Si të kaloni një divorc

divorcio

Kur dy njerëz betohen për dashuri të përjetshme në asnjë moment nuk mendojnë se nuk do të zgjasë përgjithmonë ose se do të përfundojnë keq. Askush nuk e di se si do të shkojnë rrethanat e jetës, dhe për sa kohë që ka dashuri, ka shpresë ... Por kur dashuria mbaron, atëherë është e nevojshme të ktheni faqen dhe të mësoni se si të kapërceni një divorc.

Ka njerëz që kur divorcohen e presin sepse është si një çlirim. Në vend të kësaj, ka njerëz të tjerë që divorcohen dhe e ndiejnë atë si një imponim sepse në realitet, ata nuk duan ta bëjnë këtë.

Ju nuk duhet ta bëni atë bukur, kur ka një divorc dhemb shumë emocionalisht. Një skenë është e mbyllur dhe nuk është gjithmonë një pjatë me shije të mirë. Gjithashtu, kalimi i gjithë procesit gjyqësor është mjaft rraskapitës, dhe ndonjëherë traumatike ... sidomos kur bëhet një betejë e hapur.

Pranoni që divorci është i pashmangshëm

Ndoshta nuk doni të ndodhë asgjë nga këto, por po ndodh. Megjithëse këto mendime mund të jenë të vërteta, hapi i parë drejt shërimit pas divorcit është ta pranoni plotësisht atë. Ju duhet të mendoni fort në kokën tuaj: "Unë jam duke u divorcuar" ose "Unë jam i divorcuar". Ky është realiteti juaj i ri.

divorcio

Shumica e grave ose burrave dëshpërimisht përpiqen të mohojnë të vërtetën për aq kohë sa munden. Edhe pse ata e dinë realitetin e situatës në kokën e tyre, Ata e mohojnë atë në veprimet e tyre duke mbajtur lidhje jo të shëndetshme me ish-in e tyre.

Shpesh herë, të parët përpiqen të mbajnë këmbën në derën e jetës sonë duke u përpjekur të jenë shoku ynë, ose duke ofruar rregullimin e lavamanit ... duke ju dërguar lule dhe karamele duke thënë se ai ende ju do.

Të jesh i divorcuar do të thotë që të dy duhet të pranoni pasojën natyrale të divorcit: largoni ish-in tuaj nga jeta juaj sa më shpejt të jetë e mundur, ose nëse keni fëmijë, merreni vesh për të mirën e të vegjëlve, duke pushuar së qeni një çift për t'u bërë prindër ekskluzivisht. Por ju duhet ta nxirrni atë nga jeta juaj emocionalisht. Në përgjithësi, sa më pak ndërveprim aq më mirë. Mos u thithni duke e lënë që të marrë hapësirë ​​dhe energji të çmuar në kokën tuaj dhe në jetën tuaj.

Qaj dhe lejo vetveten të ndjesh emocionet

Lejoni vetes të qani, mos i mohoni emocionet tuaja. Importantshtë e rëndësishme që të kuptoni se kalimi i një procesi të vështirë do të thotë që emocionet tuaja të bëhen, të paktën përkohësisht, një slitë rul. Nuk ka asgjë të keqe me këtë, por duhet të jeni të vetëdijshëm për këtë në mënyrë që, Ju mund të kontrolloni ato emocione që mund t'ju mundojnë më shumë në këtë kohë.

divorcio

Ju duhet të kaloni nëpër procesin e pikëllimit, sepse divorci do të thotë vdekja e martesës suaj. Kjo do t'ju bëjë ta përjetoni sikur jeni duke vajtuar për vdekjen e një të dashur. Emocionet që përfshijnë mohimin, trishtimin dhe zemërimin duhet të pranohen sepse janë krejtësisht normale. Lërini lotët të rrjedhin nëpër faqe.

Merrni kontrollin e jetës tuaj

Ju mund të pyesni veten: "Sa kohë duhet për të kapërcyer një divorc?" Njerëz të ndryshëm marrin kohë të ndryshme për të kaluar divorcin e tyre. Ka njerëz që e kapërcejnë atë me muaj dhe të tjerë që marrin vite për ta bërë atë. Një pyetje tjetër që mund t’i bëni vetes tani është: "A do ta kaloj ndonjëherë divorcin tim?"

