55 fraza nga Victor Hugo që do t'ju ndihmojnë të reflektoni

mendimtar fituesi hugo

Ishte më 26 shkurt 1802 kur bota pranoi Viktor Hygoin. Ai ishte një njeri pjellor i integritetit, shkrimtar romantik, poet, dramaturg, romancier francez ... ai ishte një politikan gjithashtu i përkushtuar ndaj shoqërisë së tij dhe me ndikim në letërsi gjatë gjithë shekullit të nëntëmbëdhjetë, por në realitet ndikimi i saj ka mbijetuar deri më sot.

Víctor Hugo

Ai luftoi për të drejtat shoqërore dhe madje u përball me Napoleonin III në dramën e tij "Ndëshkimet". Një përfshirje e tillë politike është ajo që ai kishte që u dënua me internim për 20 vjet, midis 1852 dhe 1879, që përkon me Perandorinë Franceze. Megjithëse ai kishte shumë nderime falë veprimeve të tij dhe anëtarët e Republikës së Tretë i bënë homazhe atij kur ai vdiq duke kryer një funeral shtetëror, me mijëra njerëz që i thanë lamtumirë atij. Mbetjet e trupit të tij u varrosën në panteonin në Paris.

Arti i tij nuk është vetëm argëtim, por ato janë krijuar, secila nga letrat e tij për të kënaqur dhe udhëzuar këdo që dëshiron t'i lexojë atij. Veprat e tij tregohen gjithmonë për të rritur mendimin kritik të atyre që i lexojnë. Vepra e tij "Les Miserables" është një shembull i veprave të pabesueshme.

victor hugo

Viktori gjithmonë ka shkruar nga fataliteti dhe protagonistët e tij janë zakonisht heronj në tragjedi me detyrime të jashtme që e bëjnë atë të pësojë një fat që nuk e duan. Victor Hugo gjithmonë ka ditur si të arrijë zemrën e audiencës së tij pa rënë në modën letrare, duke qenë kështu në gjendje të, krijoni midis letrave të tij klasike që do të na shoqërojnë gjithmonë.

Frazat e Viktor Hugos

Tjetra do t'ju lëmë disa fraza të tij në mënyrë që të merrni një ide se si ishte stili i tij narrativ. Kjo do t'ju ndihmojë të reflektoni për jetën, dashurinë, shoqërinë, për veten tuaj ... Madje, ka të ngjarë që ju pëlqen aq shumë sa të mos shmangni kërkimin e veprave të tij për të qenë në gjendje t'i lexoni ato dhe t'ju transferojnë përmes fjalëve të tij deri në shekullin XIX. Disa fjalë që kanë kaluar nëpër duart e mijëra lexuesve që sapo të zbulojnë, ata e kuptojnë rëndësinë e reflektimit me Viktor Hugon, edhe pse ai tashmë po pushon në panteonin e Parisit.

