31 fraza nga Alejandro Jodorowsky

Alejandro Jodorowsky duke menduar

Alejandro Jodorowsky Prullansky (1929) kur flet nuk lë askënd indiferent. Ai është një kineas, dramaturg, kompozitor dhe shkrimtar kilian. Ai gjithashtu ka punuar si romancier, poet, dramaturg, eseist, regjisor, producent, aktor filmi dhe teatri, shkrimtar komikësh, muzikant, kompozitor, karikaturist, skulptor, kukull, dhe nga sa mund ta dini ose tingëlloni si emri i tij: shpirtëror mësues feje

Ai u bë i famshëm për disa filma dhe shumë njerëz e konsiderojnë atë një njeri kulti sepse puna e tij në kinema është plot me imazhe të dhunshme dhe surreale që janë të përziera me misticizëm dhe provokim fetar ... Për të gjitha këto, Alejandro Jodorowsky është i dashur dhe i urryer në në të njëjtën kohë nga publiku që njeh mënyrën e tij të punës. Ai gjithashtu ligjëron për sistemin e tij shpirtëror ... ai ka krijuar magji psiko.

Alejandro Jodorowsky në të zezë dhe të bardhë

Frazat e tij do të na ndihmojnë të kuptojmë se sa gjëra të thjeshta mund të shihen krejtësisht të ndryshme nga ato se si i kuptonit ato para se të njihni këto fraza të thënë nga Alejandro Jodorowsky. Nëse doni të kuptoni më shumë mendjen e tij dhe si ai mendon për botën, vazhdoni të lexoni ... frazat e tij nuk do t'ju lënë indiferentë dhe madje Ato do t'ju bëjnë të mendoni për disa çështje në një mënyrë tjetër sesa keni bërë deri më tani.

