Dilni nga zona e rehatisë me këto rekomandime

La rehati Mund të përkufizohet ose kategorizohet si një gjendje mendore, në të cilën një individ është i qetë edhe pse mund të jetë në një situatë të keqe, domethënë, ai preferon të qëndrojë në atë gjendje pavarësisht nga aspektet negative që e rrethojnë; kjo e fundit frika e avancimit, rritjes dhe zhvillimit si person.

Gjatë gjithë këtij artikulli ne do të flasim për përfitimet e largimit nga zona e rehatisë dhe gjithashtu disa rekomandime që do t'ju lejojnë ta bëni atë më lehtë. Thjesht duhet të keni këmbëngulje, disiplinë dhe të përpiqeni sa më mirë për të shijuar jetën.

Pse është e nevojshme të largoheni nga zona e rehatisë?

Megjithëse kjo gjendje mendore mund të mbrojë dhe mbrojë një person për një kohë, pas një periudhe të gjatë ndikon negativisht tek ai; pasi zakoni dhe zakonet mund të sjellin pasoja të padëshiruara. Përveç kësaj, shumica e njerëzve që qëndrojnë në këtë zonë kanë tendencë të zhvillojnë apati dhe ndjenja ose emocione të ngjashme me ato të përjetuara nga ata që vuajnë nga depresioni ose ndonjë çrregullim mendor.

Prandaj, fakti i largimit nga ajo zonë eliminon atë mundësi ose ndryshon jetën e kujtdo që merr vendimin për ta bërë këtë. Kjo si pika kryesore dhe e dobishme për ata që guxojnë të marrin hapin e parë. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të theksohen përfitimet e tjera të daljes nga kjo gjendje shpirtërore.

Ju do të jeni shumë më të fortë në aspekte të ndryshme

Jeta ndërsa përparon na falsifikon falë përvojave që jetojmë. Këto preken kur qëndrojmë në zonën tonë të rehatisë; kështu që do të na mungojë shumë për të mësuar dhe vonuar zhvillimin tonë si individë.

Sapo të arrini të kapërceni një ose më shumë nga frikën tuaj më të thellë (të tilla si dështimi dhe humbja e asaj që keni ose të qenit më keq se në gjendjen tuaj aktuale), kjo do t'ju lejojë të ecni përpara me vendosmëri më të madhe. Gjë që zakonisht garanton suksesin e njerëzve.

Nga ana tjetër, të gjithë kemi nevojë të mësojmë të biem dhe, nga ana tjetër, të ngrihemi; pasi që në këtë hap të fundit, është kur përpjekja jonë shkon shumë më larg dhe ne arrijmë gjëra të pabesueshme. Nëse nuk e lejoni veten të bini dhe largohuni nga zona e rehatisë, nuk mund të jesh më i fortë.

Ju do të zhvilloni krijimtarinë tuaj

Duke lënë mënjanë rutinë dhe e përditshme, ju do të jeni në gjendje të zhvilloni tuajin aftësi krijuese; Epo, do t'ju duhet të luftoni ose të merreni me stimuj të ndryshëm të brendshëm dhe të jashtëm që do të përjetoni gjatë rrugës.

Në atë moment do të jeni në gjendje të gjeni zgjidhje që nuk mendonit se ekzistonin; Epo, nuk e keni imagjinuar kurrë që keni atë problem ose thjesht keni menduar se ai nuk ka zgjidhje në mënyrën tuaj të mëparshme të jetës. Përveç kësaj, njerëzit që rrezikojnë shpesh kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë aspekte të personalitetit të tyre që promovojnë krijimtarinë.

Ju do të zhvilloni vetëbesim dhe siguri

Njerëzit të cilët nuk mund të dalin nga zona e tyre e rehatisë karakterizohen nga qenia të frikësuar dhe të pasigurt; pasi që frika i mban ata larg dhe ata dyshojnë në aftësitë e tyre për t'u përballur me ta. Sapo të arrini të thyeni atë barrierë dhe të përballeni me botën për të arritur të gjitha qëllimet, objektivat dhe ëndrrat që keni vendosur ndonjëherë për veten tuaj; atëherë kjo është kur ju do të filloni të besoni në veten tuaj.

Sapo të filloni ta shihni veten duke zgjidhur probleme dhe duke jetuar ditë për ditë, atëherë do të mendoni se jeni me të vërtetë një individ i aftë për të arritur gjëra që nuk do t’i kishit imagjinuar kurrë. Ju do të filloni besoni më shumë në aftësitë dhe instiktet tuaja, i cili do të ushqehet me përvojat e fituara gjatë rrugës.

Ju do të jeni në gjendje të zhvilloheni si një person

Ndonjëherë ne thjesht përqendrohemi tek materiali (për të mos thënë shumicën e kohës), duke lënë mënjanë rritjen dhe zhvillimin tonë të brendshëm. Sipas mendimit tim, unë mendoj se është e pamundur të arrijmë potencialin tonë të plotë pa u zhvilluar më parë vetvetja si njerëz, të paktën të njohim veten dhe të lejojmë veten të eksplorojmë botën.

