45 citate të paparashikueshme nga Charles Bukowski

nënshkrimi i Charles Bukowsky

Charles Bukowski (16 gusht 1920 - 9 mars 1994) u konsiderua si një shkrimtar i madh, si dhe i mallkuar. Mendimet dhe frazat tuaja nuk janë mendime tuaja tipike, as nuk janë fraza tipike. Kjo të bën të mendosh "jashtë vazos" për ekzistencën njerëzore dhe jetën ... ndër shumë mendime të tjera. Ai u përqendrua në realizmin e ndyrë dhe letërsinë e pavarur.

Ai e jetoi jetën në maksimum, gjithmonë veproi me instiktet e tij në mendje dhe reflektonte në çdo gjë që vinte në letër. Ai kishte dhjetëra vepra dhe shkruajti poezi, romane, ese dhe tregime. Ai jetoi me shumë alkool, seks, dhunë dhe thyerje të zemrës ... tema që i pasqyroi në shumë nga veprat e tij. Të shkruash për Charles ishte si një katarsis që jo të gjithë mund ta kuptonin.

Ai shkruajti për atë që i ndodhte çdo ditë, nuk e konsideronte veten të lumtur sepse nuk besonte në lumturi dhe ky mendim pasqyrohet në fjalitë e tij. Besoni apo jo, Charles Bukowski është një shkrimtar i cili, megjithëse vdiq në 1994, ende lexohet dhe admirohet gjerësisht nga shumë. Tjetra do t'ju lëmë disa fraza që me siguri nuk do t'ju lënë indiferentë.

