Cilat janë detyrat e fëmijëve në shtëpi: Lista për të bërë

fëmijët në punët e shtëpisë

Detyrat e fëmijëve në shtëpi nuk janë detyrim, Ato janë një domosdoshmëri që duhet të bëhen që kur fëmijët janë shumë të vegjël. Sapo fëmijët të jenë rreth dy vjeç, ata duhet të fillojnë të bëjnë punë shtëpie që janë në përpjesëtim me aftësinë e tyre për ta bërë atë. Që kjo të jetë pozitive, prindërit gjithashtu duhet të bëjnë pjesën e tyre.

Ndonjëherë fëmijët mund ta kenë të vështirë të bëjnë detyrat e shtëpisë, është absolutisht normale! Prindërit duhet të jenë të durueshëm dhe t’i mësojnë fëmijët e tyre të kryejnë detyrën sipas moshës së tyre, në mënyrë që pak nga pak ta përmirësojnë atë. Por Edhe nëse ata i bëjnë gjërat gabim, ju nuk keni pse t'i bëni për to, ju duhet t'i mësoni t'i bëjnë ato siç duhet.

Detyrat e fëmijëve

Ndonjëherë prindërit, të vetëdijshëm për nevojën për t'i dhënë përgjegjësi fëmijës, pengohen duke ditur se çfarë të bëjnë dhe çfarë të presin. Lista e mëposhtme ka për qëllim të përmbushë këtë nevojë.

Lista është kumulative. Ndërsa fëmija përparon në moshë ose klasë, ai mund të vazhdojë të ruajë përgjegjësitë e kaluara dhe të marrë përgjegjësi të reja. Ndonjëherë një fëmijë nuk e gjen më argëtuese të kryejë një detyrë pasi nuk është më një sfidë e re. Punët e përditshme që janë përgjegjësi personale e fëmijës, të tilla si vendosja e shtratit, larja e rrobave dhe rregullimi i dhomës së tij, nuk duhet të bëhen më për të. Detyrat që ndihmojnë të gjithë familjen mund të ndërrohen, ose mund të jepet një përzgjedhje detyrash. Lista, që synon të sugjerojë mundësi, është vetëm një pikënisje e nënshtruar situatës dhe krijimtarisë së të rriturit që vëzhgon fëmijën.

fëmijët në punët e shtëpisë

Në trajnimin për këto përgjegjësi, mund të jetë më e mençur të vazhdohet gradualisht. Së pari, krijon ose forcon marrëdhënien, dhe pastaj përmes bisedave miqësore, i rrituri dhe fëmija së bashku mund të përcaktojnë se si fëmija mund të bëhet një anëtar kontribues i familjes. Para caktimit të detyrave të shtëpisë, do të ishte e dobishme të mbash parasysh parimet e mëposhtme:

 • Fëmijët kanë të drejta dhe përgjegjësi. Pa këto të drejta, përveç që tërhiqet në mënyrë arbitrare dhe impulsive nga i rrituri, fëmija mund të ndihet i dominuar ose hakmarrës dhe do t'i rezistojë çdo përpjekjeje për të arritur bashkëpunimin e tyre.
 • Fëmijët duhet të këshillohen për punët që duhet të bëhen. Pasi të kenë ndihmuar në identifikimin e punës, ata ndihmojnë në vendosjen e standardeve për punën dhe angazhohen në vlerësimin e punës së përfunduar.
 • Lërini fëmijët të zgjedhin se cilat detyra do të donin të bënin. Të mos bësh asgjë NUK është një opsion i pranueshëm. Ata vazhdojnë me zgjedhjen ose pranojnë pasojat.
 • Lejoni që pasojat të pasojnë logjikisht nga puna jo e plotë. Mos flisni para kohe se çfarë do të ndodhë nëse dikush nuk e mban zotimin.
 • Vendosni afate kohore të përshtatshme për kryerjen e një detyre. Nëse fëmija merr pjesë në vendosjen e këtyre kufijve, ai do të jetë më i gatshëm t'u përmbahet atyre. Ju mund të pyesni: "Sa kohë ju nevojitet?" Përdorimi i një kohëmatësi kuzhine ndihmon. Disa kohëmatës mund të priten në xhepin e një fëmije.
 • Detyra të ndryshme. Fëmijët mërziten lehtë me të njëjtat detyra. Atyre u pëlqejnë sfidat e reja.
 • Fëmijëve u pëlqen të kalojnë në një punë më sfiduese; privilegje të reja që ata mund të marrin tani që janë më të mëdha / më të forta / më të mençura.
 • Përdorni sens të përbashkët në sasinë e detyrave të shtëpisë që pritet nga secili fëmijë. Ju mund të bëheni të pamotivuar dhe të mos bëni asgjë nëse ndiheni sikur duhet të bëni shumë.
 • Mos harroni se ju jeni modeli i "rendit". Mos prisni rregull dhe pastërti nga fëmijët që nuk i prisni nga vetja.
 • Kontrolloni standardet tuaja personale. Ndoshta ju jeni një perfeksionist, ndiheni pakëndshëm nëse gjërat janë paksa në vend ose shqetësoheni për atë që mendojnë të tjerët. Mësoni ta pranoni shtëpinë si një vend aktiviteti për anëtarët e familjes, jo si pasqyrim të vlerës tuaj personale.
 • Ndoshta më e vështira: mos bëni kurrë për fëmijën atë që mund të bëjë për veten e tij.

