35 Karl Jung citime që do t'ju bëjnë të rimendoni jetën tuaj

Carl Jung në bibliotekë

Carl Jung ishte një nga dishepujt e Frojdit, por me kalimin e kohës ai u largua nga mësimet e tij sepse mendimi i tij këmbëngulës dhe krijoi një shkollë të ndryshme për sa i përket terapisë. Ai u bë një nga psikiatrit dhe mendimtarët më të rëndësishëm në historinë njerëzore. Carl Jung ishte themeluesi i psikologjisë së thellë ose analitike.

Psikologjia e Carl Jung bazohet në ekzistencën e një pavetëdijeje kolektive, ku konfliktet e përvojës së personit mbeten në person, me të cilin ndërton identitetin e saj.

Për Carl Jung, simbolika si ëndrrat dhe shprehjet artistike ishin jashtëzakonisht të rëndësishme për të qenë në gjendje të kuptonin pavetëdijen e personit, që do të thotë të kuptosh pavetëdijen në vetëdije. Ai ishte një ekspert për të kuptuar thellësinë e një qenie, por edhe të njerëzimit në përgjithësi.

Carl Jung në këmbë

Frazat e tij janë një dhuratë për shoqërinë pasi ndihmon për të kuptuar ju dhe të gjithë rreth jush. Frazat e tij do t'ju ftojnë të reflektoni falë mençurisë së tij në shumë tema ku psikologjia dhe shpirtërorja janë protagonistë. Kur të lexoni fjalitë e mëposhtme, do të kuptoni se si mendimet dhe mësimet e tij nuk do t'ju lënë indiferentë dhe madje mund të ndryshojnë perspektivën e jetës që keni tani. Këto fraza janë një pjesë e trashëgimisë së tij të madhe.

