Cilat janë dhe cilat janë dilemat etike profesionale?

Qenia njerëzore si individ shoqërorJu duhet ta njihni ndryshimin midis përkatësisë në shoqëri dhe jetesës me shoqërinë, kjo sepse jo të gjitha qeniet kanë të njëjtin sistem vlerash; Në çdo shoqëri, kulturë dhe rajon, ekzistojnë variabla të sjelljes që kushtëzojnë disa vendime që duhen marrë.

Nga dita në ditë, ne e gjejmë veten me dilema etike profesionale, pasi jo gjithmonë jemi dakord me shkallën e vlerave të kolegëve të tjerë, të cilët në një moment të caktuar ndikojnë në veprimet tona të të menduarit dhe punës falë tolerancës që bashkëjetesa duhet të ketë. Nëse keni qenë ndonjëherë i përfshirë në këtë lloj situate, ky artikull është për ju.

etikë

Çdo profesionist që frymëzon respekt dhe admirim tek të tjerët ka etikën si parim dhe përparësi. Të gjithë e dëgjojmë se kjo vlerë rezonon midis kërkesave që na paraqiten në qendrat arsimore dhe shtëpitë për të arritur të jesh person me integritet në jetë në përgjithësi.

Por, e vërteta është se jo të gjithë njerëzit e gëzojnë këtë vlerë jetike ose shumë e shtrembërojnë kuptimin e saj. Cili është kuptimi i etikës? Shkurtimisht, kjo disiplinë filozofike studion ndryshimin midis së mirës dhe së keqes dhe marrëdhënies së brendshme që këta dy faktorë kanë me moralin dhe sjelljen e qenies.

Parimet e etikës

Për të adresuar temën kryesore të këtij neni, është e nevojshme të dini cilat janë tre parimet themelore për të marrë një vendim, kjo, në rast të një dileme etike profesionale:

 • Duhet të ketë të paktën dy vendime të mundshme për të zgjedhur.  
 • Të gjitha mundësitë duhet të ekspozohen nën një lupë profesionale, e cila nuk përfshin emocione të brendshme që ndikojnë në mirëqenien e palëve të treta.
 • Vendimi përfundimtar duhet të jetë ai që është brenda pritjeve të të gjithëve, dhe me përfitime më të mëdha për ata që preken më shumë.

Ndonjehere, një dilemë etike mund të jetë shumë më komplekse, sepse pengesa kryesore, jo gjithmonë paraqet zgjidhje të këndshme për të gjithë.

Diplomacia duhet të jetë e zhytur në këtë lloj situate, natyrisht profesionalizmi është një element kryesor për një komunikim dhe zgjidhje më të mirë.  

Jeta profesionale

Jeta profesionale e qenies, ndikon në zhvillimin dhe vlerën e etikës, ka shumë njerëz që i përkasin degës së mjekësisë, arsimit, gazetarisë ose administrimit të biznesit, të cilët duhet të përballen dita ditës me dilema etike.

Megjithëse është e vërtetë që kjo vlerë i shoqëron ata që nga fillimi i studimeve të tyre të karrierës, ndonjëherë mund të bëhet një dhimbje koke, pasi pavarësisht nga fakti se ekzistojnë kode etike që mësohen në universitete dhe kompani, jo gjithmonë jeni të përgatitur për të analizuar situata komplekse që kërkojnë përpjekje dhe delikatesë të madhe.

Dilemat e shpeshta etike

Ndër profesionet e ekspozuara ndaj dilemave të shpeshta etike, mund të gjejmë si më poshtë:

psikologji

Kjo ka të bëjë plotësisht me informacionin që profesionisti merr nga pacientët e tij, në të gjitha rastet në të cilat personi merr pjesë në konsultë psikologjike, profesionisti duhet ta sigurojë atë që informacioni të trajtohet në mënyrë konfidenciale.

