetshme e lidhjes, premisat e së cilës janë: pavarësia, jo posesiviteti dhe jo varësia.
 21. Ndryshimet e vogla në vetëvlerësim do të sjellin ndryshime të mëdha në jetën tonë të përditshme.
 22. Inshtë në heshtje që ne të kontaktojmë me ata që jemi me të vërtetë.
 23. Dashuria ka dy armiq kryesorë: indiferencën që e vret ngadalë dhe zhgënjimin që e eleminon menjëherë.
 24. Të jesh emocionalisht autonom nuk do të thotë të heqësh dorë nga dashuria, por të qeverisësh vetveten.
 25. Më duket e padrejtë dhe fyese që, për të kuptuar vlerën time, duhet të humbas veten.
 26. Nuk është e nevojshme të shohësh gjithçka në të zezë ose të bardhë, termat asgjë dhe gjithçka, kurrë dhe gjithmonë nuk sjellin një pikë të mesme.
 27. Herën e parë do ta quani gabim, në rregull, por herën e dytë është një vendim.
 28. Trishtimi është një ndjenjë që ju keni të drejtë ta përjetoni. Të qenit i trishtuar herë pas here do t'ju lejojë të reflektoni, të mendoni për opsionet tuaja, të merrni vendime, të meditoni për aspiratat tuaja dhe të rigjeni energjinë tuaj. Sigurisht, duhet të jetë një shtet kalimtar.
 29. Kur dashuria troket në derë, ajo do të vërsulet brenda: ju nuk do të jeni në gjendje të lini anash të keqen dhe të merrni vetëm të mirat. Nëse mendoni se dashuria është e barabartë me lumturinë, jeni në rrugën e gabuar.
 30. Mendja është një majmun i shqetësuar, që kërcen nga dega në degë në kërkim të frutave përgjatë një xhungle të pafund të ngjarjeve të kushtëzuara.
 31. Personi që dua është një pjesë e rëndësishme e jetës time, por jo e vetmja.
 32. Ulur duke qarë në pengimin e parë dhe të duash që jeta të shpërblehet njëzet e katër orë është padyshim fëminore.
 33. Mos më çmend, unë jam i apasionuar pas teje. Unë nuk kam nevojë për ty, por unë të zgjedh ty.
 34. Pavarësisht se sa shumë ai të do, e rëndësishme është se si ai e tregon atë.
 35. Nëse nuk jeni në gjendje të ndjeni dashuri, ta prekni atë me përkëdhelje, ajo nuk është e pranishme.
 36. Gjëja e parë që duhet të bësh me një dashuri të pamundur është ta supozosh atë.
 37. Çimentoni rrugën tuaj, zgjidhni veprimet tuaja, jini vetvetja, vendosni se cili do të jetë fati juaj dhe mos lejoni që rastësia të kushtëzojë instiktin tuaj.
 38. Shmangia nuk është gjithmonë frikacak, ndonjëherë është maturi dhe herë të tjera inteligjencë.
 39. Të shohësh botën në të zezë dhe të bardhë na largon nga moderimi dhe paqja e brendshme sepse jeta, atje ku e shikon, përbëhet nga nuanca.
 40. Trimi nuk është ai që nuk ndjen frikë, por ai që përballet me atë me dinjitet, edhe nëse i dridhen gjunjët dhe truri. zemrat në një marrëdhënie
 41. Risia prodhon dy emocione kontradiktore: frikën dhe kuriozitetin. Ndërsa frika nga e panjohura vepron si një frenim, kurioziteti vepron si një nxitje (ndonjëherë e pandalshme) që na bën të eksplorojmë botën dhe të pyesim veten.
 42. Ju nuk mund të kaloni nëpër jetë duke kërkuar leje për të jetuar ose ndjerë.
 43. Mendja prej guri nuk e lejon veten të dyshojë dhe urren autokritikën. Themelet e saj janë të pandryshueshme dhe të padiskutueshme.
 44. Një ish i dashur është i ngjashëm me një shtojcë, pasi duhet ta hiqni atë nga rrënjët në mënyrë që të mos ndikojë në shëndetin tuaj dhe të keni jetë në paqe.
 45. Nëse vlerësoni veten, do të vlerësoni edhe të tjerët dhe do të jeni njerëz më të mirë.
 46. Çelësi i një marrëdhënieje është në pronësi të personit që është më i pavarur.
 47. Jam e dashuruar me ty sepse kam vendosur. Unë kam dashur të jem me ju dhe më pëlqen, por ju nuk jeni thelbësor për mirëqenien time.
 48. Nuk ka asnjë partner që nuk rrezikon nga stabiliteti emocional.
 49. Nëse nuk jeni reciprok në dashuri, pranojeni atë, mos këmbëngulni dhe ruani dinjitetin tuaj, sepse plagët që do t'ju shkaktojë janë shumë e vështirë të shëroheni.
 50. Më mirë beqar sesa i helmuar.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.