 1. Dashuria është një harresë e ndezur e gjithçkaje.
 2. Dashuria është si një pemë: ajo përkulet nën peshën e vet, zë rrënjë thellë në tërë qenien tonë dhe nganjëherë vazhdon të gjelbërojë në rrënojat e një zemre.
 3. Jo, të kesh dashuri nuk e humb dritën. Nuk ka verbëri atje ku ka dashuri.
 4. Nuk ka vende të vogla. Madhështia e një populli nuk matet me numrin e përbërësve të tij, pasi madhështia e një njeriu nuk matet me shtatin e tij.
 5. Asgjë aq budallaqe sa të fitosh; lavdia e vërtetë është bindëse.
 6. Dyzet është mosha e pjekur e rinisë; vitet pesëdhjetë të rinjtë e moshës së mesme.
 7. Lumturia përfundimtare në jetë është të dish që je i dashur për veten tënde, ose, më saktë, përkundër vetvetes.
 8. Ata që vuajnë sepse ju doni: dashuroni edhe më shumë; të vdesësh nga dashuria është të jetosh.
 9. Kur dashuria është e lumtur e sjell shpirtin tek ëmbëlsia dhe mirësia.
 10. Forca më e fortë nga të gjitha është një zemër e pafajshme.
 11. "E ardhmja ka shumë emra. Për të dobëtin është e paarritshme. Për të frikshmit, të panjohurën. Për trimat është mundësia.
 12. Melankolia është lumturia e të qenit i trishtuar.
 13. Liria është, në filozofi, arsyeja; në art, frymëzim; në politikë, juridik.
 14. Muzika shpreh atë që nuk mund të thuhet me fjalë, por nuk mund të heshtë.
 15. Askush nuk i mungon forca; ajo që kaq shumë mungon është vullneti.
 16. Gjë qesharake! Simptoma e parë e dashurisë tek një i ri është ndrojtja; te një grua e re, është guxim.
 17. Kur ndëshkohet një i pafajshëm, lind një njeri i lig.
 18. Shpirti ka iluzione, pasi zogu ka krahë; Kjo është ajo që e mbështet atë.
 19. Kini parasysh këtë, miqtë e mi: nuk ka barëra të këqija dhe nuk ka njerëz të këqij. Ka vetëm kultivues të këqij.
 20. Suksesi është një gjë e neveritshme; ngjashmëria e saj e rremë me meritat i mashtron burrat.
 21. Në sytë e të riut flaka digjet; në ato të plakut drita shkëlqen.
 22. Easyshtë e lehtë të jesh i mirë, gjëja e vështirë është të jesh i drejtë.
 23. Ndërgjegja është prania e Zotit tek njeriu.
 24. Vuajtja meriton respekt, nënshtrimi është i neveritshëm.
 25. Guxoni: progresi mund të bëhet vetëm në këtë mënyrë. Victor Hugo shekulli i XNUMX-të
 26. Melankolia është lumturia e të qenit i trishtuar.
 27. Dënimi me vdekje është një shenjë e veçantë e barbarisë.
 28. Ajo që është menduar mirë, shprehet mirë.
 29. Shijet e mia janë aristokratike, aktet e mia janë demokratike.
 30. Trupi i njeriut nuk është asgjë më shumë sesa pamja, dhe fsheh realitetin tonë. Realiteti është shpirti.
 31. Ndryshoni mendjen tuaj, mbani parimet tuaja; ndryshoni gjethet tuaja, mbani rrënjët tuaja të paprekura.
 32. Nuk ka rëndësi të vdesësh, por të mos jetosh është e tmerrshme.
 33. Kush më fyen gjithmonë nuk më ofendon.
 34. Sa më e vogël të jetë zemra, aq më shumë shtëpi urrejtjeje.
 35. Ferri është gjithçka në këtë fjalë: vetmia.
 36. Vullkanet hedhin gurë, dhe revolucionet njerëz.
 37. Toleranca është feja më e mirë.
 38. Frymëzimi dhe gjeniu janë pothuajse e njëjta gjë.
 39. Strangeshtë e çuditshme sa lehtë besojnë të pabesët se gjithçka do të funksionojë për ta.
 40. Asnjë ushtri nuk mund ta ndalojë forcën e një ideje kur të arrijë në kohë.
 41. Asgjë aq budallaqe sa të fitosh; lavdia e vërtetë është bindëse.
 42. E qeshura është dielli që largon dimrin nga fytyra e njeriut. Victor Hugo me ngjyra
 43. Çfarë është një ziliqar? Një i pabesë që urren dritën që e ndriçon dhe e ngroh.
 44. Strangeshtë e çuditshme sa lehtë besojnë të pabesët se gjithçka do të funksionojë për ta.
 45. Liria është, në filozofi, arsyeja; në art, frymëzim; në politikë, juridik.
 46. Sytë nuk mund ta shohin mirë Zotin përveçse përmes lotëve.
 47. Liria për të dashur nuk është më pak e shenjtë sesa liria për të menduar. Ajo që quhet tradhti bashkëshortore sot dikur quhej herezi.
 48. Ka kaq shumë gra të bukura, por nuk ka asnjë të përsosur.
 49. Mendime të caktuara janë lutje. Ka raste kur, pavarësisht nga aktiviteti i trupit, shpirti është në gjunjë.
 50. Ata që ngasin dhe tërheqin botën nuk janë makina, por ide.
 51. Kur fëmija shkatërron lodrën e tij, duket se po kërkon shpirtin e tij.
 52. Sidomos grave u pëlqen të shpëtojnë ata që i humbin.
 53. Puna gjithmonë e ëmbëlson jetën, por jo të gjithë i pëlqejnë ëmbëlsirat.
 54. Besnikëria e shumë burrave bazohet në përtacinë, besnikërinë e shumë grave në zakon.
 55. Trupi i njeriut nuk është asgjë më shumë sesa pamja, dhe fsheh realitetin tonë. Realiteti është shpirti.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zaibi dijo

  E gjitha është e vërtetë! fraza të mira! Kjo të bën të mendosh mirë!