41 fraza të folura nga inxhinierë të njohur

citime të inxhinierëve të famshëm

Të gjithë e dinë që nëse një person bëhet inxhinier, kjo është për shkak se ai ka një mendje të privilegjuar dhe ka punuar shumë në jetën e tij për të arritur atje ku është. Edhe pse për të kuptuar më mirë konceptin e inxhinierisë është e nevojshme të theksohet se çfarë është.

Sipas Wikipedia: "Inxhinieria është tërësia e njohurive shkencore dhe teknologjike për inovacionin, shpikjen, zhvillimin dhe përmirësimin e teknikave dhe mjeteve për të përmbushur nevojat dhe për të zgjidhur problemet e njerëzve dhe shoqërisë."

Fraza inxhinierike

Mund të thuash që të gjithë jemi inxhinierë të jetës sonë ... Por sot duam t'ju lëmë disa fraza të thëna nga inxhinierë të njohur. Në këtë mënyrë ju mund të merrni një ide se si funksionon mendja e një inxhinieri. Ndoshta ju keni më shumë një mendje inxhinierësh sesa mendoni!

 1. Nëse dëshironi të gjeni sekretet e universit, mendoni për sa i përket energjisë, frekuencës dhe dridhjeve.-Nikola Tesla
 2. Isshtë një hap i vogël për një njeri, por një hap gjigant për njerëzimin.-Neil Armstrong.
 3. Aerodinamika është për dështimet që nuk dinë të bëjnë motorë.-Enzo Ferrari.
 4. Kënaqësia më fisnike është gëzimi i të kuptuarit.-Leonardo da Vinci.
 5. Një makinë mund të bëjë punën e 50 burrave të zakonshëm, por asnjë makinë nuk mund të bëjë punën e një njeriu të jashtëzakonshëm - Elbert Hubbard citime të inxhinierëve të famshëm
 6. Një gabim i zakonshëm që njerëzit bëjnë kur përpiqen të krijojnë diçka krejtësisht budallallëk është të nënvlerësojnë naivitetin e dikujt plotësisht budalla. - Douglas Adams.
 7. Inxhinier është dikush që është i mirë me numrat, por nuk ka personalitetin e një llogaritari. - Një Arte.
 8. Parimet e larta etike prodhojnë metoda efektive të biznesit.-James Watt.
 9. Inxhinier është dikush që lan duart para se të shkojnë në tualet. -Anon.
 10. Asnjëherë mos i besoni një kompjuteri që nuk mund ta hidhni nga dritarja.-Steve Wozniak.
 11. Një shkencëtar i mirë është një person me ide origjinale. Një inxhinier i mirë është një person që bën dizajne që funksionojnë me sa më pak ide origjinale.
 12. Nëse do t’i kisha pyetur njerëzit se çfarë dëshironin, ata do të kishin thënë kuaj më të shpejtë.-Henry Ford. citime të inxhinierëve të famshëm
 13. Artistët punojnë më së miri vetëm. Ai punon vetëm.-Steve Wozniak.
 14. Këmbëngulja është shumë e rëndësishme. Ju nuk duhet të jepni dorëheqjen nëse nuk jeni të detyruar të jepni dorëheqjen.-Elon Musk.
 15. E tashmja është e tyre; E ardhmja, për të cilën kam punuar me të vërtetë, është e imja.-Nikola Tesla.
 16. Kushtojini vëmendje dhe kërkoni reagime negative, veçanërisht nga miqtë. Vështirë se dikush e bën atë dhe është shumë e dobishme.-Elon Musk.
 17. Unë kurrë nuk e kam konsideruar veten një inxhinier apo shpikës, unë vetëm e konsideroj veten një promovues dhe nxitës i ideve. -Enzo Ferrari
 18. Shkencat inxhinierike janë ato që japin mënyrat e dijes në drejtimet dhe metodat në objekt [për të hequr pengesat] për shpikjen e këtij arti dhe eksterierizimin e tij në veprim në trupat fizikë dhe të ndjeshëm. -Al- Farabi
 19. Inxhinieri shqetësohet gjithmonë kur planet e tij fillojnë të shndërrohen në copa, në një makinë "të gjallë". Si do të dalë, si do të duket? Në planet e hartuara në mënyrë të patëmetë, gjithçka mund të jetë në vendin e vet, veçanërisht sa më shpejt që të bëhen pjesët, sipas projektit, në disa vende nuk përshtaten, në të tjerat punojnë keq. -Aleksandr Kótov
