Lojëra të trupit të njeriut për fëmijë

trupi i njeriut bebe

Të mësosh për trupin e njeriut nuk është e lehtë pasi është komplekse. Ka shumë organe dhe kocka që e përbëjnë atë, ka shumë emra, secili organ ka një funksion, ka shumë emra për kockat dhe nuk është e lehtë të mbash mend gjithçka. Necessaryshtë e nevojshme të dihet se si funksionon në trupin e njeriut, përveç që të keni këtë informacion, identifikoni nga vijnë sëmundjet fizike kur ato ndodhin.

Për fëmijët e vegjël ju mund të mendoni se është shumë informacion, por për fat të mirë, ka lojëra që i ndihmojnë të vegjëlit në shtëpi të kuptojnë këto koncepte në mënyrë që ata të mësojnë për trupin e tyre dhe të argëtohen në të njëjtën kohë.

Lojëra të bordit

Në këtë seksion ne do t'ju tregojmë rreth disa lojërave në tryezë që janë ideale për fëmijët për të luajtur dhe argëtuar, dhe gjithashtu, e gjithë familja mund të luajë.

trupi i njeriut bebe

Mësoj ... Trupin e njeriut

Kur fëmijët e kuptojnë se si funksionon trupi i tyre, ata janë në gjendje të krijojnë një identitet më të mirë që nga fëmijëria e tyre e hershme. Kjo lojë shpërblehet për fëmijët midis 4 dhe 7 vjeç. Ka katër enigma për të vendosur dhe zbuluar trupin e një djali dhe një vajze. Ai gjithashtu tregon organet dhe kockat kryesore. Ai gjithashtu ka lojëra dhe aktivitete plotësuese për celularin me një aplikacion.

mësoj në shkollë
Artikulli i lidhur:
Si mësojnë fëmijët

Laboratori i anatomisë

Kjo lojë është për fëmijë pak më të rritur, nga 8 vjeç. Përfshin enigmat e trupit të njeriut por me përmbajtje më të detajuar. Zakonisht është shumë interesante për fëmijët sepse ka një shikues me rreze X për ta përdorur me materialin e lojës. Ata gjithashtu kanë mundësinë të ndërtojnë një skelet me organet e përfshira.

Magnet trupi

Kjo lojë është ideale për fëmijët midis 7 dhe 12 vjeç dhe ata mund të pretendojnë të jenë mësues për të mësuar miqtë e tyre për pjesët e trupit të njeriut. Ata duhet të rikompozojnë imazhet e ndryshme të trupit të njeriut me një mbështetje magnetike ku duhet të vendosen. Përfshin katër letra me informacione në lidhje me skeletin, organet dhe muskujt e trupit të njeriut. Fëmijët me profesion si mësues ose mësues do të kënaqen vërtet me këtë lloj loje.

trupi i njeriut bebe

operacion

Kjo lojë është shumë themelore, por është argëtuese dhe fëmijët kanë tendencë ta pëlqejnë atë për shkak të mënyrës se si realizohet. Shtë një lojë klasike që fëmijët vazhdojnë ta duan brez pas brezi. Ka një natyrë lozonjare dhe edukative që na ndihmon të identifikojmë pjesët e trupit të njeriut, siç janë disa kocka dhe organe. Ato duhet të jenë shumë precize kur heqin secilën nga pjesët e trupit nga ana tjetër me piskatore sepse nëse makina bip (kur pjesa prek buzën e vrimës) ... ajo do të ketë humbur!

Lojëra për të vazhduar të mësuarit

Në këtë pjesë do t'ju tregojmë disa lojëra që nuk janë në tryezë, por që do të kënaqemi dhe do të argëtohemi duke mësuar pjesët e trupit të njeriut.