charles bukowski

Charles Bukowski citon

 1. Qytetërimi është një çështje e humbur; politikë, një gënjeshtër absurde; punë, një shaka mizore.
 2. Dashuria është për njerëzit e vërtetë.
 3. Ai nuk u ndie kurrë i vetmuar; sa më i ndarë nga njerëzit ishte, aq më mirë ndihej.
 4. Nuk ka engjëj në llogore.
 5. Ndonjëherë shikoj duart e mia dhe kuptoj se mund të kisha qenë një pianist i shkëlqyeshëm apo diçka tjetër. Por çfarë kanë bërë duart e mia? Gërvishtjet e topave të mi, nënshkrimi i çeqeve, lidhja e këpucëve, larja e tualeteve, etj. Unë i kam tretur duart. Dhe mendja ime.
 6. Nëse doni të dini se cilët janë miqtë tuaj të vërtetë, nxitini ata të hidhen në burg.
 7. Ajo ishte një shpirt pak a shumë i mirë, por bota është plot me shpirtra pak a shumë të mirë dhe shikoni ku jemi.
 8. Shkova shumë pak në kinema sepse isha mjaftueshëm vetë për të vrarë kohën time, nuk kisha nevojë për ndihmë shtesë.
 9. Ajo që ka rëndësi është se sa mirë ecni nëpër zjarr.
 10. Vetmia e vërtetë nuk kufizohet domosdoshmërisht kur jeni vetëm.
 11. Sa të trishtueshme ishin ato vite, duke pasur dëshirën dhe nevojën për të jetuar, por pa pasur aftësinë.
 12. Problemi me botën është se njerëzit e zgjuar janë plot dyshime ndërsa njerëzit budallenj janë të sigurt në vetvete.
 13. Dashuria është një formë paragjykimi. Ju e doni atë që ju nevojitet, e doni atë që ju bën të ndiheni mirë, e doni atë që ju përshtatet.
 14. Shkrimtarët e mëdhenj janë njerëz të pahijshëm. Ata jetojnë padrejtësisht, duke kursyer më të mirën për letrën.
 15. Ky është problemi me pirjen, mendova, duke i derdhur vetes një pije.
 16. Kur ndodh diçka e keqe, ti pi për ta harruar; nëse ndodh diçka e mirë, ju pini për të festuar; dhe nëse asgjë nuk ndodh, ju gjithashtu pini që diçka të ndodhë.
 17. Ata mund t'ju shohin duke vdekur në një ulluk dhe ata do t'ju kalojnë dhe do t'ju pështyjnë.
 18. Nuk ishte dita ime. As java ime, dhe muaji im dhe viti im. Jo jeta ime. Dreq!
 19. Ndonjëherë njerëz të parëndësishëm që qëndrojnë në një vend për një kohë të gjatë, arrijnë një fuqi dhe prestigj të caktuar. portreti Charles Bukowski
 20. Goodshtë mirë të ndjesh armiqësi, mban kokën të pastër.
 21. Njeriu ka lindur për të vdekur - çfarë do të thotë kjo? Humbje kohe dhe pritje. Prisni për kolektivin. Në pritje të një palë gjinj disa natë gusht në një dhomë hoteli në Las Vegas. Prisni që minjtë të këndojnë. Prisni që gjarpërinjtë të rriten krahët. Duke humbur kohe.
 22. Vdekja po pi cigare.
 23. Kur dashuria bëhet një komandë, urrejtja mund të bëhet një kënaqësi.
 24. Nuk më intereson se çfarë më bëjnë kur vdes; Ata mund të më djegin, mund të më presin, mund t'i japin topat e mi shkencës, nuk më intereson.
 25. Një intelektual thotë një gjë të thjeshtë në një mënyrë të komplikuar. Një artist thotë një gjë të komplikuar në një mënyrë të thjeshtë.
 26. Sigurisht që është e mundur të duash njerëzit e tjerë nëse nuk i njeh mirë.
 27. Dashuri? Njerëzit nuk duan dashuri; ata duan të kenë sukses, dhe një nga gjërat që mund të bëjnë është dashuria.
 28. Më pëlqen të mendoj për të gjithë ata njerëz që më mësuan gjëra që nuk i kisha imagjinuar kurrë më parë.
 29. Nëse doni të dini se ku është Zoti, pyesni një pijanec.
 30. Asnjë dhimbje nuk do të thotë fundi i ndjenjës; secila nga gëzimet tona është një marrëveshje me djallin.
 31. Ne jemi këtu për të vrarë luftën. Ne jemi këtu për të qeshur me fatin dhe për të jetuar jetën tonë aq mirë sa vdekja dridhet kur na pret.
 32. Në fund përfunduam të çmendur dhe të vetëm.
 33. Ajo që më duhej vërtet ishte një shishe birrë me etiketë të lagur dhe ato pika të bukura të ftohtit në sipërfaqen e gotës.
 34. Ju mund ta identifikoni lehtësisht shpirtin e lirë kur e shihni.
 35. Ndonjëherë një burrë duhet të luftojë aq shumë për jetën sa nuk ka kohë ta jetojë atë.
 36. Shumicën e kohës, gjëja më e mirë në jetë është të mos bësh asgjë fare, të kalosh kohë duke reflektuar.
 37. Besimi është i mirë për ata që e kanë, për sa kohë që nuk ma hedhin mbi kokë. Unë kam më shumë besim te hidrauliku im sesa te jem i përjetshëm. Instaluesit bëjnë një punë të mirë. Ata e lënë mutin të rrjedhë.
 38. Gjithmonë do të ketë para dhe kurva dhe pijanecë, derisa të bie bomba e fundit.
 39. Më shumë se një burrë i mirë ka përfunduar në lumë për shkak të një gruaje.
 40. Nëse jeni një dështim, shanset janë të mëdha që të jeni një shkrimtar i shkëlqyeshëm.
 41. Rruga për në ferr do të jetë plot shoqëri, por gjithsesi do të jetë jashtëzakonisht e vetmuar.
 42. Pothuajse të gjithë kanë lindur gjeni dhe janë varrosur budallenj. charles bukowski duke buzëqeshur
 43. Më mirë të dëgjoj për një endacak amerikan sot sesa një zot i vdekur grek.
 44. Më duket se jeta është plotësisht pa interes, dhe këtë e ndjeva sidomos kur isha duke punuar tetë orë në ditë. Shumica e burrave punonin tetë orë në ditë, dhe as ata nuk e donin jetën. Nuk ka asnjë arsye për të dashur jetën për dikë që punon tetë orë në ditë, sepse ai është një humbës.
 45. Dallimi midis një demokracie dhe një diktature është se në një demokraci ju mund të votoni para se t'i bindeni urdhrave. Në një diktaturë nuk duhet të humbni kohë për të votuar.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.