Ditë e re

ditë e re

Askush në këtë botë nuk mund ta ndryshojë të kaluarën. Pse të mbetesh i zhgënjyer, i mërzitur ose të përdorësh hakmarrje? E kaluara është shpesh një "sëmundje" që na bën të vuajmë (infermieria është e mbushur me njerëz mizorë). Jeta është plot shpresë dhe suksesi është një mundësi për të cilën duhet të luftosh.

Dale Carnegie thotë se ai jeton çdo ditë sikur të ishte një "ndarje e papërshkueshme nga uji". Kuptimi, në thelb, është se ne duhet të mendojmë për çdo ditë si një entitet i vetëm, domethënë një ditë që nuk është e lidhur me asnjë ditë tjetër. Nëse e bëjmë këtë, gjërat e këqija që hasim çdo ditë mund të lihen pas.

Ne mund ta mendojmë të kaluarën në një dritë pozitive. Shembull: nëse po bëj një jetë të shëndetshme sot, kjo ndodh sepse në të kaluarën kam pasur kohë për të ngrënë ushqimet e duhura, për ta mbajtur mendjen larg situatave stresuese, për të ushtruar dhe për të ekuilibruar jetën time.

Për mua "Çdo ditë është një ditë e re". Kjo më jep një energji të re për të funksionuar në mënyrë të përsosur.

Mos u shqetëso dhe fillo të jetosh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mercedes ruiz dijo

    shumë njerëz duhet të lexojnë libra për ndihmë vetjake, i lexoj shumë kohë më parë dhe me të vërtetë janë përrallore