A ka vërtet dashuri me shikim të parë?

Ka shumë njerëz që pretendojnë se kanë ndjerë shtrëngimin duke parë dikë në rrugë që i bën ata të ndihen të dashuruar në një mënyrë të shpejtë dhe të drejtpërdrejtë, madje janë bërë disa studime dhe është provuar që dashuria me shikim të parë mund të përjetohet më shumë se një herë në ditë, megjithëse kërkime të tjera kanë treguar se nuk ekziston.

Ende nuk është provuar konkretisht se mund të ekzistojë, megjithëse shumë njerëz thonë se ata e kanë ndjerë shtrëngimin në disa kohë të jetës së tyre kur shohin dikë që tërheq vëmendjen e tyre në rrugë, në një kafene, ndër të tjera.

Çfarë është dashuria me shikim të parë?

çfarë është dashuria me shikim të parë

Emri nënkupton atë që do të thotë. Shtë një ndjenjë e fortë dashurie që një individ mund ta ndiejë kur sheh një person për herë të parë kudo. Disa shembuj të kësaj situate mund të jenë kur dy miq takojnë një mik të njërit prej tyre, dhe kur shfaqen ndihet një lidhje që shkakton flutura në stomak, ngjyra të ngrohta në fytyrë dhe karakteristika të tjera që mund të vlerësohen kur ka dashuri. .

Kjo shtypje mund të dëshmohet në mënyra të ndryshme, e rëndësishme dhe karakteristike e saj është se është e shpejtë, që do të thotë se është vetëm për një moment, por mund të bëhet aq e fortë sa që individi ndjen nevojën për të folur me personin tjetër për të kështu që ta njohësh atë.

Shenjat e dashurisë në shikim të parë

Sipas kritereve mjekësore, në momentin e saktë që një person bie në dashuri, një proces kimik mund të vërehet në trup për shkak të faktit se ekziston një sekretim i hormoneve, i njohur si oksitocinë të cilët janë të ngarkuar të bëjnë që fytyra juaj të skuqet, të ndjehen djersitje, nerva, ndër të tjera.

Kur një person jeton një moment në të cilin ai ndjeu dashuri me shikim të parë, mund të ketë ndjesi tipike të një dashurie normale, dhe madje edhe të tjera që mund të jenë shkaku i veprimeve që nuk janë kryer në momentin në të cilin ndodh.

Shumë dëshmi të individëve të cilët kanë kaluar një moment si ky dhe nuk kanë pasur mundësi të flasin me personin, dhe për këtë arsye ta njohin atë, priren të kenë një përgjigje të fajit dhe zhgënjimit të vetvetes, një shembull i kësaj janë tipike mendime të tilla si "Pse nuk i flisni me të? "Sikur ta kisha pyetur emrin" Ndër shumë të tjerë.

Në raste të tjera ka ndodhur që ndjenja është aq e fortë sa që individi ka tendencë të bëhet plotësisht nervoz, kështu që ata nuk mund të shqiptojnë as edhe një fjalë të vetme, duke u bërë krejtësisht pa fjalë në prani të personit tjetër, e cila mund t'i shtohet më sipër si përgjigje ndaj duke mos thënë asgjë.

Mendimi për atë person mund të pasqyrohet për ditë e madje javë, derisa të arrijë një ditë e dorëheqjes në të cilën individi thjesht heq dorë dhe fillon të harrojë atë dashuri të shpejtë.

Një nga efektet më të forta të oksitocinës është rritja e temperaturës së trupit që mund t’u shkaktojë njerëzve kur janë afër një personi që i tërheq, kështu që ka të ngjarë që ata të përjetojnë djersitje në duar dhe të rriten në tonin e fytyrës si një përgjigje e natyrshme .

