34 frazat më të mira të Max Lucado

maksimal lucado

A keni dëgjuar ndonjëherë për Max Lucado? Ndoshta emri i tij tingëllon i njohur për ju ose ndoshta nuk e keni dëgjuar kurrë, por tani e tutje ka më shumë gjasa që të interesoheni për mendimet e tij. Max Lucado lindi në 1955 në Shtetet e Bashkuara. u diplomua nga Shkolla e Mesme Andrews, diplomuar në Komunikim në Universitetin e Krishterë Abilene me një master në Studimet Biblike prej tij.

Ai aktualisht është një shkrimtar i shitur më i mirë i krishterë. Ai është gjithashtu një predikues në Oak Hills Church of Christ në San Antonio, Texas. Pasuesit e tij janë të shumtë dhe gjatë gjithë karrierës së tij ai ka shkruar më shumë se 50 libra dhe ka më shumë se 80 milion kopje të shtypura për shitje. Nëse doni të dini më shumë për të ju thjesht duhet të kuptoni mendimet e tij dhe kështu të dini pse ai është kaq i rëndësishëm për të gjithë ndjekësit e tij.

Citate nga Max Lucado

Ai gjithmonë përpiqet të bëjë mirë, ai ishte një misionar së bashku me gruan e tij. Ndonjëherë ai refuzon ftesat për intervista televizive kur kjo do të thotë anulim i angazhimeve familjare ose të punës. Ai nuk është një njeri që konsumohet nga shitjet ose arritjet e tij, ai përpiqet të mbajë një zemër të përulur.