fëmijët në punët e shtëpisë

Përgjegjësitë e familjes për fëmijët

Përgjegjësitë e familjeve për moshat 18 muaj deri në 2 XNUMX/XNUMX vjet

 • Ruani lodrat me ndihmë.
 • Përmbush kërkesat e thjeshta si "A mund ta hedhësh këtë larg?" Ose "Ju lutemi ruajeni këtë" (të rriturit tregojnë për vendndodhjen).
 • Merr pjesë (në mënyrë të papërsosur) në punët e shtëpisë që ju interesojnë, zakonisht detyrat e shtëpisë ende të pa përfunduara. Mund të provoni të pastroni, pastroni tryezën, vendosni tryezën, pastroni me fshesë me korrent, etj.
 • Përfshihen gjithnjë e më shumë në veshjen (i rrituri siguron veshje të lehta për tu trajtuar). Zhveshja vjen para se të vishesh.
 • Vendosni rondele dhe tharëse, shtypni butonin e fillimit.
 • Ai ushqehet në mënyrë të pavarur edhe pse ka nevojë për ndihmë.
 • Merrni pjesë në përgatitjen e ushqimeve të thjeshta

Përgjegjësitë e familjeve për moshën 2-XNUMX / XNUMX-vjeçare

 • Mblidhni lodrat pasi të keni përfunduar dhe vendosini në vendin e duhur (i rrituri siguron rafte dhe kontejnerë të ulët për secilin artikull).
 • Vendosni libra dhe revista në një raft.
 • Fshini dyshemenë ose trotuarin me një fshesë të vogël, përdorni një pastrues pluhuri me ndihmë.
 • Vendosja e pecetave, pjatave dhe takëmeve në tryezë (jo si duhet në fillim).
 • Pastroni atë që hidhni pasi të hani. Pastroni derdhjet.
 • Zgjidhni snack ose mëngjesin tuaj nga dy ose tre opsione.
 • Ndihmoni në larjen e enëve.
 • Përdorni banjën dhe lani me ndihmë.
 • Vishuni me ndihmë.

Përgjegjësitë e familjeve për fëmijët e moshës 3 dhe 4 vjeç

 • Vendosni tryezën.
 • Kurseni ushqim.
 • Ndihmoni me listën e blerjeve.
 • Ndiqni një orar për të ushqyer kafshët shtëpiake.
 • Ndihmoni në punën me oborrin dhe kopshtin.
 • Fshij
 • Bëni shtratin tuaj me ndihmë.
 • Mësoni receta të thjeshta.
 • Ndani lodrat dhe më pas vendosini larg.
 • Luaj pa mbikëqyrje të vazhdueshme të të rriturve.
 • Gëzoni një ndjenjë të arritjes kur kryeni detyrat në një tabelë detyrash.

Përgjegjësitë e familjeve për moshat 5-6 vjeç

 • Ndihmoni me planifikimin e vaktit dhe blerjet e ushqimeve.
 • Ndihmoni në përgatitjen e drekës për ta sjellë në shkollë.
 • Vendosni tryezën.
 • Ndihmoni në kuzhinë.
 • Merrni pjesë me përgatitje më sfiduese të ushqimit, përfshirë pjekjen dhe gatimin, me ndihmë.
 • Bëni shtratin dhe drejtojeni dhomën.
 • Zgjidhni rrobat një natë më parë, visheni pa ndihmë.
 • Ruani higjenën e mirë personale.
 • Palosni rrobat dhe vendosini larg.
 • Flisni në telefon dhe përgjigjuni saktë.
 • Kujdesuni për kafshët shtëpiake.
 • Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të pastër dhe të pastër.
 • Ai është në gjendje të ndihmojë në kujdesin e vëllezërve dhe motrave më të vegjël
 • Në kohë të ngarkuara mund të ndihmojë.

fëmijët në punët e shtëpisë

Përgjegjësitë e familjeve për moshat 6-12 vjeç

 • Të gjitha sa më sipër me një sfidë në rritje.
 • Përgatitni një vakt të thjeshtë në mënyrë të pavarur.
 • Kujdesuni për sendet tuaja.
 • Organizoni gjërat.
 • Filloni menaxhimin e parave
 • Konsideratë në rritje për të tjerët, sjellje të përshtatshme.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.