30 frazat më të mira të Jiddu Krishnamurti

Profili i Jiddu Krishnamurti

Possibleshtë e mundur që nëse mendoni për psikologjinë, Platonin, Dekartin, Kantin, Sokratin… Por ju nuk e dini kush është Jiddu Krishnamurti (11 maj 1895 - 17 shkurt 1986), i cili ishte gjithashtu një mendimtar i shkëlqyer për kohën e tij. Përveç se ishte një mendimtar për ekzistencën dhe njerëzimin, ai ishte gjithashtu një shkrimtar dhe filozof Hindu. Ai la një trashëgimi të madhe reflektimesh që edhe sot janë ende të pranishme në zemrat e shumë njerëzve.

Ai nuk njohu në jetën e tij asnjë kombësi, fe, racë apo klasë shoqërore, pasi mendimi i tij ishte në eleminimin e çdo lloj kufiri ose barriere që do të pengonte lumturinë njerëzore. Ai mori medaljen e paqes të KB në 1984. Ai vdiq në moshën 90 vjeç, por reflektimet e tij janë përkthyer në gjuhë të ndryshme dhe vazhdojnë të rezonojnë fort.

Më poshtë ne duam t'ju tregojmë disa nga frazat e tij në mënyrë që në këtë mënyrë të mund të kuptoni se cili ishte mentaliteti i tij dhe pse ai udhëtoi në të gjithë botën duke mbajtur leksione, duke u përpjekur t'i bënte ata që e ndiqnin të kuptonin rëndësinë e një ndryshimi rrënjësor në njerëzim. Nevoja që njerëzit të lirohen nga barrat e brendshme të frikës, ira ose dhimbje. Ai mbrojti meditimin për të gjetur paqen e brendshme. Mos humbisni pasqyrimet e tij, sepse ato me shumë mundësi do t'ju bëjnë të mendoni për jetën dhe kuptimin e saj.