 20. Çfarë do të thoshte inxhinieri, pasi të keni shpjeguar problemin tuaj dhe të renditni të gjitha pakënaqësitë në jetën tuaj? Unë ndoshta do t'ju thosha se jeta është një gjë shumë e vështirë dhe e komplikuar; që asnjë ndërfaqe nuk mund ta ndryshojë atë; se kushdo që beson ndryshe është idiot; Dhe nëse nuk ju pëlqen të zgjidheni për ju, duhet të filloni të zgjidhni për veten tuaj. - Neal Stephenson
 21. Nëse bëni një produkt superior, njerëzit do ta blejnë atë.-Soichiro Honda.
 22. Shkencëtarët e sotëm mendojnë thellësisht sesa qartë. Duhet të jesh i arsyeshëm për të menduar qartë, por mund të mendosh thellë dhe të jesh plotësisht i çmendur.-Nikola Tesla.
 23. Babai im më shpjegoi se arsimi dhe dija janë ato që do t’i lejojnë fëmijët të përmirësojnë botën.-Steve Wozniak.
 24. Papritmas kuptova se ai bizele e vogël, e bukur dhe blu, ishte Toka. Unë ngrita gishtin e madh dhe mbylla njërin sy, dhe gishti i madh fshiu planetin Tokë. Nuk u ndjeva gjigand. Ndihesha shumë, shumë e vogël.-Neil Armstrong.
 25. Nëse urrejtja juaj do të kthehej në energji elektrike, e gjithë bota do të ndriçohej.-Nikola Tesla.
 26. Xhironi yjet, por nëse humbisni, qëlloni Hënën në vend.-Neil Armstrong.
 27. Hjuston, kjo është Baza e Qetësisë. Shqiponja është ulur.-Neil Armstrong.
 28. Madhështia e një njeriu nuk matet nga madhësia e tij fizike, por nga veprimet e tij, nga ndikimi që ai prodhon në historinë njerëzore.-Soichiro Honda.
 29. Lumturia e vërtetë qëndron në përfundimin e punës duke përdorur trurin dhe aftësitë tuaja.-Soichiro Honda.
 30. Thjeshtësia është sofistikimi maksimal.-Leonardo da Vinci.
 31. Një laborator i fabrikës është vendi më i mirë për të mësuar në lidhje me dështimin.-Soichiro Honda.
 32. Kur një derë mbyllet, një tjetër hapet, por shpesh ne shikojmë derën e mbylljes për aq kohë dhe me një trishtim të tillë që nuk vërejmë një tjetër që është hapur për ne. Fraza të dyerve.-Alexander Graham Bell. citime të inxhinierëve të famshëm
 33. Shumica e njerëzve shpenzojnë më shumë kohë dhe energji rreth problemeve sesa duke u përpjekur t'i zgjidhin ato.-Henry Ford.
 34. Ashtu si hekuri ndryshket nga mungesa e përdorimit dhe uji i ndenjur kalbet, ashtu edhe pasiviteti shkatërron gjithashtu intelektin.-Leonardo da Vinci.
 35. Nuk ka asgjë më budalla për të shpikur.-James Watt.
 36. Makina më e suksesshme është ajo për të cilën mendoj me këmbëngulje kokëfortë, por që ende nuk është bërë.
 37. Ajo që ne e quajmë fat është kryesisht në duart e njerëzve, kur ata kanë ide të qarta dhe qëllime të forta.
 38. Kohë pas kohe ia vlen të dilni nga shtegu, duke u zhytur në një pyll. Do të gjeni gjëra që nuk i keni parë kurrë.-Alexander Graham Bell.
 39. Ekzistojnë tre klasa njerëzish: ata që shohin, ata që shohin se çfarë u tregohet atyre dhe ata që nuk shohin.-Leonardo da Vinci.
 40. Një nga zbulimet e mëdha që një njeri mund të bëjë, një nga surprizat e tij të mëdha, është të zbulojë se ai mund të bëjë atë që kishte frikë se nuk mund ta bënte.-Henry Ford.
 41. Kushdo që ndalon së mësuari është i moshuar, qoftë në të njëzetat apo në të tetëdhjetat e tyre. Kushdo që vazhdon të mësojë mbetet i ri.-Henry Ford.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.