Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

Mirësevini në 6 Janar të kësaj Sfide për të zbatuar zakone të mira që përmirësojnë cilësinë e jetës sonë.

Detyra që duhet të zbatoni gjatë këtyre 21 ditëve të janarit është shumë e thjeshtë: çohu herët në mëngjes. Ne do të përpiqemi të përmbushim thënien e vjetër që thotë: "Kush ngrihet herët, Zoti e ndihmon". Në rastin tim nuk do të jetë e vështirë për mua. Unë gjithmonë kam qenë më shumë një person gjatë ditës sesa një person natën.

Pse ky interes në rritje për tu zgjuar herët?

cohu

Ka shumë dëshmi në favor të ngritjes më herët, dëshmi dërrmuese nga të gjitha pjesët e tokës, megjithëse është e vërtetë që kjo kulturë e ngritjes herët është më e përhapur në Shtetet e Bashkuara. Një shumë e blogje të ndihmës vetjake të atij vendi proklamoni në 4 erërat përfitimet e zgjimit herët.

Sipas tyre, të zgjohesh herët është zakoni më i mirë që mund të zhvillohet (së bashku me të menduarit) Shumë sipërmarrës përmendin se zgjimi herët i ndihmon ata të jenë shumë më efektivë.

Me sa duket ekziston një farë marrëdhënie midis zgjimit herët dhe suksesit. Personalisht, jam i apasionuar pas arrij ekselencë në jetën time Dhe, prandaj, unë shoh vetëm përfitime nga fakti i zgjimit herët.

Ju mund të thoni: “Jo, të zgjohesh herët nuk më bën mirë. Unë nuk jam një person në mëngjes, punoj më mirë natën ». Sidoqoftë, derisa ta provoni për një periudhë të zgjatur (për shembull, deri më 21 janar të këtij muaji) nuk do të jeni në gjendje të nxjerrni përfundime.

Lufta për tu ngritur herët

ngrihuni herët

Kjo detyrë kjo do të varet nga orari juaj i punës sepse nëse shkoni në punë në orën 6:00 të mëngjesit, është mjaft herët. Sidoqoftë, nëse shkoni në punë në orën 9:00 të mëngjesit mund të ngriheni në orën 7:00 të mëngjesit.

Nëse arrini të zgjoheni herët çdo ditë, deri më 21 janar, do të keni krijuar një zakon se do ta keni më të lehtë ta realizoni.

Të ngrihesh herët është shumë e vështirë për shumë njerëz, sepse është një ndryshim rrënjësor i jetës për ta. E rëndësishme është që të provoni. Ju do të duhet të braktisni zakonet e vjetra: të shkosh në shtrat herët do të thotë të ngrihesh më herët. Pak nga pak, zgjimi herët do të bëhet më i lehtë derisa të bëhet një akt i natyrshëm.

Cilat janë përfitimet e zgjimit herët?

cohu

Të ngrihesh herët është një fillim i mirë.

Nëse zgjoheni në orën 7 të mëngjesit, po filloni një ditë më herët se 70% e njerëzve. Ky është kryesisht një faktor psikologjik që ju bën të ndiheni mirë. Një fillim i mirë është gjysma e betejës së fituar. Motivimi juaj do të rritet për të kryer pjesën tjetër të detyrave gjatë ditës.

Për shembull, modus operandi im natyror kur ngrihem herët është që të shkoj shpejt në punë, zëri dominues në kokën time thotë: "Ka shumë kohë pasi ta bësh këtë, kështu që le të shkojmë së pari në këtë detyrë të mundimshme". Kjo është veçanërisht e dukshme kur bëhet fjalë për trajtimin e detyrës më të vështirë, detyrave të arta (detyrat me ndikim të lartë).

Në fund të fundit ju jeni duke bërë gjëra më shumë përkushtim, që do të thotë t'i bëni gjërat më mirë. Nëse bëni detyra gjatë natës, ato do të konsumojnë kohën tuaj të gjumit (ne e pamë tashmë në detyra numër 4 rëndësia e gjumit në kohën e nevojshme) Kjo pasdite më bën të qëndroj zgjuar vonë, e cila hahet në kohën time të gjumit dhe ndikon në ditën tjetër të kalendarit. Pastaj cikli do të vazhdojë të nesërmen. Kjo do të krijojë një zakon zakon negativ në planin afatgjatë, në të cilin unë gjithmonë nxitoja gjatë detyrave gjatë natës, duke zgjatur kohën time të gjumit dhe duke u zgjuar duke u ndjerë i lodhur edhe pse ai kishte fjetur më shumë se një pjesë e mirë e orëve.

Deri më tani detyra për këtë 6 Janar që duhet të kryeni deri më 21 të këtij muaji që përfundon këtë Sfidë. Ju kujtoj për detyrat e mëparshme:

Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

Dita e Tretë: Bëni një plan vakt

Dita 4: Flini 8 orë në ditë

Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Patricia cordoba dijo

  Pjesë e sfidës, kthejeni diçka të lodhshme në një zakon të shëndetshëm dhe të zgjedhur. A ka njerëz që duan të zgjohen herët? Yesiiiiiiiiiii, mbi të gjitha ato që pëlqejnë janë avantazhet e zgjimit herët, mendoj se është çelësi për t'u përqëndruar. Unë e lë lidhjen, në rast se mund të jetë me interes, për një artikull që kam shkruar në lidhje me avantazhet e ngritjes gjysmë ore më herët:

  tupsicologia.com/5-razones-para-levantarte-30-minuta- para /

bool (e vërtetë)