45 Kuotat e Sherlock Holmes

kopertina e Sherlock Holmes

Kush nuk e njeh detektivin e famshëm Sherlock Holmes? Mendimi për këtë personazh është plot mençuri, ai është i ftohtë dhe ka një ndjenjë të madhe të detyrës. Ai mund të luajë violinë dhe është i varur nga morfina dhe nganjëherë kokaina. Ai është në gjendje të përdorë zbritjen e tij në mënyrën më të pabesueshme falë detajeve që klientët lënë afër. Kolegu i tij Watson e shoqëron gjithmonë dhe e ka idhulluar.

Tjetra ne duam të ju lëmë disa nga frazat e tij më të mira në mënyrë që të mund të kuptoni inteligjencën e tij. Ai është një personazh shumë popullor që publiku gjithmonë e ka pëlqyer, prandaj ka më shumë gjasa që ju të dini kush është ky personazh. Nëse nuk e dinit kush është, tani do të merrni një ide për mënyrën e tij të të menduarit.

Citimet më të mira të Sherlock Holmes

Me këto fraza do të jeni në gjendje ta njihni pak më shumë dhe me siguri do të doni të dini edhe më shumë për të dhe do të filloni të lexoni ose shikoni filmat e tij.

Sherlock Holmes piu duhan

 1. Shtypi, Watson, është një institucion shumë i vlefshëm, nëse dini si ta përdorni.
 2. Nuk ka asnjë kombinim të ngjarjeve që inteligjenca e një burri nuk mund të shpjegojë.
 3. Nuk ka asgjë si prova të dorës së parë.
 4. Prova kryesore e madhështisë së vërtetë të njeriut qëndron në perceptimin e vogëlsisë së tij.
 5. Kam frikë se nëse çështja është përtej njerëzimit, sigurisht që është përtej meje.
 6. Unë jam një tru. Pjesa tjetër e trupit tim është thjesht një shtojcë.
 7. Kam frikë se nëse çështja është përtej njerëzimit, sigurisht që është përtej meje.
 8. Bota është plot me gjëra të dukshme, të cilat askush nuk i vëren rastësisht.
 9. Nuk ka asgjë më mashtruese sesa një fakt i qartë.
 10. Vetëm një gjë e rëndësishme ka ndodhur në tre ditët e fundit, dhe kjo është se asgjë nuk ka ndodhur.
 11. Asgjë nuk është më mashtruese sesa një fakt i qartë.
 12. Ekziston një fije e kuqe kriminale në thesin pa ngjyrë të jetës dhe misioni ynë është ta zgjidhim atë, ta izolojmë dhe të ekspozojmë sinuozitetet e saj më të parëndësishme.
 13. Doja t'i jepja fund botës, por jam i kënaqur t'i jap fund atij.
 14. Eliminoni të gjithë faktorët e tjerë, dhe ai që mbetet duhet të jetë e vërteta.
 15. Unë kurrë nuk bëj përjashtime. Një përjashtim e hedh poshtë rregullin.
 16. Mendja ime është si një motor garash, që ndahet pasi nuk është i lidhur me punën për të cilën është ndërtuar.
 17. Unë rrëfej se kam qenë i verbër si një nishan, por është më mirë të mësoj vonë sesa kurrë.
 18. Nuk do të thoja që e zgjidha shkëlqyeshëm, gjithçka që bëra ishte të ndiqja një arsyetim duke analizuar të gjitha gjurmët. Vëzhgimi dhe arsyetimi janë dy konstante në jetën time që nuk mund t'i lësh, i dashur Watson.
 19. Në ditën që Sherlock Holmes u specializua në kriminologji, teatri humbi një aktor madhështor dhe shkencën një mendimtar të mprehtë.
 20. Unë rrëfej se kam qenë i verbër si një nishan, por është më mirë të mësoj vonë sesa kurrë
 21. Tek Ariani, Watson, ai ka gjithçka në sy. Por ai nuk është në gjendje të arsyetojë nga ajo që sheh. Ju jeni shumë të ndrojtur për të bërë zbritje. sherlock holmes dhe watson
 22. Askush nuk e rëndon mendjen e tij me çështje të vogla nëse nuk ka ndonjë arsye shumë të mirë për ta bërë këtë.
