Dita e Njëmbëdhjetë: Zbuloni vlerat tuaja

Mire se erdhet ne detyra 11 për këtë muaj janar (në fund të artikullit keni 10 detyrat e tjera).

Dje Ne bëmë një ushtrim mjaft surreal të introspeksionit që na ndihmoi të përqendrohemi në gjërat që duam me të vërtetë. Shumë herë ne devijojmë nga rruga dhe ky lloj ushtrimi zakonisht na ndihmon për t'u përqëndruar.

Në këtë 11 Janar ne do zbuloni vlerat tona. A jeni gati 🙂
Ne do të identifikojmë atë që ju përfaqësoni si një person.

Identifikimi i vlerave tuaja.

identifikoni vlerat tuaja

A e dini cilat janë vlerat tuaja?

Vlerat janë cilësitë që ne i konsiderojmë më të rëndësishme për ne. P.sh., integriteti, përgjegjësia dhe ndershmëria janë vlera për shumicën e njerëzve. Zelli është një vlerë dominuese në kulturën aziatike. Dhembshuria ishte një vlerë mbizotëruese për Nënë Terezën. Suksesi dhe përsosmëria janë vlera të arritësve si Bill Gates dhe Steve Jobs.

Nëse vlerat tuaja janë ndershmëria, integriteti dhe dashuria Kjo do të thotë që ju duhet të përpiqeni të jeni një person plotësisht i ndershëm me të tjerët, plot integritet (mos gënjeni, fyeni të tjerët, etj.) Dhe dashuri (dhembshuri që tregohet në gjithçka që bëni; përhapni bollëk dhe gëzim). Nëse vlerat tuaja janë përgjegjësia, bujaria dhe altruizmi do të thotë që ju do të përpiqeni të jeni plotësisht i përgjegjshëm, bujar me emocionet dhe veprimet tuaja dhe t'i vendosni të tjerët para vetes.

Të gjithë kanë një grup vlera që na drejtojnë në mënyrë të pavetëdijshme në jetë çdo ditë: ndonjëherë i njohim, ndonjëherë nuk i njohim. Mënyra më e lehtë për të menduar për vlerat tuaja është të mendoni për vlerat tuaja Ideal mua.

Meqenëse vlerat tuaja përfaqësojnë atë që është e rëndësishme për ju, ato janë gjithashtu gjërat për të cilat do të luftoni, me koston e gjithçkaje tjetër. Imagjinoni një ushtar të gatshëm të vdesë për vendin e tij në luftë. Kjo është vlera e patriotizëm. Një punonjës që shpesh punon jashtë orarit për të bërë një punë më të mirë. Këto janë vlerat e zellin dhe përkushtimin.

Vlerat e mia në jetë janë (1) përsosmëria (2) pasioni (3) atësia (4) vërtetësia

1) Përsosmëri

vlera e ekselencës

Përsosmëria është me të vërtetë thelbi i asaj që unë jam dhe asaj që bëj. Prandaj, blog quhet Zhvillim personal. Të gjithë ne, për shembull, kemi një potencial të jashtëzakonshëm të pakufizuar, do të ishte gabim të mos përpiqesh të bëhesh më i miri i vetvetes.

2) Pasioni.

vlera e pasionit

Pasioni përfaqëson përqendrimin në gjërat që dua. Jetoni, rrituni, ndihmoni të tjerët të rriten, jini me fëmijët e mi, jini gjallë. Unë mendoj se jeta ka të bëjë me gjëra që ju pëlqejnë, jo gjëra që ju detyrojnë, të pakuptimta ose boshe.

3) Atësia.

Aktualisht, gjëja më e rëndësishme që kam në jetë janë fëmijët e mi. Prindëria më ka goditur rëndë dhe fëmijët e mi kanë vjedhur zemrën time. Për mua është një detyrë të përpiqem të jem babai më i mirë, një gjë tjetër është se unë e arrij atë

4) Autenticiteti.

vlera e autenticitetit

Më pëlqejnë njerëz të mirëfilltë, origjinalë, të cilët nuk janë të zakonshëm, të cilët nuk i nënshtrohen konvencionalizmit të shoqërisë.

Këto janë 4 vlerat themelore që unë shoh në jetën time dhe ato janë pjesë e ditës time në ditë.

Si të identifikoni vlerat tuaja?

si të zbuloni vlerat tuaja

1) Imagjinoni «unin tuaj ideal»: Si eshte Predhat personalitetin e tij. Kjo do t'ju ndihmojë të identifikoni vlerat që dëshironi për jetën tuaj.

2) Momentet e bezdisjes: Cilat ngjarje në të kaluarën ju kanë shqetësuar vërtet? Pse ju shqetësuan?

Kjo do t'ju lejojë të identifikoni atë që nuk dëshironi në jetën tuaj, ato janë ato antivlerat.

3) Momentet e lumturisë: A kishte ndonjë moment në periudhën e fundit kur ishit shumë të lumtur / ngazëllyer / krenar për veten tuaj? Pse Çfarë ishte në lidhje me situatën që ju bëri të ndiheni në këtë mënyrë? Këto situata janë ato që lidhen me vlerat tuaja.

Epo, unë kam një postim mjaft të gjerë dhe vizual (për fotot) që shpresoj t'ju ndihmojë.

Ju kujtoj 10 detyrat e mëparshme:

1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat

8) Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi

9) Dita 9: Meditimi

10) Dita 10: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)