Si ta përballojmë dhimbjen dhe vuajtjen

“Shtë e vështirë të dihet se çfarë ka në mendje një person që hidhet nga një kat 30 ose 40 dhe që e di se ai nuk do të mbijetojë.

Shtë një përzierje paniku dhe është gjithashtu një përzierje e pafuqisë: duke ditur se nuk mund të bëjmë asgjë. Shtë një zgjedhje midis vdekjes duke rënë në boshllëk ose vdekjes së djegur në një zjarr që vjen ".

Dhimbje dhe vuajtje më 11 shtator

Luis Rojas Marcos Unë isha atje. Ky Sevillian nga lindja ishte, atëherë, drejtori i spitaleve publike në New York. Unë do të merrja pjesë në një takim në një nga Kullat Binjake. Pas rrëzimit të avionit të parë, shansi e bëri atë të takonte marshallin e zjarrit.

Psikiatri donte të telefononte me celularin e tij dhe e kuptoi se nuk funksionoi. Dikush i tha që të shkonte të telefononte nga një telefon fiks aty pranë. Ishte, në atë kalim kohe, kur kulla u shemb.

“Më vonë, zbulova se zjarrfikësi, me të cilin kam qenë, kishte vdekur. Ai kishte vdekur sepse ishin pikërisht aty ku isha unë, sepse kur u shemb kulla e parë, ajo ra mbi atë pjesë. Kjo ishte e vështirë.

Qëndrueshmëri për t'i rezistuar dhimbjes dhe vuajtjes.

Shansi është i një rëndësie vendimtare në jetën tonë. Askush nuk kursehet as nga dhimbja dhe as nga vuajtjet. Por janë aktet që janë rezultat i dhunës njerëzore ato që na vënë në provë për padrejtësinë e tyre. Për fat të mirë, psikiatria thotë se shumica prej nesh mund të shërohet nga një tragjedi. Ajo aftësi quhet elasticitet Dhe është një ndërthurje e forcës dhe fleksibilitetit.

Sidoqoftë, sociologët pohojnë se kufiri ynë është 2 ngjarje traumatike, jo më shumë.

“Për çfarëdo arsye, është një realitet që ka njerëz që kur përballen me një situatë që e shohin si të pamundur, vendosin ta hedhin në peshqir. Sidoqoftë, sot e dimë që shumica dërrmuese e njerëzve kanë atë aftësi për t’u përshtatur, rezistoni dhe rifitoni atë gjendje të mëparshme që kemi pasur ".

Edhe pse dihet se vuajtja nuk është e mirë për askënd. Ekziston mundësia e përjetimit të rritjes së madhe të brendshme kur përballeni me një dhimbje të madhe.

“Ekziston një grup njerëzish që përballen me fatkeqësi të tmerrshme që dikur i kapërcejnë ata thonë se zbuluan aspekte në vetvete që nuk i dinin se i kishin. Ata ndihen më të fortë nga sa mendonin se ishin. Të tjerët përmirësojnë marrëdhëniet e tyre me të tjerët, të tjerët ju tregojnë se ata dinë të ndajnë atë që është e rëndësishme nga ajo që nuk është dhe se ata fillojnë të shijojnë aspekte të jetës që më parë nuk u jepnin rëndësi atyre ".

Luis Rojas MarcosTani, Luis Rojas Marcos është një profesor i psikiatrisë në Universitetin e New York-ut dhe një anëtar i këshillit që merret me edukimin në kujdesin paliativ. Një nga shtyllat e rezistencës është gjetja e arsyeve për të jetuar.

«Për sa kohë që unë mund të lidhem me njerëz që më duan dhe me të cilët dua, për sa kohë që unë mund të përdor njohuritë e mia për të ndihmuar (sepse ndërsa ju ndihmoni, ju po ndihmoni veten), Unë do të kem arsye për të jetuar. Pastaj ekziston frika nga vdekja. Ideja e largimit nga kjo botë, unë nuk jam i kënaqur.

Një nga gjërat që kam mësuar në 11 shtator është se nuk festoj ditëlindjet. Unë festoj ditëlindjen sepse në çdo moment mund të përballemi me një situatë të pamundur. E festoj çdo ditë. Çdo ditë duhet të kemi tortën me qiri dhe të festojmë ditën ".

Gezuar dita


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.