Ushtrime aktive të dëgjimit për të përmirësuar marrëdhëniet tuaja

dëgjimi aktiv

Dëgjimi aktiv është i nevojshëm për komunikim të mirë midis dy personave. Dëgjimi është përbërësi më themelor i aftësive të komunikimit. Të dëgjuarit nuk është diçka që thjesht ndodh, Të dëgjuarit është një proces aktiv në të cilin merret një vendim i vetëdijshëm për të dëgjuar dhe kuptuar mesazhet e folësit.

Dëgjimi aktiv ka të bëjë edhe me durimin, dëgjuesit nuk duhet të ndërpresin pyetje ose komente. Të dëgjuarit aktiv përfshin t'i japësh personit tjetër kohë për të eksploruar mendimet dhe ndjenjat e tij. atyre duhet t'u jepet koha e duhur për këtë.

Të dëgjuarit është një aftësi komunikimi pasi kalojmë 70-80% të orëve tona të zgjimit në një formë komunikimi ... megjithëse shumica prej nesh janë dëgjues të dobët dhe joefikasë ... shumë njerëz nuk janë të mirë dhe të mirë, prandaj është mirë të punojmë në dëgjimi aktiv kështu që kjo mund të përmirësohet dhe kështu përmirësojnë komunikimin e mirë.

dëgjimi aktiv

Përfitimet e dëgjimit aktiv

Dëgjimi aktiv ka shumë përfitime të rëndësishme për komunikimin midis njerëzve dhe është e nevojshme ta merrni parasysh për të qenë të vetëdijshëm për rëndësinë e punës suaj. Disa nga përfitimet e tij janë:

 • Ndërtoni besim midis njerëzve. Përmirëson ndershmërinë dhe njerëzit e tjerë hapen emocionalisht.
 • Zgjero perspektivën tënde. Mënyra se si e kuptoni jetën varet nga mendimet tuaja dhe dëgjimi i këndvështrimeve të të tjerëve ju lejon të mësoni më shumë se si t’i shihni gjërat.
 • Përmirësoni durimin. Nëse jeni një dëgjues i mirë, kjo është për shkak se keni marrë kohë dhe jeni përpjekur të jeni të tillë. Durimi është i nevojshëm për të qenë në gjendje të dëgjojmë me kujdes pa gjykim.
 • Ju bën më të ndjeshëm. Ju do të ndiheni më të lidhur me njerëzit e tjerë dhe me ndjenjat tuaja.
 • Do të keni më shumë kompetencë dhe njohuri. Me aftësi më të mira dëgjimi do të jeni një person më i aftë, do të jeni më efikas dhe do të jeni më të suksesshëm në çdo fushë të jetës tuaj.
 • Kurseni kohë dhe para. Dëgjimi efektiv jo vetëm që zvogëlon rreziqet e keqkuptimeve dhe gabimeve që mund të jenë shumë të dëmshme, por gjithashtu kursen kohë dhe para duke shmangur fillimin e një detyre ose projekti përsëri, vetëm sepse udhëzimet e dhëna ishin keqinterpretuar.
 • Ndihmon për të zbuluar dhe zgjidhur problemet. Duke dëgjuar në mënyrë aktive, ju do të jeni në gjendje të dini saktësisht se çfarë mendojnë të tjerët dhe për këtë arsye, do të jeni në gjendje të bëni përmirësime në rast se lind ndonjë lloj konflikti.
dëgjimi aktiv në bisedë
Artikulli i lidhur:
Dëgjimi aktiv: mënyra më e mirë për të komunikuar me të tjerët

Ushtrime për të përmirësuar dëgjimin aktiv

Në mënyrë që të përmirësoni dëgjimin tuaj aktiv, duhet të bëni disa ushtrime dhe të merrni parasysh aspekte të tjera.

dëgjimi aktiv

 • Parafrazoni ato që ju tregojnë. Shembull: "Pra, ju doni që ne të ndërtojmë shkollën e re në stilin e shkollës së vjetër?"
 • Pohim verbal i shkurtër. Shembull: "Unë e vlerësoj kohën që keni marrë për të biseduar me mua"
 • Bëni pyetje të hapura. Shembull: “Unë e kuptoj që nuk jeni të kënaqur me makinën tuaj të re. Çfarë ndryshimesh mund të bëjmë në të? "
 • Bërja e pyetjeve specifike. Shembull: "Sa punonjës keni punësuar vitin e kaluar?"
 • Përmendja e situatave të ngjashme. Shembull: "Unë kam qenë në një situatë të ngjashme pasi kompania ime e mëparshme më bëri të tepërt".
 • Përmblidhni pyetjet. Shembull: një kandidat për punë që përmbledh kuptimin e tij për një pyetje të paqartë gjatë një interviste.
 • Vëzhgoni njerëzit duke folur. Shembull: një lehtësues takimesh që inkurajon një anëtar të qetë të ekipit të ndajë pikëpamjet e tyre mbi një projekt.
 • Përmblidhni bisedat në grup. shembull: një menaxher i cili përmbledh ato që janë thënë në një takim dhe kontrollon me të tjerët nëse është e saktë.
 • Keni kontakt të mirë me sytë dhe tund kokën.
 • Jini të vetëdijshëm për gjuhën joverbale vet dhe të tjerët.