Shenja për të zbuluar dashurinë me shikim të parë

Ka shumë mënyra për të ditur nëse keni ndjerë ndonjëherë dashuri me shikim të parëGjëja e rëndësishme për të qenë në gjendje ta bëni këtë është të paktën të krijoni një bisedë me personin, edhe pse nëse ekziston një mundësi, disa ndjenja që mund të vërehen në të gjitha rastet gjithashtu e bëjnë atë të dukshme.

Nervat: Siç është përmendur tashmë në seksionin mbi indikacionet e dashurisë së shpejtë, nervat do të jenë gjithmonë të pranishëm kur keni një ndjenjë të tillë dhe është një përgjigje e natyrshme që qeniet njerëzore kanë në praninë e një personi që i bën ata të ndihen të plotë të jetës dhe lehtësi.

Lidhja e menjëhershme: Në rast se ka një bisedë midis të dy njerëzve mund të ketë një ndjenjë të një lidhjeje të veçantë që do t'ju bëjë të ndiheni sikur e keni njohur njëri-tjetrin për shumë vite, dhe përfshirëse të jetëve të mëparshme.

Nevoja për të shqiptuar dashurinë: Përkundër faktit që ata e kanë njohur vetëm njëra-tjetrën për një kohë të shkurtër, ose nuk kanë folur kurrë me njëri-tjetrin, mund të ketë një ndjenjë kaq të fortë sa që praktikisht e detyron individin të zbulojë atë që ndjen për personin tjetër.

Personi besohet të jetë perfekt: Për shkak se kjo ndjenjë është jashtëzakonisht spontane për momentin, mund të mendohet se personi që po kalon para individit është unik dhe i përsosur dhe se nuk ka ngjashmëri me asgjë që ai ka parë më parë në tërë jetën e tij.

Dashuria me shikim të parë sipas shkencës

Në botën e shkencës kësaj teme nuk i është dhënë rëndësia e duhur, megjithëse kohët e fundit një grup studiuesish nga Holanda filluan të kryejnë disa hulumtime në terren me tema të ndryshme për të përcaktuar nëse njerëzit në të vërtetë mund të dashurohen në fillim. Visheni siç besoni.

Nëse analizohet koncepti që një individ mund të dashurohet me faktin e thjeshtë të vëzhgimit të një tjetri pa pasur nevojë të flasësh me të, ta njohësh atë dhe të mësohesh me të mund të tingëllojë pak fantazuese, meqenëse shumë njerëz meritojnë një kohë të mirë edhe për të menduar për dashurinë, e cila është ajo që njihet si një pasion i gradualizuar, për shkak të kësaj ishte që një grup shkencëtarësh filluan me një projekt për të përcaktuar nëse kjo në të vërtetë mund të jetë e vërtetë.

Gjatë procesit, disa njerëz të gjinive të ndryshme u ftuan të shkojnë në takime të shpejta për të qenë në gjendje të arrijnë efektin e dashurisë në shikim të parë në një mënyrë efektive, pasi kësaj iu bë një pyetësor secilit dhe secilit prej të ftuarve, në të cilën një pjesë e madhe pretenduan se kishin ndjerë ndjesinë që përshkruhet si dashuri e shpejtë, megjithëse ishte e mundur të tregohej se në realitet ajo që ndjenin subjektet ishte tërheqja fizike ndaj njerëzve në vend të një dashurie si të tillë.

Dëshira seksuale është shumë e fortë tek qeniet njerëzore, kështu që në momentin që një partner i mundshëm vizualizohet kudo që të mund të shkaktojë ndjesi të këtij lloji, megjithëse në kulturë merret si dashuri me shikim të parë Por në të vërtetë është vetëm epshi

E vërteta e gjithë kësaj është se nuk ka qenë ende e mundur të sqarohet 100% se çfarë mund të nënkuptojnë këto ndjenja që secila dhe çdo qenie njerëzore mund dhe do të ndiejë në një farë kohe në jetën e tyre, ose për arsye të epshit ose që ju me të vërtetë bini dashuri me vetëm duke parë një person tjetër një herë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.