Dita 4: Flini 8 orë në ditë

Mirësevini në këtë Dita e 4 të Sfidës sonë. Gjatë këtyre 21 ditëve të para të janarit po përpiqemi krijoni zakone të shëndetshme jetese. Qëllimi ynë është që në fund të atyre 21 ditëve të ndihemi plotësisht të shëndetshëm dhe plot energji prodhuese siç nuk kemi pasur kurrë më parë.

Këto janë detyrat e mësipërme:


Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

Dita e Tretë: Bëni një plan vakt

Detyra për këtë ditë të 4-të është si më poshtë: fle 8 orë në ditë.

Pushimi është thelbësor në mënyrë që të mund të performojmë mirë gjatë ditës. Idealisht, një person fle 8 orë në ditë, por kjo ndryshon në njerëz. Mund t’ju ​​duhen më pak orë në ditë që të jeni mirë. Nëse po, mund ta ndryshoni këtë kohë pushimi, por sigurohuni që të nesërmen të jeni mirë: keni performancë të mirë, nuk jeni nervoz ose të trishtuar. Ndonjëherë trishtimi dhe nervozizmi janë rezultat i gjumit të dobët.

Nëse për ju, fjetja 8 orë është një utopi sepse keni probleme me gjumin, përfshini rutinat e mëposhtme në jetën tuaj:

1) Çohuni dhe shkoni në shtrat gjithmonë në të njëjtën kohë.

2) Mos pini kafe ose ndonjë pije tjetër që përmban kafeinë në asnjë rrethanë.

3) Mbani një jetë aktive gjatë ditës: lëvizja e trupit gjatë ditës do t'ju ndihmojë të flini më mirë natën. Shumë njerëz me pagjumësi bëjnë jetë të ulur.

4) Bërja e disa ushtrimeve gjatë pasdites është ideale për një pushim një natë: noti është i dobishëm për t'u çlodhur, për tu tonifikuar dhe për t'u lodhur gjatë natës.

5) Mos abuzoni gjatë darkës: shumë njerëz hanë me bollëk dhe shkojnë në shtrat pa tretur. Kjo mund të na e bëjë të vështirë pushimin.

6) 15 minuta para gjumit, bëni ushtrimin vijues, mund të vendosni një alarm që ju paralajmëron se kanë kaluar ato 15 minuta në mënyrë që gjatë ushtrimit të mos shqetësoheni për kohën:

- Bëni një qëndrim të rehatshëm dhe merrni frymë.

- Mundohuni të kontrolloni frymëmarrjen tuaj: merrni frymë brenda dhe jashtë në një mënyrë të ngadaltë, të thellë dhe të relaksuar.

- Mundohuni ta mbani mendjen tuaj bosh ose të përqendroheni në një imazh pozitiv, kujtesë ose mendim.

- Ndërsa arrini një gjendje qetësie, përsëriteni mendime pozitive: «Mos u shqetëso, ke bërë shumë mirë», «mos u shqetëso, e rëndësishme është që je gjallë», «jam krenar për veten time», «nuk ka asnjë të keqe që zgjat 100 vjet», «Unë jam një person i mirë »,« Unë kam njerëz që më duan përreth meje »,« Unë do të dua veten time, dua veten pak më shumë »...

Pasi të jenë marrë këto masa, ju duhet ki durim derisa të merrni frytet: mund të mos flini mirë natën e parë, por nëse ndiqni këto udhëzime do të shihni se sa shpejt (mbase natën e dytë) do të pushoni rehatshëm.

Deri më tani, detyra për këtë 4 janar. Shihemi nesër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)