Ka disa raste shumë alarmante në të cilat profesionisti vë në dyshim parimin, dhe atëherë është ajo konfliktet etike profesionale, zakonisht ndodh kur profesionisti është në introspeksion.

Në raste të tjera, kjo dilemë është shkaktuar falë një zgjidhjeje të mundshme ligjore që profesionisti mendon se është e drejta e tij për të ekspozuar. Një shembull i qartë, kur pacienti zbulon abuzime dhe shkelje nga një anëtar i familjes tek profesionisti, ai / ajo e gjen veten në nevojën për të ndërmarrë veprime për këtë çështje me mjete ligjore.

Cfare mendoni ju A është i detyruar psikologu të procedojë ligjërisht?

Arsim

Pedagogët shpesh i frekuentojnë këto lloj dilemash, kjo për shkak të lirisë që profesionistët kanë në disa rajone për të vendosur mbi informacionin që do t'u japin studentëve të tyre.

Në çfarë mënyre dhe lloji të vlerësimit të zbatohet, së bashku me vlerat dhe parimet fetare që kanë fëmijët dhe adoleshentët në lidhje me edukimin që u jepet atyre në shtëpi.

Një shembull i qartë i një dileme profesionale ndodh kur mësuesi ose edukatori, si një profesionist etik, është i detyruar të prekni tema si edukimi seksual. Disa përfaqësues nuk janë pro edukimit seksual të hapur dhe të përgjegjshëm, dhe për këtë arsye, mësuesi është zhytur në këtë dilemë.

Cfare mendoni ju A është edukatori në detyrimin për të dhënë edukim seksual të hapur dhe të përgjegjshëm, pavarësisht nga besimet e ndryshme fetare dhe morale të studentëve të tij?

Mjekësia dhe Infermieria

Aktualisht, ekziston një fenomen shkak i diskutueshëm i quajtur abort, Kjo çështje është diskutuar në vende të ndryshme të botës, kryesisht, seksualiteti i lirë dhe i përgjegjshëm është aprovuar ku gratë vendosin plotësisht për seksualitetin dhe shtatzëninë e tyre, në vendet e tjera ajo vazhdon të jetë një temë e paligjshme dhe tabu.

Aborti është një shembull i qartë i dilemave etike profesionale të paraqitura shpesh nga profesionistë të mjekësisë. Si në vendet ku kjo praktikë është e ligjshme, ashtu edhe në ato ku nuk është e ligjshme.

Cfare mendoni ju A është i detyruar mjeku të ndërmarrë një abort edhe nëse kjo procedurë është e paligjshme në lokalitetin tuaj ose bie ndesh me bindjet tuaja morale dhe fetare?

gazetari

Ky është një nga profesionet më të bukura në botë, por gjithashtu paraqet shumë dilema etike.  Një nga karakteristikat e gazetarisë është që të ketë mundësi të ketë informacione "sekrete" dhe fuqinë që gazetari ka mbi destinacionin e informacionit që zotëron.

Disa subjekte qeveritare e njohin rëndësinë e të pasurit të gazetarisë në anën e tyre.Nganjëherë, sundimtarët e korruptuar ofrojnë shuma të mëdha parash për gazetarët për sa kohë që ata mbrojnë informacionin e ndjeshëm që kanë rreth veprimeve dhe procedurave të qeverive.

Ky është një shembull i qartë i dilemave etike profesionale, ku gazetari është i ekspozuar ndaj rreziqeve të mëdha.

Cfare mendoni ju A duhet që gazetari të përmbushë pasionin dhe profesionin e tij edhe nëse e vë jetën në rrezik?

Teknologjia e informacionit

Për profesionistin e ngarkuar me mbrojtjen dhe zhvillojnë teknologji informacioni, mund të jetë shumë e vështirë të punosh në një mjedis harmonik.

Një shembull i qartë i kësaj mund të ndodhë kur informacioni i ndjeshëm arrin në duart e profesionistit, por mund të përdoret për të mirën e njerëzimit.