Jiddu Krishnamurti

Jiddu Krishnamurti citon

 1. Askush nuk ka frikë nga e panjohura; dikush ka frikë se e njohura nuk po i jepet fund.
 2. Vetëm individi i cili nuk është i bllokuar në shoqëri mund të ndikojë thelbësisht në të.
 3. Gjëja vendimtare për të sjellë paqe në botë është sjellja juaj e përditshme.
 4. Edukimi nuk është përvetësimi i thjeshtë i njohurive, ose mbledhja dhe korrelacioni i të dhënave, por duke parë kuptimin e jetës në tërësi.
 5. E tëra nuk mund të kuptohet nga një këndvështrim i vetëm, gjë që po përpiqen të bëjnë qeveritë, fetë e organizuara dhe partitë autoritare.
 6. Frika korrupton inteligjencën dhe është një nga shkaqet e egotizmit.
 7. Virtyti është liri, nuk është një proces izolimi. Vetëm në liri e vërteta mund të ekzistojë. Prandaj është thelbësore të jesh i virtytshëm dhe jo i respektueshëm, sepse virtyti prodhon rregull. Ai është vetëm i respektueshëm, është i hutuar, në konflikt: vetëm ushtrimi i respektueshëm i vullnetit të tij si një mjet rezistence, dhe një person i tillë nuk mund ta gjejë kurrë të vërtetën sepse nuk është kurrë i lirë.
 8. Duke i dhënë diçkaje një emër ne jemi kufizuar në vendosjen e saj në një kategori dhe mendojmë se e kemi kuptuar atë; ne nuk e shikojmë më nga afër. Por nëse nuk e emërtojmë, jemi të detyruar ta shohim. Me fjalë të tjera, ne i afrohemi lules, ose çfarëdo qoftë ajo, me një ndjenjë të re, me një cilësi të re të ekzaminimit: ne e shikojmë atë sikur të mos e kishim parë kurrë më parë.
 9. Kur dikush është i vëmendshëm ndaj gjithçkaje, bëhet i ndjeshëm dhe të jesh i ndjeshëm do të thotë të kesh një perceptim të brendshëm të bukurisë, do të thotë të kesh ndjenjën e bukurisë. Seminari Jiddu Krishnamurti
 10. Vetëm nëse dëgjojmë, mund të mësojmë. Dhe të dëgjuarit është një akt heshtjeje; vetëm një mendje e qetë, por jashtëzakonisht aktive mund të mësojë.
 11. Fjala "arrij" nënkupton përsëri kohën dhe distancën. Mendja është kështu një skllav i fjalës arrij. Nëse mendja mund të heqë qafe fjalët "marr", "arrij" dhe "arrij", atëherë shikimi mund të jetë i menjëhershëm.
 12. Dashuria ofron vetveten ashtu si lulja jep parfumin e saj.
 13. Nuk kuptohet së pari dhe pastaj vepron. Kur e kuptojmë, kjo ngjeshje absolute është veprim.
 14. Kjo do të thotë që ata duhet të shikojnë veten e tyre, se duhet të bëhen gjithnjë e më të vetëdijshëm për ndikimet që kërkojnë t'i kontrollojnë dhe t'i sundojnë ato; do të thotë që ju kurrë nuk duhet të pranoni pa mend, por gjithmonë duhet të pyesni, hetoni dhe të jeni në gjendje rebelimi.
 15. Kur themi nuk e di, çfarë kuptojmë?
 16. Nuk kuptohet së pari dhe pastaj vepron. Kur e kuptojmë, kjo ngjeshje absolute është veprim.
 17. Feja e të gjithë njerëzve duhet të jetë të besojnë në vetvete.
 18. A e keni vërejtur ndonjëherë që frymëzimi vjen kur nuk po e kërkoni? Vjen kur të gjitha pritjet ndalen, kur mendja dhe zemra qetësohen.
 19. Shmangia e një problemi shërben vetëm për ta intensifikuar atë, dhe në këtë proces braktiset vetëkuptimi dhe liria.
 20. Të mësosh për veten tënde kërkon përulësi, nuk kërkon kurrë të supozosh se di diçka, ka të bëjë me të mësosh për veten tënde që nga fillimi dhe kurrë të mos grumbullohesh.
 21. Ju jeni bota, nuk jeni të ndarë nga bota. Ai nuk është amerikan, rus, hindu, apo mysliman. Ju nuk jeni asnjë nga këto etiketa dhe fjalë, ju jeni pjesa tjetër e njerëzimit sepse vetëdija juaj, reagimet tuaja janë të ngjashme me ato të të tjerëve. Ata mund të flasin një gjuhë tjetër, kanë zakone të ndryshme, që është kultura sipërfaqësore, të gjitha kulturat janë dukshëm sipërfaqësore, por ndërgjegjja e tyre, reagimet e tyre, besimi, besimet e tyre, ideologjitë e tyre, frika, ankthet, vetmia e tyre, vuajtja dhe kënaqësia që ata janë të ngjashme me pjesën tjetër të njerëzimit. Nëse ndryshoni, kjo do të ndikojë në të gjithë njerëzimin. Seminari Jiddu Krishnamurti
 22. Nuk është shenjë e shëndetit të mirë që të përshtateni mirë në një shoqëri thellësisht të sëmurë.
 23. Mbjellja e grurit një herë, ju do të korrni një herë. Mbjellja e një peme, ju korrni dhjetëfish. Duke udhëzuar të veshurit, do të korrni njëqind herë.
 24. Liria është thelbësore për të dashur; jo liria e revoltës, jo liria për të bërë si të duam ose për t'u dorëzuar hapur ose fshehurazi dëshirave tona, por më tepër lirinë që vjen me mirëkuptimin.
 25. Vetëm kur mendja është e lirë nga idetë dhe besimet, ajo mund të veprojë si duhet.
 26. Jeta është një mister i jashtëzakonshëm. Jo misteri në libra, as misteri për të cilin flasin njerëzit, por një mister që njeriu duhet ta zbulojë vetë; dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme për ju të kuptoni të voglin, të kufizuarin, të parëndësishmen dhe të shkoni përtej gjithë kësaj.
 27. Lumturia është e çuditshme; vjen kur nuk po e kërkoni. Kur nuk po bëni një përpjekje për të qenë të lumtur, papritur, misteriozisht, lumturia është atje, e lindur nga pastërtia.
 28. Kuptimi i jetës është të jetosh.
 29. Kur nuk ka dashuri në zemrën tonë, na mbetet vetëm një gjë: kënaqësia; dhe kjo kënaqësi është seksi, prandaj ky bëhet një problem i madh.
 30. Fundi është fillimi i të gjitha gjërave, të ndrydhura dhe të fshehura. Në pritje për tu hedhur përmes ritmit të dhimbjes dhe kënaqësisë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gjon Pagëzori dijo

  Test i shkëlqyeshëm !!.

 2.   Drita Carrasco dijo

  Fraza që na ndihmojnë të kuptojmë botën në të cilën jetojmë dhe na lejojnë të njohim veten në liri.