Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi

Bëni një lloj ushtrimi
Mirësevini në këtë 8 Janar të Sfidës tonë për 21 ditët e para të Janarit.

Detyra jonë sot është bëj një lloj ushtrimi minimumi 3 herë në javë

Ashtu si dieta jonë, ushtrimet janë një aspekt themelor i të jetuarit një jetë të shëndetshme. Edhe nëse i përmbaheni një diete të shëndetshme dhe meditoni rregullisht, Ju nuk mund të aspironi të bëni një jetë të shëndetshme nëse nuk bëni asnjë lloj ushtrimi.

Ka kërkime të panumërta që tregojnë një lidhje të qartë midis rritjes së aktivitetit gjatë ditës dhe shëndetit më të mirë. Ata e kanë treguar atë ushtrimet e përditshme kanë përfitime të mëdha për shëndetin tonë, duke përfshirë rritjen e jetëgjatësisë sonë dhe një ulje të rrezikut të vuajtjes nga sëmundjet.

Prandaj sot ne do të zbatojmë një lloj aktiviteti sportiv në jetën tonë.

Këshilla për integrimin e stërvitjes si pjesë e jetës tuaj.

Këshilla për ta bërë ushtrimin pjesë të jetës tuaj

1) Rritni nivelin e aktivitetit tuaj ditor: Përveç sportit ose ushtrimeve fizike, mund të ecni me shpejtësi edhe kur dilni për një shëtitje ose shtrirje. Zgjidhni të ecni në vend se të përdorni makinën ose autobusin në distanca të shkurtra. Merrni shkallët në vend që të merrni ashensorin.

2) Zgjidhni ato ushtrime që ju pëlqejnë. Kur kënaqeni duke bërë sportin që keni zgjedhur, nuk do të përfshijë ndonjë përpjekje për ta bërë atë rregullisht. Sporti nuk është vuajtje por një mënyrë për të fituar shëndet duke u argëtuar.

3) Ju keni një larmi ushtrimesh për të zgjedhur. Vlerësoni të paktën dy lloje ushtrimesh që mund të bëni dhe rrotulloheni sipas ditës. Për shembull: mund të shkoni për vrap të Martën, të Enjten dhe të Premten dhe të notoni të Hënën, të Mërkurën dhe të Shtunën. E diela është një ditë pushimi

4) Nëse keni mundësi, zgjidhni sportet në grup. Ka sporte të shkëlqyera individuale (not ose vrapim), por nëse mund të luash sport dhe të bashkëveprosh me miqtë e tu, shumë mirë.

Uebsajt dhe forume që mund t'ju ndihmojnë të ushtroni

Uebsajt dhe forume që mund t'ju ndihmojnë të ushtroni

Në internet keni shumë informacione për çdo gjë. A keni zgjedhur të shkoni për një vrapim? Unë ju prezantoj forumin e duhur: Forumi i Atletikës. Në këtë forum keni trajnim për fillestar dhe të avancuar si dhe a Blog ku ata ju japin të gjitha këshillat për tu bërë në formë.

Unë gjithashtu do t'ju lë një faqe interneti që është mbresëlënëse për origjinalitetin e saj. Ka sesione video falas, shumë të lehta për tu ndjekur, në Indoor (biçikletë stërvitore), Pilates, yoga ose hap: telegim.tv

Nëse jeni më të interesuar për gjimnastikë, do të interesoheni për këtë kanali youtube me disa video të seancave të gjimnastikës.

Deri më tani detyrat e shtëpisë. Ju kujtoj 7 detyrat e mëparshme:


1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)