Vizato shokun tënd në madhësi reale

Fëmijët kanë tendencë ta pëlqejnë shumë këtë aktivitet pasi u pëlqen të vizatojnë të tjerët. Por kjo është edhe më e veçantë ... ka të bëjë me një letër-muri të madh dhe me një fëmijë të shtrirë në letër dhe tjetra duhet të vizatojë skicën e trupit në letër.

Pasi të jetë vizatuar silueta, ata do të duhet të vizatojnë pjesët e trupit (fytyrën, sytë, gojën) dhe të tjerët. Pastaj kukulla pikturohet dhe pritet në pjesë si një enigmë. Kur të bëhet zvogëlimi do të duhet të montohet sërish për të parë që fëmijët të kujtojnë se si i vendosin pjesët e ndara përsëri së bashku.

marr një sy gjumë
Artikulli i lidhur:
Dremitja përmirëson të mësuarit tek fëmijët e vegjël

Cila është pamja ime

Për të luajtur këtë lojë, fëmija juaj do të duhet t'ju tërheqë dhe ju duhet të pozoni pa lëvizur. Fëmija juaj do të duhet të vizatojë pjesët e fytyrës dhe pjesët e trupit të njeriut. Së pari do të duhet të vizatoni skicën dhe pastaj ta plotësoni me pjesën tjetër të pjesëve. Pasi të ketë mbaruar kjo, fëmija do të duhet të pikturojë vizatimin, duke parë ngjyrën e syve, flokëve, fytyrës ... gjithçka.

guessing

Gjëegjëzat gjithmonë u pëlqejnë fëmijëve, sepse ata duhet të mendojnë gjëra. Isshtë një lojë klasike që gjithashtu mund të ndihmojë në mësimin e pjesëve të trupit të njeriut dhe është një mënyrë për të tërhequr përsëri vëmendjen e fëmijëve mbi këtë temë. Ideali është të luani me fëmijët me pyetje në mënyrë që fëmijët të thonë pjesët e trupit me qëllimin për të zbuluar përgjigjen e enigmës. Shembuj të pyetjeve të lehta: Ku vendoset një shall? Pse

Nëse përdorni sende veshjesh për ta bërë këtë lojë dhe ua jepni hua fëmijëve për t'i përdorur, ata do të argëtohen më shumë dhe do t'i kushtojnë më shumë vëmendje asaj që po thoni.

Puzzles

Puzzles rreth trupit të njeriut janë gjithashtu një shpikje e shkëlqyeshme për fëmijët dhe për ata që të zbulojnë se cilat janë pjesët e trupit të tyre ndërsa plotësojnë enigmën me pjesët e sakta. Mund të bëhet me enigma që krijohen për këtë funksion dhe duke krijuar enigmat e tyre të trupit të njeriut duke vizatuar dhe prerë pjesët.

Siç mund ta shihni, ka shumë lojëra që fëmijët mund të zgjedhin për të mësuar trupin e njeriut. Nëse keni fëmijë të vegjël, ju mund t'i përshtatni lojërat me moshën e tyre ose edhe të këndoni këngë në mënyrë që ata të kujtojnë përmes rimave dhe vallëzimeve dhe që në këtë mënyrë, filloni të brendësoni pjesët e trupit të njeriut.

Të mësuarit nuk duhet të jetë i lodhshëm dhe me lojëra dhe punë të mirë, fëmijët do të kënaqen me të mësuarit. Pa e kuptuar ju do të mësoni për diçka po aq të rëndësishme sa trupi i njeriut dhe gjithashtu, ata do të jenë në gjendje të kuptojnë konceptet që kur të punojnë në to do të jenë shumë më të lehta për ta. Këto lojëra janë të mira për fëmijët, jo vetëm për shkak të vetë të mësuarit, por sepse ata e kuptojnë që të mësuarit nuk duhet të jetë i mërzitshëm, larg tij. Në varësi të qasjes tuaj ndaj koncepteve, fëmijët mund të kënaqen vërtet duke zbuluar gjëra të reja.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.