Dështimi për të përmirësuar një aftësi

të përmirësojë një aftësi
Le të takojmë Brunon.

Ai është 11 vjeç dhe po përpiqet të mësojë një lëvizje të re futbolli. Bruno lëviz ngadalë, duke e ndier topin të rrokulliset poshtë tabanit të këpucëve. Mundohuni të mësoni elastik, një manovër e kontrollit të topit në të cilën Bruno lehtë prek topin me pjesën e jashtme të këmbës së tij dhe pastaj e lëviz me shpejtësi përreth për ta shtyrë në drejtim të kundërt me pjesën e brendshme të këmbës së tij.

Kur lëvizja bëhet në mënyrë korrekte, të jep përshtypjen se lojtari e ka topin në një brez elastik. Bruno përpiqet, dështon; atëherë ndalo për një moment dhe mendo. Përsëriteni lëvizjen më ngadalë dhe dështojnë përsëri… Topi rrëshqet nga këmba e tij. Pastaj ndalet dhe mendon përsëri. Tani kaloni lëvizjen edhe më ngadalë, duke e ndarë atë në pjesë: së pari kjo, pastaj ajo dhe së fundi ajo.

Fytyra e tij është e tensionuar; shikimi i tij është aq i përqendruar sa do të krijonte përshtypjen se mendja e tij është diku tjetër. Në këtë moment diçka ndodh: Bruno fillon të zotërojë lëvizjen.

Përmirësoni një aftësi

Kur shohim njerëz duke praktikuar ose provuar në mënyrë efektive, ne shpesh e përshkruajmë fenomenin me fjalë të tilla si "vullneti" ose "përqendrimi". Por këto shprehje nuk janë plotësisht të sakta, pasi ato nuk kapin karakteristikën klasike të këtij fakti: ngjitjen në një shpat të akullt. Njerëzit që janë brenda farërave të farës talent Ata kryejnë një aktivitet që duket, në shikim të parë, i çuditshëm dhe befasues, ata kërkojnë kodrat e shpateve të rrëshqitshme.

Ashtu si Bruno, ata po veprojnë qëllimisht skajet e aftësive të tijkështu që ata e dinë se do të dështojnë. Dhe, disi, këto gabime do t'i bëjnë ato të përmirësohen.

Meqenëse ju kam dhënë shembullin e Brunos, ju lë me një video në lidhje me kontrollin e topit:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.