Shumica e njerëzve të suksesshëm e dinë saktësisht se si janë, ata shkuan në aventura dhe besuan në projekte që shumica ose të gjithë dyshuan. Ata preferuan të rrezikojnë suksesin, duke ditur që nëse bien, ata thjesht duhet të ngrihen dhe të provojnë përsëri.

Rekomandime për të dalë nga zona e komoditetit

Pasi të keni lexuar përfitimet ose avantazhet e largimit nga zona juaj e rehatisëJu me siguri do të inkurajoheni dhe motivoheni ta bëni këtë. Megjithëse mund të jetë e qartë, në shumë raste kemi nevojë për ndihmë ose mbështetje për të na dhënë një shtytje; kështu që ky informacion kërkon t'ju ndihmojë të kuptoni se çfarë dhe pse duhet të ndiqni këto këshilla.

Mundohuni të kontrolloni zakonet

Ata thonë se qenia njerëzore është në gjendje të mësohet me çdo gjë në vetëm 21 ditë; që do të thotë që gati një muaj të jesh në një apartament të ri mund të bëhet zakon. Nëse kësaj i shtojmë duke kaluar dy vjet në të, atëherë do të imagjinoni sa e rrënjosur do të jetë ajo rutinë për individin.

Për shumë njerëz ky shembull spontan mund të ndikojë në jetën e tyre; pasi që me faktin e thjeshtë të mos daljes nga ajo apartament në të cilën ata ndiheshin rehat, ata mund të humbnin një mundësi unike. Për shembull, një promovim pune në një zonë tjetër të qytetit ose një qyteti tjetër.

Ne duhet të jemi të qartë se gjithçka në këtë jetë është e përkohshme dhe se nëse mësohemi me gjërat, do të humbasim kohë të vlefshme që mund të investojmë në marrjen e përvojave të reja që ofrojnë njohuri që do të përdorim në të ardhmen.

Ndryshoni rutinat tuaja

Duke marrë parasysh këshillën e mëparshme, rekomandohet që të filloni të dilni nga zona e rehatisë, të ndryshoni rutinat tuaja për ato të ngjashme ose krejtësisht të ndryshme. Këto mund të zbatohen në aspekte të ndryshme të jetës tuaj, të tilla si ushqimi, marrëdhënia, puna ose studimet, ndër të tjera.

Disa shembuj për të ndryshuar rutinat tuaja mund të jenë:

 • Ndryshoni dietën tuaj për pjata të reja. Guxoni ta gatuani atë tortë me një mijë ëmbëlsira që patë në Facebook javën e kaluar.
 • Dilni në vende të ndryshme, ku mund të shoqëroheni me njerëz të tjerë përveç atyre të zakonshëm. Humbni frikën e bisedës me të huajt, në fund të gjithë ata janë derisa të fillojmë një konvertim; kush e di, ai i huaj mund të jetë një mik i mrekullueshëm ose gruaja e ëndrrave tuaja.
 • Regjistrohuni në klasa private ose me zgjedhje për të ndryshuar këtë aspekt. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të bëni gjëra që nuk i keni bërë më parë.

Diskutoni se çfarë mund të bëni për të sfiduar veten

Individët të cilët nuk janë në një zonë komoditeti karakterizohen nga sfidimi i tyre herë pas here (disa mjaft shpesh). Kjo është një karakteristikë që duhet të përpiqeni ta kopjoni, pasi është cilësia që do t'ju lejojë provoni më të mirën tuaj për të provuar veten dhe të tjerëve që jeni të aftë të arrini atë që keni vendosur të bëni.

Në fillim mund të jetë e vështirë ose e pakëndshme, por pak nga pak do ta kapni fillin. Gjithashtu, shumë herë këto sfida mund t'ju ndihmojnë të dilni nga situata të këqija, të tilla si marrëdhëniet toksike ose një punë ku ndiheni të palumtur.

Arritni qëllimet tuaja dhe rimendoni jetën tuaj

Duke lënë zonën tonë të rehatisë, ne kërkojmë të rritemi personalisht dhe shpesh financiarisht. Në këtë mënyrë ne do të përpiqemi të ndjekim objektivat tona të deklaruara; të cilat në shumë raste do të jenë në gjendje të përmbushen.

Duke pasur parasysh rastin e arritjes së maksimumit që kemi propozuar; atëherë duhet të japim gjithçka prej nesh që të vazhdojmë ta bëjmë atë dhe të shkojmë duke e tejkaluar veten në çdo kohë. Sidoqoftë, ekziston një moment kur “demotivohemi” sepse jemi mësuar të bëjmë të njëjtën gjë; kështu që në atë situatë duhet të rimendosh jetën tënde dhe të marrësh një sfidë të re.