Këshilla për t'u bërë një dëgjues aktiv dhe për të përmirësuar aftësitë aktive të dëgjimit

Këto këshilla mund t'ju ndihmojnë.

Shikoni altoparlantin dhe mbani kontaktin me sy

Të flasësh me dikë ndërsa je i shpërqendruar nga gjëra të tjera si shikimi në ekranin e celularit është mosrespektimi i bashkëbiseduesit tuaj. Kontakti me sy konsiderohet si një përbërës themelor i komunikimit efektiv. Kur flasim, ne shikojmë në sytë e njëri-tjetrit. Shikoji ata, edhe nëse ata nuk të shikojnë ty. Ndrojtja, pasiguria ose emocione të tjera, së bashku me tabutë kulturore, mund të pengojë kontaktin me sy në disa njerëz në rrethana të caktuara.

dëgjimi aktiv

Jini të vëmendshëm dhe të relaksuar

Jepni folësit vëmendjen tuaj të plotë dhe pranojeni mesazhin. Njohin se komunikimi jo-verbal është shumë i fuqishëm. Të jesh i vëmendshëm:

 • Mbani kontakt me sy me altoparlantin
 • Shkoni te folësi
 • Kushtojini vëmendje asaj që thuhet

Lëreni mendimet shpërqendruese

Mbroni mendërisht shpërqendrimet, siç janë aktiviteti i sfondit dhe zhurma. Gjithashtu, përpiquni të mos përqendroheni në theksin e folësit ose gjestet e të folurit deri në pikën ku ato bëhen shpërqendrime. Më në fund, mos u shpërqendroni nga mendimet, ndjenjat ose paragjykimet tuaja.

Mbani një mendje të hapur

Dëgjoni pa gjykuar personin tjetër ose kritikuar mendërisht gjërat që ju thonë. Nëse ajo që ju thotë ju alarmon, shkoni përpara dhe alarmohuni, por mos i thoni vetes: "Epo, ishte një veprim budalla." Sapo të kënaqeni me gjykime të çuditshme, ju keni kompromentuar efektivitetin tuaj si dëgjues.

Dëgjoni pa arritur në konkluzione dhe mos ndërprisni për të përfunduar fjalitë tuaja. Mos harroni se folësi po përdor gjuhën për të përfaqësuar mendimet dhe ndjenjat brenda trurit të tij. Ju nuk e dini cilat janë ato mendime dhe ndjenja, dhe mënyra e vetme për të zbuluar është duke dëgjuar.

Mos e ndërpritni dhe mos e ndërpreni atë që flet folësi

Fëmijët u mësuan se ishte e vrazhdë të ndërpritej. Sigurisht që e kundërta po modelohet në shumicën e programeve biseduese dhe shfaqjeve të realitetit, ku tolerohet sjellja me zë të lartë, agresive dhe të drejtpërdrejtë, nëse nuk inkurajohet. Ndërprerja dërgon një larmi mesazhesh:

 • Unë jam më i rëndësishëm se ti
 • Ajo që kam për të thënë është më interesante.
 • Nuk më intereson se çfarë mendoni
 • Nuk kam kohe per mendimin tuaj

Ne të gjithë mendojmë dhe flasim me ritme të ndryshme. Nëse jeni një mendimtar i shpejtë dhe një folës i shkathët, barra është mbi ju që të relaksoheni me ritmin tuaj. për komunikuesin më të ngadaltë dhe më të zhytur në mendime, ose për personin që ka probleme të shprehet.

Bëni pyetje për të sqaruar se çfarë thonë të tjerët

Kur nuk kuptoni diçka, natyrisht, duhet t'i kërkoni folësit që t'ju shpjegojë atë. Por në vend që ta ndërpresësh, prit derisa folësi të ndalet. Pastaj thuaj diçka si: Kthehu mbrapa një sekondë. Nuk e kuptova atë që sapo thatë për… » Atëherë mund të përmbledhni ato që ai sapo tha për t'u siguruar që e keni kuptuar mirë atë dhe se bashkëbiseduesi juaj sheh që ju jeni të vëmendshëm ndaj asaj që ai po thotë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.