Po, herët a vonë do ta bësh. Në mënyrë tipike, duhet një vit apo më shumë, sepse një pjesë e procesit të pikëllimit përfshin zinë për të gjithë përvjetorët që ndodhin gjatë një viti. Pushimet, ditëlindjet, pranvera, vera, vjeshta, dimri dhe përvjetorët e tjerë personalë, të çiftit ose të familjes.

Siç kemi diskutuar më lart, lejimi i vetes kohë për të qarë është e nevojshme për të ecur përpara. Ju mund të merrni kontrollin duke pranuar që ju duhet ta qani këtë humbje. Hapi i vërtetë për rimëkëmbjen nga divorci është kur e kuptoni që pjesa tjetër e jetës suaj varet nga ju dhe ju mund ta kaloni divorcin tuaj.

Ish-i juaj nuk kontrollon jetën tuaj, jeni ju që duhet të merrni frenat. Ish-i juaj ose dikush tjetër është përgjegjës për lumturinë tuaj; jeni ju që keni atë përgjegjësi të rëndësishme. Ajo që ndodh në pjesën tjetër të jetës tuaj është zgjedhja juaj. Ju keni mundësinë të vendosni t'i kaloni ditët tuaja të hidhura dhe të zemëruara, Ose mund të vendosni të kërkoni gjëra për të festuar dhe për të qenë mirënjohës.

Kur të jeni në këtë udhëtim, ju vendosni nëse do të ngriheni nga shtrati çdo mëngjes dhe do të gjeni diçka produktive për të bërë, ose nëse do të qëndroni në shtrat në një hale emocionale dhe fizike gjithë ditën. Kështu që ju mendoni se tejkalimi i divorcit do të thotë marrja e kontrollit personal dhe merr përgjegjësinë për jetën tënde. E ardhmja juaj varet nga ju.

Merre atë

E gjithë kjo mund të tingëllojë e lodhshme, por varet nga veprimet tuaja që merrni gjatë divorcit. Ju duhet të filloni me veprime të vogla pasi që është një proces. Së pari, do të duhet të përqendroheni në ndërmarrjen e veprimeve të vogla që do t'ju fillojnë në rrugën e një jete më të mirë pas divorcit.

divorcio

Kur zgjoheni për herë të parë çdo mëngjes, përpiquni t'i tregoni vetes: "Faleminderit që mbijetove gjithë natën". Shtoni pesë gjëra të reja në listën tuaj çdo mëngjes: Faleminderit per syte e mi Faleminderit që mund të hyj në kuzhinë dhe të ha diçka të mirë. Faleminderit për kafe Faleminderit që kam dy këmbë dhe lirinë për t'i përdorur ato «. Kjo rregullim në dukje i thjeshtë i qëndrimit ndaj mirënjohjes do të shkojë thellë në sjelljen e shërimit në zemrën tuaj.

Gjatë gjithë ditës, përqendrohuni në ndërmarrjen e këtyre hapave të vegjël (por me të vërtetë të rëndësishëm) përpara. Para se të bëni diçka, duhet të pyesni veten: "Kjo do të më çojë përpara apo do të më mbajë të bllokuar në pusin e divorcit?"

Gjithmonë merrni vendimin për të ndërmarrë ato veprime të vogla për të vazhduar përpara. Ndërmarrja e veprimeve do të thotë gjithashtu marrja e burimeve që ju duhen, si vizita në këtë sit. Ky është një hap shumë pozitiv në drejtimin e duhur. Ju do të merrni ndihmë, inkurajim dhe mjete për të vazhduar të rriteni mbi divorcin në besim dhe dashuri.

Mos harroni se është e rëndësishme që të jeni të vetëdijshëm se nëse e keni arritur këtë pikë kjo është për shkak se ishte e nevojshme. Shtë e nevojshme që të pranoni atë që po ndodh dhe mbi të gjitha, që të ndieni se mund ta kapërceni atë. Nëse ai person nuk ju dëshiron më në jetën tuaj, kjo është për shkak se ata nuk ju meritojnë. Ju meritoni të keni një jetë shumë më të mirë dhe të jeni pranë njerëzve që me të vërtetë ju pranojnë ashtu siç jeni, tani dhe përgjithmonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.