Çfarë është ekologjia dhe cilat janë degët e ndryshme të saj

Degët e ekologjisë janë të larmishme, pasi kjo shkencë, siç tregon emri i saj, është studimi i popullatës ose qenieve që banojnë në një vend specifik. Si dhe habitatet dhe klimat e ndryshme që mund të ketë një zonë e caktuar dhe si këta faktorë ndikojnë në qeniet që banojnë atje.

Kjo e ka zanafillën në vitin 1866 kur një shkencëtar rus ndërthuri studimet e jetës (Biologji), dhe studimin e shtresave të brendshme dhe sipërfaqeve tokësore (gjeologji), duke e strukturuar atë si studim i të gjitha qenieve të gjalla dhe kushtet që ato ndikojnë në habitatet e tyre.

Aktualisht këto studime kanë treguar përkeqësimin që i kemi shkaktuar mjedisit ose habitatit tonë, duke i kontaminuar ato me mbeturinat tona, duke dëmtuar dete, ujëra të ëmbla, pyje, xhungla dhe male, duke ulur çdo herë mundësinë e një jete më të mirë për njerëzimin, Për këtë arsye, fushatat kanë filluar në të gjitha fushat për të promovuar kujdesin për planetin tokë.

Degët kryesore të Ekologjisë

Ka shumë degëzime të këtij studimi, shumica e tyre janë ndarje të llojeve të ndryshme të jetës që banojnë në tokë, dhe madje mund të ndahen edhe në kushtet në të cilat jetojnë, nëse janë të përshtatshme, ose optimale për një zhvillim më të mirë të një specie, dhe si do të ndikonte në to, në nivelin e jetëgjatësisë dhe pjelljes së një specie të caktuar.

Këto janë disa nga degët e Ekologjisë dhe gjithçka që lidhet me studimet e saj.

 • Njeriu: përqendrohet në studimin e racës njerëzore, sjelljen e saj, zakonet e saj, mjedisin në të cilin jeton, normat e lindjeve dhe vdekjeve, të cilët janë faktorët që ndikojnë në to dhe zgjidhjet e ndërmjetësuara përmes studimit të saj.
 • Nga komuniteti: bazohet në studimin e një habitati që ka disa specie që ndajnë të njëjtën hapësirë ​​territoriale, larmia e këtyre bashkësive llogaritet me dy përbërës: pasuria, e cila është numri i specieve që ekzistojnë në të njëjtën hapësirë ​​dhe drejtësia, që do të thotë bollëku i jetës së secilës specie.
 • Dinamika e popullsisë: Karakterizohet duke studiuar shkaqet e ndryshme që mund të shkaktojnë ndryshimin e bollëkut të një popullsie dhe se si kjo mund të ndikojë në mbijetesën e saj në të ardhmen.
 • Të sistemeve: Një nga degët më të reja të kësaj shkence, zbaton llogaritjet matematikore në kompjuterë që analizojnë të dhënat, me qëllim gjetjen e zgjidhjeve dhe kuptimin e problemeve konstante që paraqet mjedisi dhe ekosistemet.
 • Etoekologjia: Shtë shkenca që studion sjelljen e qenieve të gjalla, të cilat mund të jenë nga kafshët, te bimët ose mikroorganizmat në habitatet e tyre natyrore.
 • Ekologjia e popullsisë: një popullatë është një numër i caktuar individësh dhe kjo shkencë studion sjelljen e saj, ndryshimin në kohë dhe strukturën e saj, duke studiuar gjithashtu rrethanat që mund të lindin dhe të ndikojnë në numrin e individëve në të.
 • Habitatet: Ky studim studioi mjediset në të cilat jetojnë individët, popullatat ose komunitetet dhe si ndikon cikli i tyre i jetës.
 • Aplikuar: Bëhet fjalë për përdorimin e të gjitha koncepteve dhe termave të shkencës në problemet kryesore të njerëzimit, për të marrë zgjidhje konkrete për to, dhe kështu të përmirësojmë cilësinë e jetës së këtij komuniteti.
 • Mikrobik: Bazohet në studimin e organizmave bakterialë dhe habitateve të tyre, të cilët përbëjnë një pjesë të rëndësishme të popullatës së planetit tokë.
 • Evolucionare: Shtë përgjegjës për studimin e teknikave të mbijetesës dhe strukturimin e specieve, në mënyrë që të mësojë më shumë rreth popullatave dhe / ose komuniteteve të studiuara.

Ekologjia me respekt për shoqërinë e sotme

Të gjitha burimet e nevojshme duhet të përdoren për të përhapur idenë e ekologjisë, ashtu si bëjnë kompanitë e mëdha për të shitur produkte, në mënyrë që të rinjtë, të cilët përfaqësojnë praktikisht gjysmën e popullsisë së tokës, të bëhen më entuziastë për të bashkëpunuar. Me këtë interesante dhe të rëndësishme tema.

Ka shumë mënyra për të përdorur informacionin në lidhje me degët e ekologjisë si një mjet i prodhimit ekonomik, pasi ajo është bërë gjithnjë e më e vetëdijshme për këtë temë dhe ka ardhur në interes të shumë njerëzve. Ka madje kompani që janë të përkushtuara për krijimin e artikujve "ekologjikë", përdorimi i të cilave nuk ndikon në jetën në tokë ose zvogëlon dëmtimin në krahasim me produktet konvencionale.

Ju mund të përmendni disa nga këto produkte ose aktivitete të krijuara me "mendime të gjelbërta", të cilat nuk ndikojnë aspak në cilësinë e jetës së çdo qenieje të gjallë.

 • Turizmi ekologjik: Shumë njerëz e pëlqejnë idenë për të kontribuar në procesin e rikuperimit të mjedisit, prandaj disa vende filluan të praktikojnë shëtitje ekologjike, të cilat zakonisht janë udhëtime me biçikleta të cilat nuk prodhojnë CO2 kur ngasin ato.
 • Makina elektrike: Meqenëse makinat që përdorim sot prodhojnë shumë përbërës të dëmshëm për mjedisin, kanë filluar të krijohen motorë elektrikë, të cilët kanë stacione karikimi në shumë pjesë të qyteteve.
 • Paketimi ekologjik: Megjithëse nuk përdorej plastika në të kaluarën, sot ky produkt është shumë i popullarizuar në mesin e industrive të mëdha për prodhimin e të gjitha llojeve të paketimit të disponueshëm, të cilat për shkak të konsumit të tij të lartë kanë krijuar sasi të mëdha të mbeturinave të grumbulluara në mjedis. Prandaj, ata kanë filluar të përdorin dhe të prodhojnë kontejnerë më të qëndrueshëm, të cilët njerëzit nuk i hedhin vetëm në një përdorim.

Dhe këto janë vetëm disa shembuj të sasive të produkteve që po bëhen për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me një çështje aq të rëndësishme sa studimi i habitatit tonë.

Ekologjia është një shkencë shumë e rëndësishme për njerëzimin, sepse duke studiuar sjelljen, zakonet, mjedisin dhe lindjen tonë, ajo mund të na ofrojë mënyra më të thjeshta dhe më të sigurta për të siguruar vazhdimësinë e specieve dhe ruajtjen e mjedisit në vendin ku ne banojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.