Fraza të Carl Jung-ut që do t'ju bëjnë të rimendoni jetën tuaj

 1. Takimi i dy personave është si kontakti i dy substancave kimike: nëse ka një reagim, të dy transformohen.
 2. Ka aq shumë net sa ka ditë, dhe secila zgjat njësoj si dita që vjen më pas. Edhe jeta më e lumtur nuk mund të matet pa disa momente errësire, dhe fjala e lumtur do të humbte çdo kuptim nëse nuk do të ekuilibrohej nga trishtimi.
 3. Nëse ka diçka që duam të ndryshojmë tek djemtë, së pari duhet ta shqyrtojmë dhe të shohim nëse nuk është diçka që mund të jemi më mirë ta ndryshojmë në vetvete.
 4. Kur dashuria është normë, nuk ka vullnet për pushtet dhe atje ku mbizotëron fuqia, dashuria mungon.
 5. Njihni të gjitha teoritë. Zotëroni të gjitha teknikat, por kur prekni një shpirt njerëzor, jini thjesht një shpirt tjetër njerëzor.
 6. Psikoterapisti duhet ta shohë çdo pacient dhe secilin rast si diçka të re, si diçka unike, të mrekullueshme dhe të jashtëzakonshme. Vetëm atëherë do të jeni më pranë së vërtetës.
 7. Njohuritë nuk mbështeten vetëm tek e vërteta por edhe tek gabimi.
 8. Vizioni juaj do të bëhet më i qartë vetëm kur shikoni në zemrën tuaj ... Ai që shikon jashtë, ëndërron. Kush shikon brenda, zgjohet. Carl Jung në zyrën e tij
 9. Dikush nuk arrin në ndriçim duke fantazuar për dritën, por duke e bërë errësirën të vetëdijshme ... ajo që nuk është bërë e vetëdijshme manifestohet në jetën tonë si fat.
 10. Funksioni kryesor i ëndrrave është që të përpiqen për të rivendosur ekuilibrin tonë psikologjik.
 11. Nuk ka gjuhë që nuk mund të interpretohet keq. Çdo interpretim është hipotetik, pasi është një përpjekje e thjeshtë për të lexuar një tekst të panjohur.
 12. Nëse nuk do të ishte një fakt i përvojës që vlerat supreme qëndrojnë në Shpirt, Psikologjia nuk do të më interesonte aspak, pasi Shpirti nuk do të ishte asgjë më shumë se një avull i mjerë.
 13. Ne nuk mund të ndryshojmë asgjë pa kuptuar më parë. Dënimi nuk çliron, shtyp.
 14. Njerëzit do të jenë në gjendje të bëjnë gjithçka, sado absurde, në mënyrë që të shmangin përballjen me shpirtin e tyre.
 15. Ne nuk duhet të pretendojmë se e kuptojmë botën vetëm nga intelekti. Dështimi i inteligjencës është vetëm një pjesë e së vërtetës.
 16. Nëse jeni një person i talentuar, nuk do të thotë që tashmë keni marrë diçka. Kjo do të thotë që ju mund të jepni diçka.
 17. Fëmijët edukohen nga ato që bën i madhi dhe jo nga ato që thotë ai.
 18. Jeta që nuk jetohet është një sëmundje nga e cila mund të vdesësh.
 19. Ju jeni ajo që bëni, jo ajo që thoni se do të bëni.
 20. Këpuca që i përshtatet një burri shtrëngon një tjetër; nuk ka asnjë recetë për jetën që funksionon në të gjitha rastet.
 21. Talentet e shkëlqyera janë frutat më simpatikë dhe shpesh më të rrezikshëm në pemën e njerëzimit. Ata varen në degët më të holla dhe më lehtë të thyera.
 22. Ne nuk mund ta jetojmë mbrëmjen e jetës me të njëjtin program si mëngjesi, sepse ajo që në mëngjes ishte shumë, në mbrëmje do të ishte pak, dhe ajo që ishte e vërtetë në mëngjes, në pasdite do të jetë false.
 23. Unë nuk jam ajo që më ka ndodhur, unë jam ajo që kam zgjedhur të jem.
 24. Ne kemi lindur në një kohë të caktuar, në një vend të caktuar dhe, ashtu si ju i shtoni vitet një vere, ne kemi cilësitë e vitit dhe stinës nga kemi lindur. Astrologjia nuk pretendon asgjë më shumë. Carl Jung duke menduar për një karrige
 25. Emocioni është burimi kryesor i proceseve të ndërgjegjshme. Nuk mund të ketë shndërrim të errësirës në dritë, as të apatisë në lëvizje pa emocione.
 26. Pa ndjenja nuk është një gjë e keqe nga natyra, është gjithashtu burim i mirëqenies. Jo vetëm errësirë ​​por edhe dritë, jo vetëm kafshërore dhe demonike, por edhe shpirtërore dhe hyjnore.
 27. Ata që nuk mësojnë asgjë nga faktet e pakëndshme të jetës e detyrojnë vetëdijen kozmike t'i riprodhojë ato sa herë që është e nevojshme për të mësuar se çfarë mëson drama e asaj që ka ndodhur. Ajo që ju mohoni ju paraqet; ajo që pranoni ju transformon.
 28. Vetmia nuk vjen nga mungesa e njerëzve përreth jush, por nga të qenit i paaftë për të komunikuar gjërat që ju duken të rëndësishme, ose nga mbajtja e disa këndvështrimeve që të tjerët i konsiderojnë të papranueshme.
 29. Kur kapërcehen konfliktet më intensive, ato lënë një ndjenjë sigurie dhe qetësie që nuk shqetësohet lehtë. Janë vetëm këto konflikte të forta dhe ndezja e tyre që janë të nevojshme për të prodhuar rezultate të qëndrueshme dhe të vlefshme.
 30. Gjëja më e frikshme është të pranosh veten plotësisht.
 31. Bota e vogël e fëmijërisë me mjedisin e saj familjar është një model i botës. Sa më intensivisht familja të formojë karakter, aq më mirë fëmija do të përshtatet me botën.
 32. Një njeri që nuk ka kaluar nëpër ferrin e pasioneve të tij nuk i ka mposhtur kurrë ato.
 33. Lavjerrësi i mendjes alternohet midis kuptimit dhe marrëzisë, jo midis së mirës dhe së keqes.
 34. Njeriu i shëndetshëm nuk torturon të tjerët, zakonisht është i torturuari që bëhet torturues.
 35. Në një mënyrë apo në një tjetër, ne jemi pjesë e një mendjeje të vetme, gjithëpërfshirëse, e një qenieje njerëzore të vetme të madhe.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.