Dita 13: Keni një higjienë të mirë dentare

Mirësevini këtë ditë 13 Janar. Detyra e sotme është shumë e thjeshtë: kanë higjienë të mirë dentare.

Larja e pas larjes nuk është e mjaftueshme. Përdorni fillin dentar. Që kur kam pastruar dhëmbët me pe, nuk kam pasur asnjë zgavër. Varësia që merrni nga kjo "vegël" është e pabesueshme. Ndonjëherë kur më mbaron filli i dhëmbëve, kam një lloj shqetësimi dhe shqetësimi. Më mbaron të blej një

Kam dëgjuar që pastrimi i dhëmbëve me pe është këshilla më e rëndësishme pas ushtrimeve dhe lënies së duhanit. Ideja që shëndeti oral është i lidhur me shëndetin e përgjithshëm nuk është mendor. Goja, në fund të fundit, është një pjesë integrale e trupit tonë. Dhëmbët kanë furnizim me gjak dhe furnizimi me gjak largohet nga zemra.

Keni higjienë të mirë dentareStudiuesit dyshojnë se bakteret që prodhojnë pllaka hyjnë në qarkullimin e gjakut. Këto baktere shoqërohen në një farë mënyre me inflamacionin që ndodh dhe bllokon enët e gjakut dhe sëmundjet e zemrës.

Studiues të tjerë kanë gjetur lidhje midis baktereve orale dhe goditjeve në tru, diabetit dhe lindjes së foshnjave të parakohshme, si dhe atyre me peshë të ulët.

Përveç parandalimit të sëmundjes, pastrimi i dhëmbëve me pe dhe pastrimi i dhëmbëve mund t'ju ndihmojë të mbani dhëmbët tuaj të bardhë dhe të paprekur. Dhëmbë të bukur dhe të fortë që ju ndihmojnë të përtypni ushqimin tuaj, të flisni drejt dhe të keni një buzëqeshje të madhe sa një diell.

Ju kujtoj 12 detyrat e mëparshme:

1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat

8) Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi

9) Dita 9: Meditimi

10) Dita 10: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme

11) Dita e Njëmbëdhjetë: Zbuloni vlerat tuaja

12) Dita e Dymbëdhjetë: Shoqërohuni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.