Mos jini gjithmonë jashtë zonës tuaj të rehatisë

Ayshtë në rregull të dilni nga zona juaj e rehatisë për të gjitha avantazhet dhe përfitimet e shpjeguara, por as ideja për të qëndruar jashtë përgjithmonë; meqenëse është e pamundur. Nëse jeni gjithmonë duke bërë gjëra të ndryshme nga sa po bënit, lehtë mund të mësoheni me to.

Ndonjëherë është e nevojshme të kthehemi në atë zonë, të bëjmë një pushim ose të shijojmë arritjet tona dhe përsëri të dalim për t'u përballur me botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   SILVIA NORA BARROSO dijo

  E SHKELQYER ,,,, URIME P FORR NDIHM SHUM !! G HZUAR JET UNN UNIVERSE, FALEMINDERIT !! FALEMINDERIT!! FALEMINDERIT!! JETA ESHTE E BUKUR!! MOS JAPI .. DRITN E LEHTE DRITN !!

  1.    ---------- dijo

   seriozisht

  2.    THERESA WILLIAMS dijo

   Përshëndetje, unë jam Theresa Williams. Pasi isha në lidhje me Anderson për vite me radhë, ai u nda me mua, unë bëra më të mirën time për ta rikthyer atë, por gjithçka ishte e kotë, unë doja që ai të kthehej aq shumë për shkak të dashurisë që unë kam për të, unë iu luta me gjithçka, bëra premtime por ai nuk pranoi. I shpjegova problemin tim shoqes time dhe ajo më sugjeroi që unë më mirë të kontaktoja një magjistar që mund të më ndihmonte të bëja një magji për ta sjellë përsëri, por unë jam djali që kurrë nuk besova në magji, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të provoja magjistari dhe më tha se nuk kishte asnjë problem që gjithçka do të ishte mirë brenda tre ditësh, që ish-i im do të kthehej tek unë brenda tre ditësh, do të hidhte magji dhe çuditërisht në ditën e dytë, ishte rreth orës 4:XNUMX. Ish-i im më thirri, unë isha aq i befasuar, iu përgjigja thirrjes dhe gjithçka që ai tha ishte se i vinte shumë keq për gjithçka që ndodhi sa që ai donte që unë të kthehesha tek ai, sa ai më do aq shumë. Ai ishte aq i lumtur dhe ishte ai që kështu filluam të jetonim së bashku, përsëri të lumtur. Që nga ajo kohë, unë kam bërë një premtim se kushdo që njoh që ka një problem marrëdhënieje, unë do t'i ndihmoja një personi të tillë duke e referuar atë tek i vetmi magjistar i vërtetë dhe i fuqishëm që më ndihmoi me problemin tim. Email: (drogunduspellcaster@gmail.com) ju mund ta dërgoni me email nëse keni nevojë për ndihmën tuaj në marrëdhënien tuaj ose ndonjë rast tjetër.

   1) Magjitë e Dashurisë
   2) Magjitë e Dashurisë së Humbur
   3) Magjitë e divorcit
   4) Magjitë e Martesës
   5) magji lidhëse.
   6) Magjitë e shpërbërjes
   7) Nxirr një dashnor të kaluar
   8.) Ju dëshironi të promovoheni në zyrën tuaj / magjinë e lotarisë
   9) ai dëshiron të kënaqë të dashurin e tij
   Kontaktoni me këtë njeri të shkëlqyeshëm nëse keni ndonjë çështje për një zgjidhje të qëndrueshme
   Nëpërmjet (drogunduspellcaster@gmail.com)

   1.    Paul dijo

    Ekizot janë në klasat e qenies njerëzore ose me të njëjtin demon. Mos e bëj të lutem !!!! Kërkoni Zotin dhe ai do t'ju ndihmojë të rivendosni marrëdhënien tuaj me personin që doni ose do t'ju japë forcë për të kapërcyer largimin e tij. Unë kam njohur njerëz që kanë bërë magji, magji dhe gjëra që janë nga bota e errësirës dhe janë dëmtuar shumë emocionalisht dhe shpirtërisht. JO errësirës PO të vetmit që është në gjendje t'ju ndihmojë pa ju ngarkuar asgjë KRISHTI JEZUS.

 2.   zulay diaz dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, shumica e njerëzve besojnë Faleminderit për ndihmën, cila zonë komoditeti është vetëm të ndiheni apo të jeni mirë financiarisht,

 3.   Alexander dijo

  Artikull shumë i mirë urime, unë jam pajtuar. Shumë njerëz e kanë shumë të vështirë të dalin nga zona e tyre e rehatisë, ky artikull do të ishte i shkëlqyeshëm. Unë jam ndjekës i temave të motivimit dhe vetë-përmirësimit.

  Përshëndetje nga Peruja dhe Suksesi!