maksimal lucado

 1. Për të udhëhequr orkestrën, duhet t'i ktheni shpinën turmës.
 2. Ju ndryshoni jetën tuaj duke ndryshuar zemrën tuaj.
 3. A mund ta imagjinoni një jetë pa frikë? Po sikur besimi, jo frika, të ishte reagimi juaj i paracaktuar ndaj kërcënimeve?
 4. Njeriu krenar është rrallë një person mirënjohës, sepse ai kurrë nuk beson se ka marrë aq sa meriton.
 5. Ndonjëherë Zoti lejon tragjedi. Ai lejon që toka të thahet dhe rrjedhjet të rriten të zhveshura. Ai e lejon Satanin të bëjë kërdinë. Por nuk e lejon atë të ketë sukses.
 6. Mos i shihni fatkeqësitë tuaja si një ndërprerje të jetës, por si një përgatitje për të jetuar. Askush nuk tha që rruga do të ishte e lehtë ose se do të ishte pa vështirësi. Por Zoti do ta përdorë çdo shtrëngim për një gjë të mirë.
 7. Rreth katër ditë në javë, bëj mjaft mirë me kohën e lutjes në mëngjes. Por prapëseprapë, kjo është një gjë e gjëndur. Ajo që kam mësuar të bëj më mirë është të përpiqem ta mbaj mendjen time të kthyer drejt Zotit dhe veshin tim të kthyer drejt Zotit gjatë gjithë ditës, dhe mendoj se jam më i mirë në këtë, por kam një rrugë të gjatë për të bërë.
 8. Ju e dini që njerëzit thjesht supozuan, 'Epo, gjithë jetën time do të jem i përhumbur. Kjo nuk duhet të jetë e vërtetë. Ekziston një mënyrë për të pirë nga prania e Zotit aq shumë sa shqetësimi fillon të shpërndahet. maksimal lucado
 9. Gabimi i vetëm është të mos rrezikosh të bësh një të tillë.
 10. Njerëzit shikojnë mënyrën se si veprojmë sesa të dëgjojnë ato që themi.
 11. Pak shi mund të ndryshojë kërcellin e një lule. Pak dashuri mund të ndryshojë një jetë.
 12. Dashuri, gëzim, paqe, mirësi, besim, mirësi dhe vetëkontroll. Atyre ua bëj ditën.
 13. Mos lejoni që pengesat e garës t'ju ndalojnë të shijoni ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fund.
 14. Njerëzit që bëjnë një ndryshim nuk janë ata me letra kredenciale, por ata që kujdesen për të.
 15. E kaluara nuk ka pse të jetë burgu juaj. Ju keni një zë në fatin tuaj. Ju keni diçka për të thënë në jetën tuaj. Ju keni një zgjedhje në rrugën që ndiqni.
 16. Kryesorja është kjo: trajto çështjet e sotme me forcën e sotme. Mos filloni të trajtoni problemet e nesërme deri nesër. Ende nuk keni fuqi për nesër. Ju keni mjaft për sot.
 17. Konflikti është i pashmangshëm, por luftimi është opsional.
 18. Gjithçka ndryshon kur hapemi para mundësisë që historia e Zotit të jetë edhe historia jonë.
 19. Ul pritjet e tua në tokë. Ky nuk është parajsë, mos prisni të jetë.
 20. Nuk ka asnjë mënyrë që mendjet tona të vogla ta kuptojnë dashurinë e Zotit. Por kjo nuk do të thotë se ai nuk arrin te ne.
 21. Zemra e një gruaje duhet të jetë aq e fshehur në zot sa që një burri do të duhet të kërkojë zotin vetëm për ta gjetur atë.
 22. Falni dhe jepni sikur të ishte shansi i fundit. Dashuria sikur nuk ka nesër, dhe nëse vjen nesër, përsëri dashuri.
 23. Besimi nuk është vetëm besimi se Zoti do të bëjë atë që ju dëshironi. Shtë besimi se Zoti do të bëjë gjënë e duhur.
 24. Megjithëse nuk mund ta shohim qëllimin dhe planin e tij, Zoti i qiejve është në fronin e tij dhe ka kontroll të plotë të universit dhe jetës sonë.
 25. Falja është të hapësh një derë për të liruar dikë dhe të kuptosh se ishe i burgosuri.
 26. Mirënjohja ngre shikimin, heq sytë nga gjërat që na mungojnë në mënyrë që të shohim bekimet që zotërojmë. Asgjë nuk e vret ftohtësinë dimërore të ditës si flladi i mirënjohjes.
 27. Mos u shqetëso për të pasur fjalët e duhura; shqetësoheni për të pasur zemrën e duhur. Ai nuk kërkon elokuencë, por vetëm ndershmëri.
 28. Ju nuk keni qenë një aksident. Ju nuk jeni prodhuar në masë. Ju nuk jeni një produkt i mbledhur në masë. Ju ishit planifikuar qëllimisht, posaçërisht të talentuar dhe të pozicionuar në tokë nga mjeshtri mjeshtër. maksimal lucado
 29. Ne i kemi konsideruar vuajtjet tona ndryshe. "Dhimbja ime tregon mungesën e Zotit" do të zëvendësohej nga: "Dhimbja ime zgjeron qëllimin e Zotit".
 30. Nëse zoti do të kishte një frigorifer, fytyra juaj do të ishte mbi të. Nëse do të kisha një portofol, fotografia juaj do të ishte mbi të. Ai ju dërgon lule çdo pranverë dhe një agim çdo mëngjes.
 31. Zoti të do ashtu siç je, por nuk pranon të të lë ashtu siç je. Ai dëshiron që ju të jeni si Jezusi.
 32. Bëhu përsëri fëmijë. Qesh Perbindeshi i biskotave. Marr një sy gjumë. Kërkoni falje nëse lëndoni dikë. Ndiqni një flutur. Bëhu përsëri fëmijë.
 33. Adami akuzoi Evën. Kaini vrau vëllanë e tij të vogël. Abrahami gënjeu për Sarën. Rebekah favorizoi Jakobin. Jakobi mashtroi Esaun dhe menjëherë pjellë një bandë me njerëz që ruanin. Libri i Zanafillës është plot me katastrofa familjare.
 34. Mendimet e Zotit nuk janë mendimet tona, madje nuk janë as si tonat. Ne nuk jemi as në të njëjtën lagje. Ne mendojmë: mbrojmë trupin; ai mendon: shpetoje shpirtin. Ne ëndërrojmë një rritje të pagës; ai ëndërron të rritë një njeri të vdekur. Ne shmangim dhimbjen dhe kërkojmë paqe. Zoti përdor dhimbjen për të sjellë paqe. Ne vendosim: "Unë do të jetoj para se të vdes". Ai na urdhëron: "Vdisni që të mund të jetoni". Ne e duam atë që është korruptuar. Ai e do atë që duron. Ne gëzohemi për arritjet tona. Ai gëzohet në rrëfimet tona. Ne u tregojmë fëmijëve tanë yllin e Nike dhe u themi me një buzëqeshje miliona dollarëshe, "Bëhu si Mike". Zoti tregon gdhendësin e kryqëzuar me buzë të përgjakura dhe me anë të shpuar dhe i thotë: "Bëhu si Krishti".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.