Një rast tjetër mund të jetë që ai të merret me informacione për një koleg tjetër i cili nuk ka vepruar si duhet në funksionet e pozicionit të tij, duke penguar funksionimin e duhur të ndërmarrjes.

Cfare mendoni ju A duhet të fshihet një informacion i tillë apo duhet t'u ekspozohet eprorëve për zbatimin e duhur të ligjit?

Si të adresojmë një dilemë etike

Për të paraqitur më mirë këtë çështje, ne kemi studiuar mendimet e Leonardo Amaya, psikolog dhe profesor i Programit të Psikologjisë në Universidad del Rosario dhe Wilson Herrera, drejtor i Masterit në Filozofi që i përkasin të njëjtit universitet; të dy vlerësojnë një dilemë etike profesionale nën thjerrëzat e psikologjisë dhe na mësojnë përmes hapave të thjeshtë se si t'i qasemi një dileme etike:

 • Mendoni të ftohtë: Kurdoherë që kjo lloj teme do të trajtohet, përbërësit e bisedës duhet të jenë plotësisht brenda rrezes së sjelljes jo-viscerale, duke siguruar kështu që transmetimi i mesazhit të jetë shumë më i respektueshëm dhe i këndshëm për të gjithë.
 • Mos merrni vendime pa i konsideruar më parë ato: Nëse është një dilemë profesionale që përfshin palë të treta ose nëse vendimi është plotësisht personal, rreziqet, pasojat dhe fitoret e mundshme që do të sjellë kjo dilemë etike duhet të merren parasysh në të gjitha rastet.
 • Vlerësoni të gjitha zgjidhjet e mundshme: Të gjitha zgjidhjet duhet të vlerësohen në konsensus me palët e treta, në mënyrë që mirëqenia e përbashkët të mos preket 100%.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MIKE MELENDEZ dijo

  Përshëndetje. Unë jam një motivues dhe Trainer [udhëheqës] dhe dua t'ju përgëzoj që vendosët këtë çështje të Etikës Profesionale në sytë e botës. Më pëlqente ta lexoja sepse më freskoi studimet.

 2.   Maria del Roble Luna Pérez dijo

  Unë dua t'ju përgëzoj për çështjet që ekspozojnë veçanërisht këtë dilemë etike në profesione dhe shoh që këtu ata adresojnë disa nga profesionet që përballen me situata etike dhe besoj se këto tre hapa janë thelbësorë për të marrë një vendim, megjithatë shumë prej Ndonjëherë mund të gjejmë situata në të cilat puna dhe madje jeta do të vihen në rrezik. Unë mund të citoj rastin hipotetik të një gazetari, për shembull nëse ata i japin atij disa informacione aq të ndjeshme sa që vë në rrezik stabilitetin e vendit ose komunitetit ose zbulojnë disa veprime korruptive ose veprime që i kushtojnë atij punën e tij dhe për të njëjtën etikë ose parimet që nuk do të keni mend të zbuloni ato situata.
  Në rastin e një mjeku ose infermieri i cili duhet të kryejë një abort sepse eprorët e kërkojnë atë ose heshtin disa neglizhenca mjekësore, ata vetë do të bëhen bashkëpunëtorë të mundshëm nëse heshtin dhe nëse flasin për këtë, ata do të humbasin punën e tyre ose mund të refuzohen duke mbetur si ata që po përpiqen të diskreditojnë spitalin ose shokët e tyre, dhe mirë unë mund të përmend rastet e abuzimit të të miturve nga priftërinjtë dhe situata të tjera të tilla si krimet brenda fesë që heshten vetëm sepse është udhëheqësi fetar që e kryen atë ose për shkak të mos diskreditimit të fesë në vetvete, dhe mirë, shumë situata që kërkojnë guxim për të ndjekur etikën tonë.
  Nëse duhet guxim të jesh një person integral.

  Faleminderit për mundësinë për të vendosur komentin tim.

  MRH Ma Del Roble Luna