Dita e Dymbëdhjetë: Shoqërohuni

Mirësevini në këtë Sfidë për 21 ditët e para të janarit. Çdo ditë vendos një detyrë të re që mund ta realizosh. Në fund të këtyre 21 ditëve do ndihesh me mire nëse përfshini detyrat e caktuara në rutinën tuaj.

Sot ju lë me Detyra numër dymbëdhjetë: Shoqërohuni.
Shoqërohuni
Ka shumë mënyra të lidhjes shoqërore: vullnetarizmi është një prej tyre. Ju gjithashtu mund të jeni pjesë e një komuniteti: Kisha është një komunitet i madh që ofron aktivitete të shumta përveç shkuarjes në meshë çdo të Dielë.

Në qytetin tim, Pamplona, ​​ekzistojnë të ashtuquajturat Qendrat Qytetare: Në to ka dhoma kompjuterash, biblioteka, kafene, hapësira për fëmijë, dhoma ku jepen konferenca. Në këto qendra qytetare ata organizohen aktivitete të të gjitha llojeve: sporte (disa kanë pishinë), kuzhinë, ...

Çfarëdo që të bëni, bëjeni atë me njerëzit. Aktivitetet e përbashkëta janë të mira për shëndetin tuaj fizik dhe mendor, sipas studimeve të shumta.

Përfitimet e shoqërimit.

Shoqërohuni

1) Ato ofrojnë informacione: Vendosja e një marrëdhënieje me një person tjetër përfshin një shkëmbim njohurish, përvojash dhe këshillash që pasurojnë shpirtin tuaj dhe mund t'ju frymëzojnë në jetë.

2) Mbështetje emocionale: Ndarja e një problemi me një person të besuar mund të ndihmojë në lehtësimin e një barre të brendshme.

3) Ato ofrojnë një ndjenjë të përkatësisë: Kjo ndjenjë jo vetëm që ndihmon në përforcimin e identitetit të një personi, por gjithashtu ndihmon në parandalimin dhe kapërcimin e depresionit dhe ankthit.

4) Ato përmirësojnë funksionimin mendor: Aktivitetet e grupeve ndihmojnë në mbajtjen aktive të mendjes dhe në ruajtjen e niveleve të dëshirueshme të serotoninës, kimikatit të trurit të lidhur me humorin. Mungesa e ndërveprimit shoqëror ul nivelet e serotoninës.

Epo, siç mund ta shihni, shoqërimi ka përfitime të shumta. Detyra e sotme është të rrisni jetën tuaj shoqërore pak gjatë ditëve të ardhshme. Ju do të shihni se si ndiheni më mirë.

Unë ju lë me 11 detyrat e mëparshme:

1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat

8) Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi

9) Dita 9: Meditimi

10) Dita 10: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme

11) Dita e Njëmbëdhjetë: Zbuloni vlerat tuaja


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.