 23. Nuk ka asnjë kombinim të ngjarjeve që inteligjenca e një burri nuk mund të shpjegojë.
 24. Ata thonë se gjeniu ka një aftësi të pafund për të ndërmarrë veprime të përshtatshme. Definitionshtë një përkufizim shumë i keq, por vlen për punën detektive.
 25. Mistakeshtë një gabim kapital të teorizosh para se të kesh të dhëna. Në mënyrë të pandjeshme, dikush fillon të shtrembërojë faktet për t'i bërë ato të përshtatshme teoritë në vend që teoritë të përshtaten me faktet.
 26. Sa më e çuditshme dhe groteske të jetë një incident, aq më me kujdes meriton të shqyrtohet.
 27. Tmerri im për krimet e tij humbi në admirimin tim për aftësinë e tij.
 28. Dhe ai kurrë nuk ishte aq i frikshëm sa pasi kaloi ditë të tëra në karrigen e tij, i zhytur në improvizimet e tij dhe në librat e tij të vjetër.
 29. Allshtë shumë mirë të thuash se një njeri është inteligjent, por lexuesi dëshiron të shohë shembuj të tij.
 30. Gjithçka vjen në një rreth. Rrota e vjetër kthehet, dhe e njëjta fjalim përsëritet. Gjithçka është bërë më parë, dhe do të bëhet përsëri.
 31. Mendja ime rebelohet në amulli. Më jepni probleme, më jepni punë, më jepni kriptogramën më abstrakte ose analizën më komplekse.
 32. Unë kurrë nuk mendoj. Shtë një zakon shkatërrues që bie ndesh me logjikën e profesionistit.
 33. Për të, ajo që mbetet është fati i tij; për mua shishja e kokainës.
 34. Ejani menjëherë, nëse është i përshtatshëm, nëse është i papërshtatshëm ejani gjithsesi.
 35. Gjithmonë duhet të kërkoni një alternativë të mundshme dhe të jeni të përgatitur për të.
 36. Jeta është pafundësisht e çuditshme se gjithçka që mendja e njeriut do të shpikte.
 37. Shtë një gabim i madh të hedhësh teori përpara se të kesh të gjithë elementët e gjykimit, sepse kështu shtrembërohet në një kuptim të caktuar.
 38. Sidoqoftë, nuk është aq e pamundur që një burrë të posedojë të gjitha njohuritë që mund të jenë të dobishme në punën e tij, prandaj unë kam bërë një përpjekje në rastin tim.
 39. Një grua me gjak spanjoll nuk e fal lehtë një ofendim të tillë.
 40. Gazetat janë sterile; Guximi dhe romanca duket se kanë kaluar përgjithmonë në botën kriminale. A mund të më pyesni, pra, nëse jam gati të shqyrtoj ndonjë problem të ri, sado i parëndësishëm të jetë? holmes sherlock
 41. Njerëzit budallenj grumbullojnë në papafingo e tyre të gjithë drurin që mund të gjejnë në dorë, dhe kështu rezulton se nuk ka vend në të për njohuritë që mund të jenë të dobishme për ta, ose, në rastin më të mirë, ajo njohuri është kaq e përzier me një grumbull tjetër gjërash, që e kanë të vështirë t’i gjejnë.
 42. Provat rrethanore janë një gjë shumë e vështirë. Mund të duket sikur synoni shumë drejtpërdrejt në një gjë, por nëse ndryshoni pak këndvështrim, mund ta gjeni veten duke synuar në një mënyrë po aq të papërkulur diçka krejtësisht të ndryshme.
 43. Unë besoj se, fillimisht, truri i një personi është si një papafingo e vogël bosh në të cilën duhet të vendosni mobiljet që preferoni.
 44. Ata thonë se gjeniu ka një aftësi të pafund për të ndërmarrë veprime të përshtatshme. Definitionshtë një përkufizim shumë i keq, por vlen për punën detektive.
 45. Asgjë nuk e pastron një çështje aq sa pretendon se dikush tjetër e bëri atë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.