Fraza Alejandro Jodorowsky që do t'ju bëjnë të shihni botën ndryshe

 1. Sot ndaloni së kritikuari trupin tuaj. Pranojeni ashtu siç është pa u shqetësuar për sytë e të tjerëve. Ata nuk të duan sepse je e bukur. Ju jeni e bukur sepse ata ju duan.
 2. Gjithmonë bëj, sepse nëse nuk e bën, do të pendohesh, dhe nëse e bën dhe bën një gabim, të paktën do të kesh mësuar diçka. Mos dëshiro asgjë për veten tënde që nuk është edhe për të tjerët. Mos u bëj siç dëshirojnë të tjerët; Unë e di se çfarë jeni
 3. Nuk ka lehtësim më të madh sesa të fillosh të jesh ajo që je. Nga fëmijëria kemi shaluar destinacione të huaja. Ne nuk jemi në botë për të realizuar ëndrrat e prindërve tanë, por tonat.
 4. Mos përvetëso asgjë ose askënd.
 5. Jepni secilës fjalë rrënjët në zemër.
 6. Kur të sëmureni, në vend që ta urreni atë të keqe, konsiderojeni atë mësuesin tuaj.
 7. Nën sëmundjen, ekziston ndalimi për të bërë diçka që duam ose urdhri për të bërë diçka që nuk duam. Alejandro Jodorowsky në konferencë
 8. Jeta është një burim i shëndetit, por ajo energji lind vetëm atje ku ne përqendrojmë vëmendjen tonë. Kjo vëmendje duhet të jetë jo vetëm mendore, por edhe emocionale, seksuale dhe trupore. Fuqia nuk banon as në të kaluarën dhe as në të ardhmen, vendet e sëmundjes. Shëndeti është këtu, tani.
 9. Paraja është si Krishti; ju bekoftë nëse e ndani atë.
 10. Heshtja nuk ka kufi për mua; kufijtë përcaktohen nga fjala.
 11. Frustrimi shkaktohet nga një shoqëri që na kërkon të jemi ato që nuk jemi dhe na fajëson për të qenë ato që jemi. Tani për tani, gjithçka drejtohet nga burrat; gruaja është në çekuilibër të qartë. Si fillim, duhet të ekuilibroni barazinë e burrave dhe grave.
 12. Edhe nëse keni një familje të madhe, jepini vetes territor personal ku askush nuk mund të hyjë pa lejen tuaj.
 13. Bukuria është kufiri maksimal që ne mund të përdorim përmes gjuhës. Ne nuk mund ta arrijmë të vërtetën, por mund t’i afrohemi përmes bukurisë.
 14. Zogjtë që lindin në një kafaz mendojnë se fluturimi është një sëmundje.
 15. Një ditë dikush më tregoi një gotë ujë që ishte gjysmë e mbushur. Dhe ai tha: "A është gjysmë e plotë apo gjysmë e zbrazët?" Kështu që piva ujin. Nuk ka më telashe.
 16. Dështimi nuk do të thotë asgjë, thjesht do të thotë të ndryshosh itinerarin tënd.
 17. Ju largoheni por edhe qëndroni këtu. Nëse degët rriten duke dashur të pushtojnë të gjithë qiellin, rrënjët nuk largohen kurrë nga toka ku kanë lindur.
 18. Kjo është liri e vërtetë: të jemi në gjendje të largohemi, të kapërcejmë kufijtë e botës sonë të vogël për të hapur universin.
 19. Ky është problemi serioz i kësaj shoqërie: ajo është plot dëshira për të konsumuar dhe për të pretenduar, por ka shumë pak dëshirë të ekzistojë.
 20. Dreamsndrrat e interpretuara nuk janë të rëndësishme. Më të rëndësishmet janë ato të kthjellëta: kur jeni dhe bëheni të vetëdijshëm për ato që ëndërroni. Arti dhe poezia janë gjithashtu shumë të rëndësishme.
 21. Nga realiteti, misterioz, kaq i gjerë dhe i paparashikueshëm, ne perceptojmë vetëm atë që filtrohet përmes këndvështrimit tonë të vogël. Imagjinata aktive është çelësi i një vizioni të gjerë, na lejon të përqendrohemi në jetë nga pikëpamjet që nuk janë tonat, të mendojmë dhe ndiejmë nga kënde të ndryshme. Kjo është liria e vërtetë: të jesh në gjendje të dalësh jashtë vetes, të kapërcesh kufijtë e botës sonë të vogël individuale për tu hapur ndaj universit.
 22. Nga dashuria, ne jo vetëm që kopjojmë vlerat e prindërve tanë, por edhe sëmundjet e tyre. Alejandro Jodorowsky
 23. Thjesht duhet të marrësh fuqinë për të ndihmuar. Një art që nuk shërben për të shëruar nuk është art. "" Ne kemi akoma shumë për të ditur për vetë njeriun; mbetet një mister dhe ndoshta do të mbetet i tillë.
 24. Familja, shoqëria, kultura, na vendosën në një kallëp; Kur dalim nga kallëpi, fillon shërimi dhe, jo vetëm kaq: duhet të bësh diçka që nuk e ke bërë kurrë më parë dhe sa më e vështirë aq më mirë.
 25. Gënjeshtra më e madhe është egoja.
 26. Kur dyshoni midis të bërit dhe të mos bërit, zgjidhni të bëni. Nëse jeni gabim të paktën e merrni përvojën.
 27. E vërteta nuk merret kurrë nga askush; e mbani gjithmonë me vete.
 28. Emri im është Alejandro Jodorowsky. Më mirë të thuhet: ata më quajnë Alejandro Jodorowsky. Unë nuk quhem asgjë ...
 29. Jo aq shpejt sa të arrini vdekjen dhe as aq të ngadaltë sa të arrijë deri tek ju.
 30. Mos bëni miqësi të padobishme.
 31. Shihni se si e shohim veten, e shohim veten dhe kuptojmë se për të kuptuar ne duhet të verbohemi. Bëni atë që po bëni më të mirën tuaj.

A ju pëlqyen të gjitha këto fraza nga Alejandro Jodorowsky? Me cilën nga të gjitha këto fraza qëndroni apo ju bën të ndiheni të identifikuar? Ndoshta duke i lexuar ato ju kanë bërë të ndryshoni perspektivën e mendimit tuaj aktual drejt jetës, së tashmes, së kaluarës dhe së ardhmes. Nëse ju pëlqen ndonjë nga këto fraza, mos hezitoni t'i shkruani ato dhe t'i mbani afër jush në mënyrë që në këtë mënyrë t'i mbani mend ato kur të doni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.